تاریخ: ۰:۴۳ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
معالجه «کم توجهی/بیش فعالی» با ویتامین D

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از افکارنیوز، فاکتورهای بیوژنتیکی مثل کم بودن و عدم تعادل بعضی هورمون‌ها مثل دوپامین، سروتونین و نورآدرنالین در کنار مواردی چون آسیب‌های مغزی، ژنتیک، فاکتورهای محیطی و کم بودن ویتامین‌ها به‌عنوان بعضی از دلایل بروز آن شناخته شده‌اند. «ویتامین D» نقش یک هورمون فعال‌کننده بافت عصبی را دارد […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از افکارنیوز،

فاکتورهای بیوژنتیکی مثل کم بودن و عدم تعادل بعضی هورمون‌ها مثل دوپامین، سروتونین و نورآدرنالین در کنار مواردی چون آسیب‌های مغزی، ژنتیک، فاکتورهای محیطی و کم بودن ویتامین‌ها به‌عنوان بعضی از دلایل بروز آن شناخته شده‌اند.

«ویتامین D» نقش یک هورمون فعال‌کننده بافت عصبی را دارد و پژوهش ها نشان می‌دهد کم بودن آن در طول دوران رشد

علاوه بر این این ویتامین از طریق مکانیسم‌های مختلفی در تکثیر و تمایز سلول‌های مغزی، افزایش حجم آنتی‌اکسیدانی و تنظیم فاکتور رشد مغزی نقش دارد.

جدیدا وجود ارتباط بین استرس و اختلالات تخریب‌کننده نورونی مورد تایید قرار گرفته و مطالعاتی مبتنی بر خاصیت آنتی‌اکسیدانی ویتامین D در محیط کشت و مدل‌های حیوانی انجام‌شده هست.

در همین راستا پژوهشگران دانشگاه «علوم پزشکی اصفهان»، در مطالعه‌ای به ارزیابی اثر «مکمل‌یاری» ویتامین D بر سطوح آنتی‌اکسیدانی در کودکان مبتلابه اختلال کم بودن توجه/بیش‌فعالی پرداخته‌اند.

در این پژوهش ۸۵ نفر از دانش‌آموزان ۶ تا ۱۳ ساله مبتلابه اختلال کم‌توجهی/بیش‌فعالی مراجعه‌کننده به مرکز روان‌پزشکی خورشید منسوب به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، طبق تشخیص پزشک فوق تخصص روان‌پزشکی کودک و نوجوان، وارد مطالعه شده و در ۲ گروه (مداخله و بدون مداخله)، به‌مدت سه ماه تحت معالجه مکمل ویتامین D جای گرفتند.

در این تحقیق قد و وزن کودکان اندازه‌گیری و ثبت گردید. حجم آنتی‌اکسیدانی، مالون دی‌آلدیید (ترکیبی برای اندازه‌گیری استرس در فرد) و آنزیم‌های کاتالاز و گلوتاتیون (نوعی آنتی‌اکسیدان) نیز در دو گروه اندازه‌گیری گردید.

نتیجه های این پژوهش نمایش داد که بعد از دخالت در گروه دریافت‌کننده ویتامین D در مدت سه ماه، قدرت آنتی‌اکسیدانی افزایش می‌یابد.

این نتیجه های نشان می‌دهد که با افزایش حجم آنتی‌اکسیدانی در بدن و علاوه بر این کاهش مالون دی‌آلدئید، بدن به‌طور مؤثرتری با استرس مبارزه می‌کند.

با توجه به بهبود وضع آنتی‌اکسیدانی در بدن در پی استفاده از مکمل ویتامین D، به نظر می‌رسد استفاده این ویتامین می‌تواند به بهبود اختلالات روان‌شناختی مثل کم توجهی/بیش فعالی مساعدت کند.

گفتنی هست نتیجه های این پژوهش در مجله «دانشگاه علوم پزشکی