گروه: آشپزی
تاریخ: ۱۶:۲۴ :: ۱۳۹۷/۰۳/۲۱
معالجه یبوست حاد و مزمن با روشهای گیاهی

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه بازرگانی خبرگزاری دانشجو، هرگاه مشخص گردد که مریضی جدی ای وجود ندارد میتوان روده را ملزم به دفع با نظم کرد. از وقتی که مشخص شده استفاده دوا های مسهل قوی، حتی آنهایی که منشأ گیاهی دارند، توان دارد موجب عارضه دیدن روده بزرگ (التهاب کولون) […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه بازرگانی خبرگزاری دانشجو، هرگاه مشخص گردد که مریضی جدی ای وجود ندارد میتوان روده را ملزم به دفع با نظم کرد. از وقتی که مشخص شده استفاده دوا های مسهل قوی، حتی آنهایی که منشأ گیاهی دارند، توان دارد موجب عارضه دیدن روده بزرگ (التهاب کولون) و فقر املاح و عارضه ها متاثر از آن بر قلب، عروق و متابولیسم سلولی گردد استفاده از دوا های خانگی قدیمی دو مرتبه مفهوم پیدا نموده است.

 

از آن دسته از مردم هستید که با دوا های شیمیای میانه خوبی‌ ندارید؟

ترجیح میدهید با تغذیه سالم و دانستن خواص مواد غذایی زندگی‌ سالمتری داشته باشید؟ به شما پیشنهاد می‌کنیم قطعا از بخش تندرستی جسمی در‌ سایت تفریحی ۵ عصر دیدن کنید.

معالجه یبوست حاد و مزمن با روشهای گیاهی

در این مطلب قصد داریم شما را با دوا های گیاهی آشنا کنیم که نقش موثری در دارمان یبوست دارند. ما در این مقاله یبوست را به دو بخش مزمن و حاد تقسیم نمودیم که به صورت به صورت مجزا به آن میپردازیم.

يبوست حاد

 

لازم به تذکر است که چای های مسهل تنها برای مورد ها حاد يبوست سفارش می گردند.

توجه: کسانی که دچار یبوست مزمن می باشند نباید به صورت ملحق شده از چای های مسهل قوی استفاده کنند، زیرا استفاده مدام آنان موجب تحریک روده و زیادتر شدن ناراحتی مریض می گردد، بیشتر از هر چیز موجب فقر املاح معدنی و پیامدهای منفی آن مثل اختلالات قلبی و عروقی و انقباضات عضلانی میگردد.

دم کرده برگ سنا و غلاف سنا

این دم کرده یبوست حاد را معالجه می کند. شدت اثرگذاری آن بر اشخاص فرق دارد. اگر یک روز پس از استفاده سنا تأثیری رویت نشد میتوان مقدار چای مصرفی را نه مقدار مواد – بدون دغدغه زیاد کرد. بر تصویر اگر با استفاده مقادیر مذکور مریض مدفوع آبکی دفع کند باید استفاده دوا را قطع کرد.

برگ سنا – ۱۰ گرم

غلاف سنا – ۱۰ گرم

پوست درخت گیلاس خاردار (بوردن) – ۱۰ گرم

 

طرز تهیه و روش استفاده: یک تا دو قاشق چایخوری از مخلوط گیاهی را با یک چهارم لیتر آب جوش به مدت ده دقیقه دم کنید و پس از آن از صافی رد کنید. شب یک فنجان از دم کرده را بنوشید، صبح روز بعد اثرگذاری دوا معلوم خواهد گردید .

دم کرده مخلوط آقطی و رازیانه

 

این دم کرده تأثير ملین ملایمی دارد.

گل آقطی  –  ۲۰ گرم

تخم رازیانه (پودر)  –  ۱۰ گرم

برگ سنا  –  ۱۰ گرم

گل کاملیا  –  ۱۰ گرم

طرز تهیه و روش استفاده: دو قاشق چایخوری از مخلوط گیاهی را با یک چهارم لیتر آب جوش به مدت ده دقیقه دم کنید و پس از آن از صافی رد کنید. شب یک فنجان از دم کرده را بدون شیرین کردن بنوشید. اثرگذاری این دوا نیز صبح روز بعد معلوم خواهد گردید.

روغن کرچک

 

روغن کرچک (قابل دسترس در داروخانه) داروی خانگی آزمون شده ای برای معالجه يبوست است. زیادی از پزشکان هنوز هم آن را داروی شایسته ای برای معالجه یبوست می دانند. اثرگذاری آن قطعی و ملایم است.

 

روش استفاده: یک تا دو قاشق غذاخوری (۱۵ تا ۳۰ گرم) روغن کرچک را میل کنید. این مقدار برای دفع مدفوع پس از دو تا چهار ساعت کافی است.

يبوست مزمن

 

ييبوست مزمن امکان دارد علل متعددی داشته باشد که باید توسط پزشک تشخیص داده گردد. هرگاه مشخص گردد که مریضی جدی ای وجود ندارد میتوان روده را ملزم به دفع با نظم کرد. آب ترب داروی خانگی آزمون شده ای برای معالجه سوء هاضمه همراه با یبوست و نفخ است که به دلیل مقدار کم صفرا به وجود آمده باشد.

آب ترب

 

آب ترب برای معالجه التهاب مجاری صفراوی نیز تاثیرگذار است. برای این منظور دوره درمانی با آب ترب به مدت دو هفته پیشنهاد میشود. طرز تهیه و روش استفاده: با دستگاه آب میوه گیری آب ترب را بگیرید.

 

در یک دوره درمانی حدود چهارده روز پیش از هر وعده غذای کلیدی یک لیوان کوچک (حدود ۵۰ میلی لیتر) آب ترب تازه بنوشید. شیر و ترب کوهی تأثیری مشابه آب ترب دارد.

شیر و ترب کوهی

 

: طرز تهیه و روش استفاده: ترب کوهی تازه را با رنده تیزی رنده کنید و حدود نصف قاشق چایخوری از آن را در یک لیوان ( ۱۵۰ میلی لیتر) شیر ولرم بریزید.

 

: در یک دوره درمانی خدود چهارده روز، همه روزه یک لیوان از آن بنوشید. شیر و ترب کوهی پس از تهیه باید سریعا استفاده گردد، خوب تر است شب آن را استفاده کنید.

آلوی خشک و انجیر

 

:طرز تهیه و روش استفاده: شب سه تا پنج عدد آلوی خشک و یک عدد انجیر خشک را در یک لیوان آب ولرم بریزید، به صورتی که آب روی آنان را بگیرد و بگذارید تا صبح بماند.

این مطلبو از دست ندید!  چگونه پاستامیگو درست کنیم؟

 

: صبح مایع حاصله را ناشتا بنوشید و میوه ها را بخورید. پس از دو تا سه ساعت (حتی زودتر) اثر خواهد کرد. بذر كتان جزء قدیمی ترین دوا های خانگی برای معالجه یبوست است.

بذر کتان

 

با استفاده با نظم و اندکی صبر حتی میتوان یبوست مزمن را با آن معالجه کرد. اثرگذاری بذر کتان به این دلیل است که در روده در در خلال روند هضم حجیم می گردد و موجب افزایش حرکات دودی روده می گردد. بذر کتان در بر دارنده روغنی است که موجب چرب شدن روده می گردد و ملین است. بذر کتان اثرگذاری سریع ندارد، گاهی دو یا سه روز طول می کشد که به نتیجه مد نظر برسید.

خیساندن بذر کتان سفارش نمی توان، زیرا باید حجیم شدن آن در روده صورت گیرد. طرز تهیه و روش استفاده: صبح و شب دو قاشق غذاخوری بذر کتان – خرد شده یا درشت آسیاب شده – را با یک دوم ليتر آب سرد میل کنید.

 

برای اثرگذاری زیادتر بذر کتان میتوان آن را با پوره میوه (مثلا پوره آلو) مخلوط کرد و با عسل شیرین نمود و یا به نسبت برابر با قند شیر مخلوط کرد. ()سبوس گندم با بذر کتان نیز برای معالجه یبوست سفارش شده است.)

سبوس گندم با بذر کتان

 

روش استفاده: صبح ها دو تا سه قاشق غذاخوری سبوس گندم را با مقدار زیادی آب بخورید و با دو تا سه بار در روز یک قاشق غذاخوری بذر کامل کتان و یک قاشق غذاخوری سبوس گندم را با مقدار زیادی آب بخورید.

 

کلم رنده شده و آب پز شده با سرکه یکی از سالم ترین دوا های تنظیم کننده سامانه دفع است که استفاده آن به ندرت با عدم موفقیت همراه است.

کلم رنده شده و آب پز با سرکه

 

اثرگذاری درمانی آن از لحاظ پزشکی چنین شرح داده شده است که سامانه هضم ما به ابزار تکانه های عصبی تنظیم می گردد که به ابزار مواد غذایی مختلفی (بخش های خالص و غیرخالص مواد غذایی) تحریک می گردد که از میان آنان استیل کولین بسیار تاثیرگذار است. دویست گرم کلم خام یا پخته شده دارای مقدار کافی استیل کولین برای تنظیم دفعات دفع است.

 

همچنین، کلم رنده شده و آب پز با سرکه در بر دارنده مقدار زیادی سلولز (مواد غير قابل هضم) است که موجب حرکت روده بزرگ می گردند. اسیدلاکتیک و نمکهای بافتی موجود در آن نیز اثرگذاری تنظیم کننده بر دفع دارند. کلم رنده شده و آب پز با سرکه دارای کالری اندکی است و قدرت سیرکنندگی خوبی دارد. خوب ترین روش استفاده آن به صورت معالجه دوره ای است که باید به صورت ثابت و پیگیرانه صورت پذیرد. با تصمیم جدی و کاهش چربی های مصرفی این دوره درمانی توان دارد بر کاهش وزن نیز تاثیرگذار باشد، که به صورت حتم برای زیادی از اشخاص امر مهمی محسوب می گردد. با ورزش و تحرک کافی توان دارید این دوره درمانی را کامل تر سازيد. روش استفاده: در یک دوره درمانی بین سه تا چهار هفته همه روزه دویست تا سیصد گرم کلم رنده شده خام یا پخته میل کنید.

 

دانه خردل بر سامانه هضم اثرگذاری مثبتی دارد.

دانه خردل

 

روش استفاده: به صورت با نظم صبح ها یک قاشق غذاخوری دانه کامل خردل سفید را بخورید و لیتر آب بنوشید.

 

نمک کارلسباد (قابل دسترس در داروخانه) یکی دیگر از دوا های خانگی قدیمی است که برای کارکرد طبیعی روده ها سفارش می گردد.

نمک کارلسباد

 

روش استفاده: در صورت ضرورت صبح ها یک چهارم قاشق چایخوری از نمک کارلسباد را ناشتا بخورید و پس از آن قدری آب بنوشید و یا نصف یک قاشق چایخوری از آن را در یک لیوان آب حل کنید و بیاشامید.

حمام پای سرد حمام پای سرد موجب بهبود یبوست مزمن میشود و باید به صورت با نظم شب ها اجرا گردد. حمام پای سرد

 

طرز تهیه و روش استفاده: تشت یا سطل بزرگی را با آب سرد پر کنید، به به صورتی که پاهایتان دست کم تا نیمه ساق ها درون آب باشد پاهایتان را مدام در آب تکان دهید.

 

پس از دو دقیقه پاهایتان را از آب درآورید و خشک کنید. نشستن روی پارچه مرطوب تأثیری مشابه کمپرس سرد دارد و موجب بهبود خونرسانی و ساده تر شدن تخلیه روده ها می گردد.

نشستن روی پارچه مرطوب

 

طرز تهیه و روش استفاده: صندلی یا چهارپایه ای را با پتوی پشمی و پس از آن با پارچه کتانی بپوشانید و روی آن آب سرد بریزید، پارچه کتانی دیگر را هشت بار تا بزنید و روی پارچه خیس پهن کنید.

 

همه روزه به مدت نیم ساعت بدون لباس روی پارچه مرطوب بنشینید.

 

مرجع : ویرلن