گروه: بلیط
تاریخ: ۱۲:۱۶ :: ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
مسافران نوروزی مواظب کلاهبرداران فضای سایبری باشند

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار حوزه دنیای ارتباطات گروه فضای سایبری باشگاه خبرنگاران جوان؛ رزرو بلیط برای مسافرت‌های نوروزی، خرید تورهای مسافرتی، رزرو هتل و… چند سالی هست که دستمایه فیشرها و کلاهبرداران سایبری شده هست تا از این طریق اغراض مجرمانه خود را عملی نمایند. اهدافی که نه‌ تنها پول […]

مسافران نوروزی مواظب کلاهبرداران فضای سایبری باشندبه گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار حوزه دنیای ارتباطات گروه فضای سایبری باشگاه خبرنگاران جوان؛ رزرو بلیط برای مسافرت‌های نوروزی، خرید تورهای مسافرتی، رزرو هتل و… چند سالی هست که دستمایه فیشرها و کلاهبرداران سایبری شده هست تا از این طریق اغراض مجرمانه خود را عملی نمایند.

اهدافی که نه‌ تنها پول شهروندان را به غارت می‌برند لکن گاهی وقت ها آن‌ها را در پایانه‌ها و فرودگاه‌ها یا ایستگاه‌های قطار سرگردان کرده و تمام تعطیلات نوروزی شهروندان را خراب می‌کند.

ریاست اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا گفت: در ایام نوروز به دلیل افزایش مسافرت‌های نوروزی، تهیه بلیط، رزرو تورهای نوروزی یا هتل از مهم‌ترین مشغله‌های فکری هم‌وطنان می‌باشد و گاهی وقت ها مسافران وادار می باشند با مبالغی بالاتر از نرخ مرسوم اقدام به تهیه پیش‌نیازهای مسافرت نمایند.

سرهنگ دوم مهدی شکیب گفت: از آنجایی‌که پیش‌فروش بلیط های نوروزی شروع شده بنابراین پیش‌بینی می‌شود پای اشخاص سودجو و کلاهبردار به فضای سایبری نیز باز گردد.

وی یکی از نارضایتی‌های عمده شهروندان در طول سال‌های موخر را نحوه تهیه و رزرو بلیط اینترنتی عنوان نمود و گفت: در کمال تأسف بعضی از سودجویان سایبری با بهره بردن از مطالب جذاب و اغواکننده و گاهی وقت ها با تخصیص جوایز متنوع به مسافران و یا بلیط هایی با قیمت‌هایی کمتر از حالت متعارف، اهتمام می‌کنند تقاضا کنندگان را به سمت سایت‌های غیرواقعی هدایت کنند.

سرهنگ شکیب دنبال کرد: طراحی سایت‌های غیرواقعی یکی از روش‌های رایج برای سوءاستفاده و کلاهبرداری از مسافران نوروزی می‌باشد که از این طریق می‌توانند تعداد بسیار بسیاری از هموطنان را درگیر کرده و مبالغ هنگفتی را کلاهبرداری نمایند.

این مقام مسئول اضافه کرد: در اصطلاح سایبری به این شگرد مجرمانه فیشینگ گفته می‌شود و مجرمان سایبری در پی دزدی اطلاعات بانکی اعضاء می‌باشند.

وی دنبال کرد: سایت‌های غیرواقعی بسیار شبیه با سایت کلیدی بوده و ازنظر ظاهری تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند در نتیجه در نگاه اول جای شک و تردیدی برای اعضاء وجود ندارد.

سرهنگ شکیب در سفارش به اعضاء گفت: اعضاء عزیز اهتمام کنند همیشه آدرس سایت‌های بانکی و سایر سایت‌های با اهمیت را خود در آدرس بار تایپ نموده و از رفتن به لینک‌هایی که در سایت‌های متفاوت و یا در شبکه‌های اجتماعی ارائه‌شده اجتناب کنند.

این مطلبو از دست ندید!  افزایش قیمت بلیت سینماها در سال جدید

این مقام مسئول در سفارش به مسافران نوروزی گفت: هم‌وطنان عزیز دقت داشته باشند برای تهیه بلیط به مراكز و سایت‌های مجاز که در پرتال رسمی هر یک از ارگان‌های حمل‌ونقل عمومی نظیر هواپیمایی کشوری(http://www.cao.ir)، raja.ir) ir) و حمل‌ونقل جاده‌ای(سایت تعاونی‌های مجاز) آمده مراجعه نموده و خرید بلیط از سایت‌های واسط که به‌صورت غیرمجاز اقدام به فروش بلیط و بعضاً گران‌تر از نرخ مصوب می‌نمایند اجتناب نمایند.

سرهنگ شکیب دنبال کرد: یکی دیگر از کارهای مجرمانه‌ای که در این زمینه می‌تواند موجبات سوءاستفاده از هم‌وطنان را فراهم کند، رزرو هتل و تورهای مسافرتی و گردشگری می‌باشد. بعضی از تورهای گردشگری که بدون مجوز لازم می‌باشند و با وعده‌ها و تبلیغات آن‌چنانی علاقه‌مندان و مسافران را ترغیب به ثبت‌نام نموده و با شعار، اقامت در خوب ترین هتل‌ها، گشت‌وگذار در شهر اهتمام دارند اغراض خود را عملی کنند.

وی گفت: ظرفیت بسیاری از این تبلیغات در فضای سایبر و به‌خصوص شبکه‌های اجتماعی خودنمایی می‌کنند و بعضی نیز پا را فراتر گذاشته و با ارسال پیامک و ایمیل، علاقه‌مندان را تشویق به ثبت‌نام در این تورها می‌کنند. تورهای که در پشت آن‌ها مجرمان و کلاهبرداران سایبری که پس از ثبت‌نام دیگر پاسخگوی شما نیستند، قرار دارند.

سرهنگ شکیب در سفارش به اعضاء تاکید کرد: هم‌وطنان عزیز پیش از هر اقدامی نسبت به مجاز بودن فعالیت این‌گونه سایت‌ها اطمینان حاصل نمایند‌ و علاوه بر این نسبت به اشخاص آنلاین در فضای سایبری اندکی حساسیت و دقت بیشتری داشته باشند و این نکته را مد نظر داشته باشند که این اشخاص همان اشخاص غریبه در فضای حقیقی می باشند.

ریاست اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا در انتهاء با اشاره به آدرس سایت پلیس فتا آن را دریچه رابطه ای با شهروندان قرائت کرد و گفت: پلیس فتا از هم‌وطنان درخواست می‌کند در صورت مواجهه با مورد ها مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir