معرفی دریاچه مهارلو

0
اشتراک

معرفی دریاچه مهارلو

معرفی دریاچه مهارلو

در این پست قصد داریم به معرفی دریاچه مهارلو برای شما کاربران عزیز بپردازیم . در ایران درچه ها و رود های بسیار زیادی جاریست که ممکن است زیستگاه خیلی از پرندگان باشد. اما در این مطلب صرفا می خواهیم درمورد دریاجه مهالو که احتمالا کمتر اسمش را شنیده اید و آشنایی زیادی با آن ندارید به تحلیل و بررسی بپردازیم. امیدواریم مقاله معرفی دریاچه مهارلو برای شما نیز جذاب باشد و در صورت سفر به استان فارس دیدن این دریاچه را از دست ندهید. با ما همراه باشید.

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو

 

دریاچه مهارلو (نام‌های دیگر: مهلو، مهلویه و ماهلویه،نام قدیمی: جنکال، یا دریاچه نمک) واقع در شهرستان سروستان ، از دریاچه‌های استان فارس ایران می باشد. درياچه مهارلو در حدود ۱۸ کيلومترى جنوب خاورى شيراز قرار دارد. ارتفاع اين درياچه، ۱۴۶۰ متر از سطح دريا و بيشينة ژرفاى آن ۳ مترگودى می باشد. به همين دليل ميزان تبخير بالاست و بخشى از بستر آن را لايه‎اى از نمک مي‎پوشاند و تنها در بخش‎هاى شمالى و مرکزى آن، آن هم با ژرفاى خيلى کم (حداکثر ۵۰ سانتيمتر) و شورى زياد،آب وجود دارد. تأمين نمایـند ة اصلى آب اين درياچه رودها و آبراهه‎هايى می باشند که از شمال باخترى و جنوب خاورى در آن تخليه مي‎شوند. مساحت آن در فصول مختلـف متفاوت و تابع بارش‎هاى جوى می باشد. جدا از تبخير زياد، نهشته‎هاى گچى سازند ساچون و دو گنبد نمکى واقع در خاور اين درياچه، در شورى بي‎اندازة آن تأثير به سزايى دارند. نام این دریاچه، برگرفته از نام روستای مهارلو از توابع شهرستان سروستان هست که در مجاورت آن قرار گرفته هست و قسمـت قدیمی روستای مهارلو در قسمـت ساحلی دریاچه واقع می باشد.

این تالاب عمدتاٌ حاوی آب شور هست که بوسیـله سه رودخانه  ” نوبه اى خشک” ،  ” حمزه”  و ” سروستان”  و همچنين روان آب هاى کوه هاى مجاور تامین می شود . به علاوه چشمه های بزرگ و دائمی دریاچه مثل   ” بارمیشور ”  و ” آب پروران ” از منابع تامین نمایـند ه آب تالاب مهارلو می باشند   که به ترتیب در منتهی الیه شمال غربی  و در حاشیه شمالی آن واقع اند.

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو

یکـی از شگفتی های  تالاب مهارلو  آن هست که به علـت وجود چشمه های زیاد آب شیرین  در حاشیه شمالی و شمال غربی و نیز به علـت شرایط اقلیمی خشک و در سرانجام رژیم  بارندگی  متاثر  از دور های بدون باران ، کم باران و بارندگی های شدید و موردی ، ریز تالاب های آب شیرین و لب شور  متعددی  رخ نمون دارند که بسته به میزان بارندگی ماهانه  و سالانه ، مساحت آنان متغیر  هست و در بعضـی از آنان به  ۱۵۰ هکتار مثل   “تالاب بارمیشور”  و ۲۵۰ هکتار مثل   “تالاب آب پروران”   نیز  می رسد.

دو رودخانه فصلی «سلطان‌آباد» و  رودخانه خشک دریاچه مهارلو را تغذیه می‌نمایـند . آب چند چشمه نیز عمدتاً از قسمت‌های غربی و شمالی وارد این دریاچه می‌شوند. مهمترین گونه پرنده این دریاچه فلامینگو می باشد. تنجه ، اردک سرسبز ، مرغابی، آبچلیک، چوکا و آنقوت به عنوان دیگر پرندگان دریاچه مهارلو می باشند . از این دریاچه برای ساخته نمک صنایع استان فارس هم بهره گیری می‌شود.

از گیاهان اطراف این تالاب می توان به گیاهان شور پسند مثل    Tamarix-Suaeda- salicornia اشاره داشت .  ولی در کنار  ریز تالاب های  ” بارمیشو ” و ” آب پروران ”  که از آب شیرین برخوردار می باشند ، پوشش گیاهی حاوی Typha – Phragmites- Sedges- Chara می باشد.

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو

زیـر آمدن سطح آب کمک می کند که شرایط برای پیشرفت یک جلبک یا همـان کشند قرمز در دریاچه ها مهیا گـردد به این علـت به علـت کم شدن آب طی چند مدت اخیر ناظـر قرمز شدن دریاچه مهارلو هستیم. کشندهای قرمز یکسری از جلبکها می باشند که نسبت به شوری مقاوم بوده و وقتی که شوری آب بالا رود این جلبکها رشدشان زیـادتر می شود . روند زیـر آمدن آب و بالارفتن غلظت نمک در دریاچه مهارلو باعث شده که شرایط برای زیست این جلبک فراهم گـردد که برای موجودات دریاچه ضرردار می باشد. وقتی که تراکم جلبکها در سطح آب بالا رود به شیوه لایه ای قرار می گیرند که مانع از تبادل هوا با آب و در نهایت کم شدن اکسیژن می گـردد که در این شرایط سمهایی تولید می کند . پیشرفت کشند قرمز در دریاچه مهارلو اثر بد در حیات آرتمیا داشته چون وجود این جلبکها در دریاچه آنقدر زیاد هست که رنگ دریاچه بطور کامل تغییر یافته می باشد. آرتمیا نقش خیلی مهمی در از میـان بردن بعضـی ناخالصی های نمک و املاح آب و ضمناً توجیه اقتصادی بیشتری دارد.

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو

باتوجه به  اقلیم منطقه و ساختار  زمین شناسی  و سنگ شناسی ارتفاعات مشرف به دریاچه مهارلو  و بارندگی های شدید موردی  سیل آسا  ،   فرسایش های شدید  آبی در این ارتفاعات کاملاً  مشهود می باشد.   بعضـی مطالعات انجام شده روی این دریاچه نشان از  ته نشيني گسترده مواد ناشي از فرسايش  های شدید  آبخیز های ارتفاعات  اطراف آن هست که  باعث كاهش ژرفاي  تالاب بويژه در ناحيه غربي شده است  .  نظـر یات کارشناسی گویای آن هست که  در ۵۰ سـال گذشته  ، حدود ۵۰ سانتي متر به ته نشست هاي درياچه افزوده شده هست و  به اعتقاد گروهي ازكارشناسان پيش بيني مي گـردد که   چنان چه این روند ادامه یابد  و کنترلی بر فرسایش آبخیز های  آن اعمال  نشود ،  در آينده  ،  با دقت به محدودیت  عمق دریاچه مهارلو  ، این تالاب یکـی از کارکرد های  با ارزش خود یعنی  مدیریـت سیلاب ها را  از دست می دهد .

در سـال ۱۳۸۵ با تصویب هیأت وزیران، دریاچه مهارلو به عنوان یکـی از ۷ منطقه نمونه گردشگری ایران برگزیده‌شده‌می باشد. مهارلو ، بکت ، کمال آباد ، برمشور ، قنبری ، هزاردره ، انجیره و سیف آباد از روستاهای گردشگری پیرامون این دریاچه می باشند . از کوه‌های مشرف به دریاچه می‌توان به کوه قلعه گریخته ، کوه شرقی و کوه شمالی اشاره کرد.

طی دوره‌ای در سـال ۱۳۸۵ پرواز بالگردها بر فراز این دریاچه ممنوع شد.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.