گروه: گردشگری
تاریخ: ۱۱:۴۹ :: ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
معرفی جالب ترین قبرستان دنیا

معرفی جالب ترین قبرستان دنیا در این مطلب قصد داریم با معرفی جالب ترین قبرستان دنیا در خدمت شما کاربران عزیز باشیم. همانطور که می دانید کشور رومانی دارای جاذبه های گردشگری و دیدنی بسیار زیادی است که در این پست میخواهیم به صورت اختصاصی به بررسی یکی از قبرستان های آن بپردازیم. امیدواریم مقاله […]

معرفی جالب ترین قبرستان دنیا

در این مطلب قصد داریم با معرفی جالب ترین قبرستان دنیا در خدمت شما کاربران عزیز باشیم. همانطور که می دانید کشور رومانی دارای جاذبه های گردشگری و دیدنی بسیار زیادی است که در این پست میخواهیم به صورت اختصاصی به بررسی یکی از قبرستان های آن بپردازیم. امیدواریم مقاله معرفی جالب ترین قبرستان دنیا مورد توجه شما قرار بگیرد و اگر به رومانی سفر کردید دیدن این قبرستان را از دست ندهید.

در جای جای دنیا محل های تاریخی و دیدنی بسیاری وجود دارد که هر یک به نحوی ویـژه و اعجاب انگیز می باشند . یکـی از جاذبه های جالبی که امروز نیت داریم در وب سایت گردشگرها به معرفی آن بپردازیم، یک قبرستان شاد در کشور رومانی است! احتمالا این نام به نظـر تان کمی عجیب برسد ولی این قبرستان شاد ترین قبرستان جهان لقب گرفته می باشد. قطعا کنجکاو شده اید تا آگاه باشید علـت این شهرت و نام گذاری به چه خاطر می باشد. اهالی روستای” Săpânța “ در رومانی شادی را بر لبان هرکسی وارد قبرستان بومی آن ها گـردد خواهند آورد. در این قبرستان که همه سنگ قبرهای آن آبی رنگ هست یک خصوصیت منحصر به شخـص وجود دارد. بر روی همه سنگ قبرهای این قبرستان شعر های عجیب و غریب طنزی نوشته شده که لبخند را به لب های بازدیدنمایـند گان خواهد آورد. در این قبرستان در واقع فـوت به بازی گرفته شده می باشد. بازیی که در آن هر فردی که زودتر بمیرد بازنده بازی هست و اشخـاص دیگر می توانند شعری برای سنگ قبر آن بسرایند و رازها، ویژگیها اخلاقی و… را دربـاره وی به طنز در آورده و بر روی سنگ قبرش نگارش نمایند.

معرفی جالب ترین قبرستان دنیا

معرفی جالب ترین قبرستان دنیا

همه سنگ قبرهای این قبرستان با رنگ آبی و همراه با رنگ های خیلی شاد تهیه شده هست و بر روی آن نام فرد متوفی به همراه یک نقاشی از وی که برخـی وقتها نشانگر شغل وی و برخـی وقتها علـت فـوت اوست ترسیم شده می باشد. در کنار این دو نیز برخـی وقتها شعری وجود دارد که چنان چه مایه خنداندن اشخـاص نشود درون مایه ای پر محتوا و مناسب در مـورد روش مرگ، سرگذشت و زندگـی آن فـرد می باشد.

این آیین زیبا و جذاب به رسم و رسوم و اعتقادات مردم این روستا باز می گردد. آنان معتقد هستند مرگ انتهـا زندگـی نمی بـاشد بلکه شـروع زندگـی شاد و جاویدان دیگری هست که شخـص به آن قدم خواهد گذاشت. اما این رسوم به معنای سوگواری نکردن برای متوفی نیست. چون آن ها سوگواری خود را به روشی ویژه به خود انجام می دهند.

معرفی جالب ترین قبرستان دنیا

معرفی جالب ترین قبرستان دنیا

شـروع این ماجرا و رسوم از سـال ۱۹۳۵ شـروع شده می باشد. در آن وقـت شخصی به نام ” استن لون پاتراس ” که نجار شهر بوده هست وظیفه تهیه صلیب برای متوفی را داشته می باشد. در رسم این روستا پـس از سه روز سوگواری، اهالی مکانی در کافه جمع شده و به مرور خاطرات فـرد فوت شده می پردازند. ” استن لون پاتراس ” در آن وقـت با ظرافت به تمام حرف ها گوش می نمود و سپس به ترسیم نقاشی ای در مـورد زندگـی شخـص و یا وقـت مرگ وی می پرداخت، ضمناً با دقت به شنیده هایش شعری طنز ولی غمگین را برای سنگ قبر شخـص متوفی می سروده می باشد. چنان چه علاقه دارید کمی بخندید در ادامه تعدادی از این شعر های جذاب را برایتان آورده ایم.

معرفی جالب ترین قبرستان دنیا

معرفی جالب ترین قبرستان دنیا

شعری برای مادرزن …

در پایین این صلیب سنگین
مادرزن من آرمیده است
اگر وی سه سـال زیـادتر عمر می‌ کرد
من در این گور بودم و وی این شعر را می‌ خواند
ای کسانی که از اینجا گذر می‌ نمایید
کوشش ننمایید وی را بیدار نمایید
چرا که وی به مسکن باز می‌ گردد
و سر مرا از تنم جدا می‌کند
اما من طوری برخورد می‌ کنم
که گویی وی هرگز بازنگشته و وی را نادیده می‌ گیرم
همین‌جا بمان
ای مادرزن عزیزم

معرفی جالب ترین قبرستان دنیا

معرفی جالب ترین قبرستان دنیا

شعری برای قصاب روستا
زمانی که در این دنیا زندگـی می‌ کردم
گوسفندان بیشتری را کشتم
گوشت بیشتری برای مردم مهیا کردم
تا بتوانند به‌ آسانـی گوشت بخورند
من به تمام گوشت خوب و با کیفیت ارزانی داشتم
تا با لذت همـه از آن بخورند

معرفی جالب ترین قبرستان دنیا

معرفی جالب ترین قبرستان دنیا

شعری برای دختربچه سه ساله
در آتش جهنم بسوز ای تاکسی لعنتی
که از شهر سی‌ بیو آمدی
از میـان همه نقاط این کشور
چرا می بایست اینجا توقف می‌ کردی؟
در کنار خانه‌ ام، با من برخورد کردی
و مرا به کام فـوت فرستادی
و خانواده‌ ی مرا غرق در غم و اندوه نمودی

معرفی جالب ترین قبرستان دنیا

معرفی جالب ترین قبرستان دنیا

اهالی این روستا به شدت به ادامه این رسم پایبند می باشند . ” استن لون پاتراس ” در وقـت حیات خود در حدود ۸۰۰ قبر را نقاشی کرده و اشعار خود را بر آن حک کرده می باشد. پـس از مرگ وی نیز شاگردش ” دومیترو پاپ ” این راه را ادامه می دهد. جذاب اینجاست با اینکه بعضـی از این شعر ها بدی ها و اخلاق زشت شخـص متوفی را بیان می نمایـند ولی هیچوقت شکایتی از دمیترو صورت نگرفته می باشد. دومیترو گفته است: «اهالی این روستا دوست دارند زندگـی عزیزشان بطور واقی بر روی سنگ قبر نوشته گـردد و من هم این کار را انجام می دهم.  این روستا خیلی کوچک هست و چیزی از فردی پنهـان نخواهد مانـد پس من هم شنیده ها و دانسته های خود را در استـایل یک شعر طنز بر روی سنگ قبر آنان حک می کنم.»

احتمالا به نظـر بعضـی این کار توهین به مرده و خانواده وی تلقی گـردد و بعضـی دیگر نیز به این علـت ش لذت ببرند و به این بازی جذاب بپیوندند. در هرصورت نه می توان این کار را تقدیر نمـود و نه آن را بد و زشت خواند! چون هرچه هست آداب و رسوم یک مملکت هست و مردم به آن پایدار و وفادار می باشند . پس می بایست تنها به خصوصیات و رسوم مختلـف احترام گذاشت چون فرهنگ ها و نظر ها در جوامع مختلـف با هم گوناگـون می باشند .

خب دوستان به پایان مقاله معرفی جالب ترین قبرستان دنیا رسیدیم . برای مشاهده مناطق گردشگری سایر نقاط جهان مقالات دیگر این سایت را مشاهده نمایید.