گروه: آشپزی
تاریخ: ۱۳:۴۵ :: ۱۳۹۷/۰۳/۰۵

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در دنیای پراسترس و مشغله ما آدم ها همیشه چیزهایی پیدا می گردد که بتواند مایه آرامش و کاهش اضطراب باشد و بنوعی خستگی همه روزه را نابود سازد . اما اینکه بخواهیم چه چیزی را برای برطرف کردن این خستگی ها انتخاب […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در دنیای پراسترس و مشغله ما آدم ها همیشه چیزهایی پیدا می گردد که بتواند مایه آرامش و کاهش اضطراب باشد و بنوعی خستگی همه روزه را نابود سازد . اما اینکه بخواهیم چه چیزی را برای برطرف کردن این خستگی ها انتخاب نماییم بستگی به شرایط و سلیقه خودمان دارد.

یک سری از اشخاص به سراغ غذا می روند، یک سری تفریح ، بعضی در پی قهوه و چای و یک سری هم بدنبال نوشیدنی های آرامش بخش و سنتی می باشند که جدیدا در بین مردم جای خودشان را پیدا نموده اند و اگر بخواهیم از حق هم نگذریم گاها خودشان را خوب نشان داده اند.

اما آشنایی و دانستن این که هر کدام از این نوشیدنی های سنتی و طبیعی چه خصوصیت و خاصیتی دارند تهی از لطف نیست.

ما اهتمام کردیم در این مطلب به معرفی این نوشیدنی های جادویی پرداخت کنیم تا شاید در برطرف خستگی های شما دخیل باشیم پس با باشگاه خبرنگاران جوان این گیاه دارویی علت کاهش خشم، اضطراب و بی خوابی می گردد و باید ان را قبل از خواب با چای دم کرده و بنوشید.

معرفی نوشیدنی های جادویی آرامش بخش


معرفی نوشیدنی های آرامش بخش:

سنبل الطیب

چای کوهی؛ یک نوشیدنی آرام بخش و مناسب برای برطرف خستگی و ضد افسردگی

چای کوهی که به آن توکلیجه نیز می گویند، از تیره ی گیاهان معطر و آرامش بخش گل این گیاه که به طور سنبله ای از گل های ریز صورتی تمایلی به سرخ رنگ هست ، در میان کاسبرگ هایی با رنگ سبز روشن نقره ای و پشمالو قراردارد به همین علت در زبان آذری به آن توکلیجه یا پشمالو گفته می گردد.

چای کوهی یک تونیک (تقویت کننده ی) قوی برای اعصاب هست.

خواص و نوع استفاده چای کوهی

این گیاه مفرح ، نشاط انگیز، و شادی آور بوده و دارای خاصیت ضد درد بویژه آلام مفصلی ، رمالتیسی ، سردرد ، سرگیجه و آلام عصبی هست.

استفاده چای کوهی خستگی ذهنی را بر طرف می سازد و به خاطر انرژی زایی و نشاط انگیزی توان دارد برای برطرف خستگی و بی حوصلگی در اشخاص افسرده مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این چای کوهی، اشتها آور و مدر ملایم هست. علاوه بر این در تنظیم اعمال گوارشی و تقویت کننده کبد بویژه کمک به هضم غذا کاربرد دارد. چای کوهی در معالجه مریضی های معده و روده با منشاء روانی و مریضی های اسهال توام با تحریکات عصبی ، نقش موثر و آرامبخشی دارد.یک قاشق مرباخوری مملو از چای کوهی را در یک لیوان آب جوش ریخته و با قاشق خوب به هم بزنید.

معرفی نوشیدنی های جادویی آرامش بخش

میزان استفاده و طرز تهیه

آن گاه روی آن را با یک نعلبکی بپوشانید و بگذارید مدت ۲۰ دقیقه بماند تا دم بکشد.

این چای، یک نوشیدنی خوش رنگ ، خوش مزه و دل چسب هست که در شب های سرد پاییزی و زمستان ، بعد از یک روز کار و تلاش، با ایجاد آرامش و برطرف خستگی، نعنا گیاهی هست علفی با گل هایی به رنگ آبی که انواع وحشی آن به بسیاری در طبیعت یافت می گردد.

نعـنا؛ آرام کننده ی سامانه عصبی

استفاده این گیاه قدمت چندین هزار ساله دارد و قدیمی ترین نسخه ی درمانی این گیاه در دایوار معبد ادفواست که پراز نسخه ها و دستوراتی به خط هیروگلیف مصر باستان هست و در مورد طرز تهیه ی بخورها وعطریات مختلفی نگاشته شده که در مراسم مذهبی از آنان استفاده میشده هست.

پیشینیان بالاترین خاصیت را در گروه دوا های گیاهی به عنوان ضد تشنجات عصبی و محرک برای نعنا قانل شده اند.

خواص نعنا

طب گیاهی امروزی نیز خواصی را که در گذشته به نعنا نسبت داده اند تایید کرده و نیز تاکید می کند که آن را به طور تونیک و مقوی معده ، ضد تشنج ، بادشکن و ضد اسهال به کار برند. نعنا سموم را از بدن می راند ، صافی را به خون باز می کرداند و این ها همه از خواص ضد میکروبی و ضد عفونی این گیاه هست.

این مطلبو از دست ندید!  آموزش تهیه میگو کبابی به همراه سس مخصوص آن

نعنا محرکی هست قوی که اثر آرم کننده ای بر سامانه عصبی دارد.

علاوه بر این ها دم کرده ی نعنا برای افرادی که از خشم، به هم خوردگی سامانه سمپاتیک ، صرع ، سکسکه ،استفراغ های عصبی ، خستگی ، و به هم ریختگی عمومی رنج می برند، سفارش می گردد. چای نعنا را میتوان روزی ۲ الی ۳ بار استفاده کرد.

میزان استفاده

برای تهیه ی این چای میتوان در هر بار یک مشت نعنای تازه یا یک قاشق مرباخوری مملو از پودر برگ های خشک شده ی نعنا را در یک لیوان آب جوش ریخته و مثل چای به مدت ۱۰ دقیقه دم کرده، صاف نموده ومیل کرد. هم چنین برای تعدیل طعم تلخ آن میتوان چند قطره آب لیموی تازه درآن چکانده وبا اندکی عسل مخلوط کرده نوش جان کرد!نتیجه مطالعه پژوهشگران دانشگاه توکیو نشان داد، نوشیدن همه روزه نیم لیتر آب آلبالو کیفیت خواب شبانه را افزایش می دهد و علت کاهش استرس و فشارهای عصبی می گردد. هم چنین برای تعدیل طعم تلخ آن میتوان چند قطره آب لیموی تازه درآن چکانده وبا اندکی عسل مخلوط کرده نوش جان کرد!

آب آلبالو

نتیجه مطالعه دانشمندان بریتانیایی در سال ۲۰۰۷ میلادی نشان داد، نوشیدن چای سیاه در طول شش هفته علت کاهش میزان هورمون کورتیزول و استرس در مردان می گردد.

معرفی نوشیدنی های جادویی آرامش بخش

چای سیاه

پونه یکی از گیاهان معطر خانواده ی مانت هست که مشابه نعنا علاوه بر استفاده خوراکی، کاربرد دارویی نیز دارد.

چای پونه کوهی؛ آرام بخش سردردهای سینوزیتی

این گیاه یک آنتی بیوتیک قوی هست و در معالجه ناراحتی های دستگاه تنفسی نقش موثری دارد. خاصیت ضد سم ، ضد درد ، ضد تهوع ، ضداسهال ، و در آرام ساختن آلام معده و روده متاثر از مسمومیت، مورد استفاده قرار میگیرد.

معرفی نوشیدنی های جادویی آرامش بخش

خواص پونه

استفاده چای پونه ی کوهی در سردرد های متاثر از سرماخوردگی بویژه سینوزیت اثر دارد.استفاده چای پونه ی کوهی در سردرد های متاثر از سرماخوردگی بویژه سینوزیت اثر آرام کننده برای برطرف سردرد و دیگر ناراحتی ها، میتوان همه روزه ۴،۳ فنجان از چای پونه را استفاده کرد.

طریقه ی استفاده و طرز تهیه چای پونه

برای هر فنجان مقدار ۱ قاشق مرباخوری از پودر برگ های این گیاه را در آب جوش ریخته ، به مدت ۱۵ دقیقه دم کرده ،پس از ان با اندکی نبات یا شکر قرمز میل کنید. شیر در بر دارنده ماده ای به اسم سروتونین هست که علت بهبود خلق و خو و آرامش می گردد.

شیر

علاوه بر این، کلسیم و منیزیم موجود در این نوشیدنی به کاهش فشار خون کمک می کند. نوشیدن شیر گرم آرام بخش هست. برگ بو درختی هست به ارتفاع ۲۰۶ متر که گاهی ارتفاع آن با ۱۰ مترهم می رسد.

چای برگ بو

گل های آن به طور خوشه ای و به رنگ زرد تمایلی به سبز هست. این گیاه دارای برگ های سبز تیره رنگ و بسیار معطر هست که علاوه بر استفاده غذایی، دارای کاربرد دارویی در معالجه بی اشتهایی ، آنژین ، برونشیت ، آلام روماتیسمی ، درد معده ، تنظیم عادت ماهیانه ی زنان و زایمان بی درد، کاربرد دارد.

خواص برگ بو

هم چنین برگ بو داروی موثری در معالجه دردها و ناراحتی های عصبی و تسکین سردردها بویژه سردرد های میگرنی هست.

برای تهیه چای برگ بو، میتوان برای هر فنجان آن، ۵ گرم برگ بو را به مدت ۱۵ دقیقه در آب جوش دم کرده و همه روزه بعد از هر غذا با عسل آمیخته وبنوشید.

میزان استفاده و طریقه ی استفاده چای برگ بو

کمک می کند.

آب سبزیجات تازه

نوشیدن همه روزه یک فنجان آب سبزیجات – کرفس، کلم پیچ و اسفناج – که در بر دارنده کلسیم، منیزیم و ویتامین ث هست، علاوه بر کاهش فشار خون، ترشح هورمون استرس را کاهش داده و به آرام شدن بدن