گروه: آشپزی
تاریخ: ۵:۱۲ :: ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
معالجه طلایی سوزش معده

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از افکارنیوز، سوزش سردل یکی از مواردی هست که بعضی از بزرگسالان در طول زندگی خود آن را تجربه می‌کنند. این مریضی طبق معمول طبق حس سوزشی شناخته می‌شود که درست پشت جناغ صورت می‌گیرد و اغلب به سمت گلو نیز کشیده می‌شود. این سوزش طبق معمول به […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از افکارنیوز،

سوزش سردل یکی از مواردی هست که بعضی از بزرگسالان در طول زندگی خود آن را تجربه می‌کنند. این مریضی طبق معمول طبق حس سوزشی شناخته می‌شود که درست پشت جناغ صورت می‌گیرد و اغلب به سمت گلو نیز کشیده می‌شود.

این سوزش طبق معمول به علت رفلاکس یا برگشت اسید از معده به مری رخ می‌دهد و یک نشانه هست. رفلاکس اسید زمانی رخ می‌دهد که حلقه عضلانی که به غذا اذن ورود به معده می‌دهد بیشتر از حد استراحت می‌کند. نتیجه این مبحث این هست که اسید معده دو مرتبه به مری برمی گردد و موجب ایجاد حس سوزش در فرد می‌شود. اندکی به این مبحث فکر کنید. اسید باعث سوزش گلوی شما می‌شود. طبق معمول امکان دارد رفلاکس بدون سوزش سر دل باشد اما احتمال وجود سوزش سر دل بدون رفلاکس وجود ندارد.

اگر چه دوا های بدون نسخه‌ای برای این مریضی وجود دارد و می‌تواند در بعضی از مورد ها موثر باشد اما اگر از سوزش سر دل گاه و بی گاه رنج می‌برید خوب تر هست اندکی به فکر تغییر سبک زندگی خود باشید و از درمان‌های خانگی برای آن استفاده کنید.

یک قاشق جوش شیرین:

یک قاشق جوش شیرین می‌تواند سوزش سر دل و برگشت اسید را کمتر کند. جوش شیرین به عنوان بیکربنات سدیم یک معالجه جوش شیرین به عنوان بیکربنات سدیم یک رایج و معروف هست و می‌تواند به رفلاکس اسید کمک کند. ۰ ۰ را دارد و می‌تواند اسید معده را خنثی نماید. خنثی سازی اسید معده به این معنی هست که به هنگام برگشت اسید معده به مری، دچار سوزش سردل نخواهید گردید.

به مورد ها زیر احتیاج خواهید داشت:

یک دوم قاشق چایخوری یا یک قاشق چایخوری جوش شیرین

یک لیوان آب تازه

طزر تهیه:

یک دوم قاشق چایخوری یا یک قاشق چایخوری از جوش شیرین را با یک لیوان آب ترکیب کنید. آن را خوب هم بزنید و پس از آن بنوشید. شما می‌توانید در صورت احتیاج این کار را تکرار کنید اما به علت دارا باشید که نباید از این محلول بیشتر از حد استفاده کنید.

علاوه بر این از به کار بردن این محلول به طور مداوم جدا اجتناب کنید زیرا نمک بالایی دارد و می‌تواند عارضه ها جانبی مثل تورم و حالت تهوع را بهمراه داشته باشد.

معده خود را با آب آلوئه ورا تسکین دهید:

همان گونه که می‌دانید آلوئه ورا گیاهی هست که برای تسکین سوزش مورد استفاده قرار می‌گیرد.زیادتر اشخاص باور دارند که این گیاه می‌تواند سوختگی‌های متاثر از آفتاب را خوب تر کند اما آلوئه ورا خاصیتی زیادتر از این دارد.

این گیاه می‌تواند سوزش سردل را نیز تسکین دهد زیرا از التهاب می‌کاهد. این مبحث بدین معناست که به هنگام تحریک و ملتهب شدن معده، نوشیدن یک لیوان آب آلوئه ورا می‌تواند شرایط را بهبود ببخشد.

به مورد ها زیر احتیاج خواهید داشت:

یک دوم پیمانه آب آلوئه ورا

طرز تهیه:

یک دوم پیمانه آب آلوئه ورا را به طور سرد یا ولرم پیش از وعده غذایی خود بنوشید. به علت دارا باشید که آلوئه ورا می‌تواند به عنوان یک ملین عمل کند.

جویدن آدامس:

مجله Dental Research مطالعه‌ای را درباره رفلاکس اسید معده انجام داده هست. وقتی که اشخاص مبتلا به این مریضی تکه‌ای آدامس خالی از قند وقتی که اشخاص مبتلا به این مریضی تکه‌ای آدامس خالی از را به مدت ۳۰ دقیقه پس از غذا جویدند تسکین خوبی را تجربه نمودند.

این مبحث بدین خاطر هست که جویدن ادامس موجب تحریک غدد بزاقی می‌شود و جریان بزاق را افزایش می دهد. هر اسیدی که در سامانه گوارشی تشکیل می‌شود حل شده و شسته می‌شود

. هر اسیدی که در سامانه گوارشی تشکیل می‌شود حل شده و شسته می‌شود. پاک شدن اسید موجب بهبود نشانه‌های رفلاکس اسید خواهد گردید.

به مورد ها زیر احتیاج خواهید داشت:

یک عدد آدامس خالی از قند

طرز استفاده :

می‌توان از این گزینه برای بهبود نشانه‌های سوزش سر دل نیز استفاده نمود. اینکار را به مدت ۳۰ دقیقه انجام دهید تا به نتیجه مد پس از هر وعده غذایی، یک عدد آدامس خالی از قند را بردارید و بجوید.

چانه خود را بالا نگه دارید:

سوزش سر دل طبق معمول به هنگام خواب بدتر می‌شود زیرا دراز کشیدن به هنگام خواب اینکار را به مدت ۳۰ دقیقه انجام دهید تا به نتیجه نظر خود دست یابید. در این شرایط قانون می‌تواند این شرایط را بدتر و شدید تر کند.

در این شرایط جاذبه بر بر علیه شما کار می‌کند و بدن محتویات هضم شده را راحت تر به سمت مری ارسال خواهد کرد و همین امر موجب ایجاد سوزش سر دل خواهد گردید. به همین دلیل خوب تر هست به هنگام خواب، سر خود را ۶ اینچ بالاتر نگه دارید.

شما می‌توانید اینکار را با قرار دادن آجر، کتاب یا بلوک هایی زیر بالشت خود انجام دهید.

چه طور، چه طور و کی:

سه الی چهار ساعت پس از خوردن غذا دراز نکشید زیرا دراز کشیدن با معده پر موجب می‌شود فشار بیشتری بر آن وارد گردد و محتویات بیشتری به سمت مری بازگردد. به نحوه خوردن غذا توجه دارا باشید: مقدار بسیاری غذا نخورید. تکه‌های کوچک غذا را بردارید و آن را به آرامی بخورید.

به معده خود زمان هضم غذا را بدهید. به عنوان مثال خوردن گوجه فرنگی یا مرکبات به غذایی که می‌خورید توجه دارا باشید: امکان دارد متوجه شده باشید که بعضی از غذاهای خاص که اسید بالایی دارند یا ادویه دار می باشند می‌تواند رفلاکس شما را بدتر کند. به عنوان مثال خوردن که اسید بالایی دارند امکان دارد این شرایط را بدتر کند.

پس از خوردن این مواد اجتناب کنید. به وقتی که غذا می‌خورید توجه دارا باشید: سه الی چهار ساعت پیش از رفتن به رختخواب، غذا نخورید.

اسید بیشتری استفاده کنید:

دراز کشیدن می‌تواند فشاری بر روی سامانه گوارشی ایجاد کند.

وقتی که اسید موجب سوزش مری شما می‌شود خوردن اسید زیادتر به نظر مسخره می‌رسد اما باید به علت دارا باشید که در بعضی از مورد ها رفلاکس اسید به علت نبود اسید کافی در معده ایجاد می‌شود. این خود اسید هست که به عضلات مری می‌گوید که بسته گردند. اگر معده شما اسید کافی نداشته باشد، امکان شل شدن این دریچه وجود خواهد داشت.

این مطلبو از دست ندید!  کوکی دو رنگ با مغز شکلات، با شیر میچسبه!

در این شرایط اسید از معده به مری باز می‌گردد و رفلاکس اسید رخ می‌دهد.

به مورد ها زیر احتیاج خواهید داشت:

سه قاشق چایخوری یا یک قاشق غذاخوری سرکه سیب خالص

۶ الی ۸ اونس آب تازه

اگر فکر می‌کنید رفلاکس اسید در شما به همین دلیل هست، اهتمام کنید سرکه سیب خالص بنوشید تا از بروز این مورد جلوگیری کنید. سه قاشق چایخوری یا یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را با آب ترکیب کنید و پس از آن بنوشید.

شما می‌توانید اینکار را پیش از هر وعده غذایی، پیش از رفتن به رختخواب یا دو الی سه بار در طول روز تکرار کنید. استفاده بیشتر از حد اگر احساس کردید رفلاکس اسید بدتر شده هست، استفاده از سرکه سیب را متوقف نمایید.

موز یا سیب بخورید:

سرکه سیب نیز می‌توانددردسرساز باشد. اگر می‌خواهید آسان ترین معالجه خانگی را برای سوزش سردل آزمون کنید خوب تر هست اندکی موز همان گونه که می‌دانید موز در بر دارنده آنتی اسیدهای طبیعی هست که می‌تواند در مقابل رفلاکس اسید مبارزه کند.

اگر می‌خواهید آسان ترین معالجه خانگی را برای سوزش سردل آزمون کنید خوب تر هست اندکی بخورید و نتیجه های حاصله را بررسی کنید. گزینه دیگری که پیش روی شما قرار دارد خوردن همه روزه یک عدد سیب هست. یک عدد سیب را ببرید و چند ساعت پیش از رفتن به رختخواب آن را میل کنید.

چای زنجبیل بنوشید:

اینکار موجب تسکین درد می‌شود. نوشیدن یک پیمانه چای زنجبیل می‌تواند ناراحتی‌های معده مثل حالت تهوع یا رفلاکس اسید را بهبود ببخشد.

به مورد ها زیر احتیاج خواهید داشت:

سه چهارم زنجبیل تازه

دو پیمانه آب

نوشیدن یک پیمانه زنجبیل می‌تواند درد شما را کمتر کند. ابتدا زنجبیل را برش دهید و آن را در دو پیمانه آب بریزید. درب آن را بگذارید و به مدت سی دقیقه روی حرارت ملایم قرار دهید. تکه‌های زنجبیل را خارج کنید یا اگر دوست داشتید اذن دهید داخل آب بر جای بماند. پس از آن چای آماده شده را در یک ظرف بریزید.

محرک‌های خود را شناسایی کنید:

شناسایی محرک‌ها امکان دارد به زمان و انرژی بیست دقیقه پیش از وعده غذایی از این چای بنوشید.

احتیاج داشته باشد اما اگر بدانید چه چیزی موجب بدتر شدن شرایط شما می‌شود، قادر می باشید از خوردن آن اجتناب کنید. به جای اینکه به دوا های بدون نسخه اطمینان کنید خوب تر هست یکبار تا ابد محرک های خود را بشناسید و از استفاده آن‌ها اجتناب کنید.

از پوشیدن لباس های تنگ اجتناب کنید:

علاوه بر این به فعالیت‌هایی که انجام می‌دهید توجه کنید. پوشیدن لباس‌های تنگ می‌تواند سوزش سردل را بدتر کند. اگر شلوار بسیار تنگ دارید، به هنگام نشستن فشاری بر روی معده وارد خواهد گردید. بعضی از اشخاص نیز از پیراهن یا کمربند تنگ استفاده می‌کنند و همین امر شرایط را بدتر می‌کند.

نوشیدن الکل و سیگار کشیدن شرایط را بدتر می‌کند:

هر چقدر فشار بیشتری بر روی ناحیه شکم وارد گردد احتمال بیرون رفتن محتویات آن به سمت مری زیادتر خواهد گردید. سیگار کشیدن و نوشیدن الکل می‌تواند رفلاکس اسید را بدتر کند. نیکوتین و الکل هر دو موجب تضعیف عضلات موجود در شکم خواهند گردید. به همین دلیل امکان برگشت محتویات معده وجود دارد. انجام اینکارها می‌تواند تندرستی سیگار کشیدن را ترک کنید و نوشیدن الکل را کنار بگذارید.

وزن شایسته ای دارا باشید:

انجام اینکارها می‌تواند کلی بدن را بهبود ببخشد و سر انجام موجب تسکین و بهبود رفلاکس اسید گردد. این مبحث بدین خاطر هست که اضافه وزن اضافه وزن می‌تواند خطر مبتلا شدن به این مریضی را افزایش دهد و سوزش سردل را زیادتر کند. این مبحث بدین خاطر هست که اضافه فشار بیشتری بر روی اسفنکتر تحتانی مری وارد می‌کند.

خردل:

هر چقدر این مورد شل تر باشد امکان برگشت محتویات معده نیز زیادتر می باشد. خردل مملو از مواد معدنی هست و اسید ضعیفی دارد. استفاده خردل می‌تواند این مریضی را بهبود ببخشد و از نشانه‌های موجود بکاهد. به علت خواص قلیایی آن، به خنثی سازی اسید کمک خواهد کرد.

به مورد ها زیر احتیاج خواهید داشت:

یک قاشق چایخوری خردل زرد با کیفیت

اگر سوزش سردل یا رفلاکس خفیفی دارید می‌توانید از این گزینه استفاده کنید.

از بادام استفاده کنید:

شما می‌توانید خردل را یک تنه استفاده کنید. یک معالجه خانگی برای سوزش سردل خوردن بادم پس از هر وعده غذایی هست. هر وقتی که ماده ای را می‌خورید خوب تر هست پس از ان چند عدد بادام بخورید. خوب تر هست از بادام‌های ارگانیک استفاده کنید.

به مورد ها زیر احتیاج خواهید داشت:

سه الی چهار عدد بادام

این آجیل خوشمزه می‌تواند اسید معده را خنثی کند و درد موجود را بکاهد. درست پس از هر وعده غذایی یا پس از خوردن هر ماده ای، خوب تر هست سه الی چهار عدد بادام بخورید. نیازی نیست بادام بیشتری بخورید. به علت دارا باشید که استفاده فراوان بادام در بعضی از اشخاص می‌تواند سوزش سردل را زیادتر کند.

چای بابونه بنوشید:

پس تعادل را رعایت کنید. این ماده علاوه بر این به کاهش استرس نوشیدن چای بابونه به مدت نیم ساعت تا یک ساعت پیش از خواب می‌تواند به کاهش التهاب معده کمک کند و سطح اسیدیته آن را متعادل سازد. این ماده علاوه بر این به کاهش کمک بسیاری خواهد کرد.

به مورد ها زیر احتیاج خواهید داشت:

یک قاشق چایخوری گل بابونه خشک شده

یک پیمانه آب جوش

عسل یا لیمو(اختیاری است)

طرز تهیه:

شما می‌توانید از بابونه تازه یا خشک برای تهیه این چای استفاده کنید. ابتدا در یک ظرف آب را بجوشانید. پس از آن حرارت را کم کنید. یک قاشق چایخوری بابونه خشک شده را در آن بریزید و اذن دهید با حرارت ملایم به مدت ۴۵ ثانیه بجوشد. پس از آن از روی حرارت بردارید و اذن دهید در همین حالت بماند.

چای را در لیوان بریزید و در صورت احتیاج اندکی لیمو یا عسل به آن اضافه کنید.بعضی از دوا ها امکان دارد ناراحتی‌های حاصل از رفلاکس اسید را خوب تر کند اما عارضه ها جانبی طولانی مدتی خواهد داشت.