گروه: مجله
تاریخ: ۳:۱۷ :: ۱۳۹۶/۰۹/۱۰

همین چند وقت پیش بعد از این‌که زیادتر دیده گردید و اسم رضا علیپور سنگنورد ایرانی سر زبان‌ها افتاد رسانه‌های خارجی او را با یوسین بولت، دونده جامائیکایی و مرد افقی جهان قیاس کردند و با قراردادن یوزپلنگ ایرانی ضمن او که اکنون در سنگنوردی سرعت جهان چهره شناخته‌شده‌ای دارد درج کردند: مرد عمودی جهان. […]

همین چند وقت پیش بعد از این‌که زیادتر دیده گردید و اسم رضا علیپور سنگنورد ایرانی سر زبان‌ها افتاد رسانه‌های خارجی او را با یوسین بولت، دونده جامائیکایی و مرد افقی جهان قیاس کردند و با قراردادن یوزپلنگ ایرانی ضمن او که اکنون در سنگنوردی سرعت جهان چهره شناخته‌شده‌ای دارد درج کردند: مرد عمودی جهان.

هنگامی برای اولین بار فیلمی از تمرین های رضا علیپور در ۲۰:۳۰ پخش گردید، خیلی‌ها جدید سنگنوردی و جوان اول این ورزش را شناختند. همان روزها با چند عنوان جهانی و آسیایی به افرادی که نسبت به سرنوشت قهرمان قزوینی بی تفاوت بودند، ثابت نمود با کفش فرسوده و تمرین با پایین ترین ابزارها و در شرایط، می‌شود قهرمان جهان گردید.

دو سال پس از ان واقعه، علیپور در نانجینگ چین با رکورد زیر ۶ ثانیه خود، دانیل بودیرف اوکراینی را از بالای رتبه بندی جهان به زیر کشید و اسمش را بعنوان رکورددار سنگنوردی سرعت جهان جاودانه کرد.

جابه‌جایی ۳ ثانیه‌ای؟

تا کی؟

از در و دیوار هم بالا رفتی؟

چرا سنگنوردی؟

من اول رفتم کشتی، ولی بعد پسردایی‌ام مرا برد سنگنوردی. کم‌کم به سنگنوردی علاقه‌مند گردیدم و اکنون زندگانی من به سنگنوردی منسوب هست.

رویا داشتی؟

از بچگی دوست داشتم قهرمان جهان شوم. من از ۱۰ سالگی سنگنوردی می‌کنم و همه آرزویم این بود که رکورددار جهان شوم و گردیدم.

لقب؟

یوزپلنگ! مرد عمودی هم هستم. هنگامی که رکورد قاره آسیا را شکستم فدراسیون جهانی لقب یوزپلنگ قاره آسیا را به من داد. بعد از رکوردشکنی جهان هم رسانه‌های جهان مرا سریع‌ترین مرد عمودی جهان ارائه کردند.

چند مدال داری؟

۱۳ ۱۳ مدال جهانی و چهار مدال آسیایی.

پدیده بودی؟

در آن مرحله از پیکارهای به من بیان کردند که پدیده سنگنوردی‌ام و این مبحث زیادتر خوشحالم کرد.

هدف؟

اول از همه این که رکوردی بزنم فراتر از ذهن. منظورم رکورد جهانی هست تا سال‌های طولانی بر جا بماند.

تلخ و شیرین سنگنوردی؟

مشکلات فراوانی برای ادامه این ورزش در مسابقه‌های جهانی و سهمیه المپیک دارم که بیشترشان به وضعیت بد پولی برمی‌گردد.

چند ساعت و چند روز تمرین می‌کنی؟

خیلی‌ها به من می‌گویند که رقبای تو کمتر از تو تمرین می‌کنند و احتیاجی نیست تمریناتت در این حد فشرده و سنگین باشد.

چقدر خرج تمریناتت می‌شود؟

درآمدت؟

فرق تو با تفتیان چیست؟

حسن تفتیان قهرمان ارزنده دوهای سرعت ایران هست و طلای قاره آسیا دارد، ولی من عادت کردم به جای ۱۰۰ متر زمین صاف که تفتیان روی آن می‌دود از دیواره ۱۵ متری بالا بروم و طلا بگیرم!

چرا به تو می‌گویند یوسین بولت؟

من احترام ویژه‌ای به همه ورزشکاران دنیا قائلم، ولی من رضاعلیپور هستم و دوست دارم منحصرا بعنوان سنگنورد ایرانی که پرچم کشورم را به اهتزاز
من احترام ویژه‌ای به همه ورزشکاران دنیا قائلم، ولی من رضاعلیپور هستم و دوست دارم منحصرا بعنوان سنگنورد ایرانی که پرچم کشورم را به اهتزاز در می‌آورم شناخته و ارائه شوم.

رکورد مهمتر هست یا مدال؟

در سنگنوردی رکوردشکنی بالاتر از قهرمانی هست.

الان رنکینگ تو چند است؟

در انتهاء پیکارهای سنگنوردی قهرمانی جام‌های جهانی ۲۰۱۷ با ۳۵۴ امتیاز، نفر دوم جهان هستم. متاسفانه بر خلاف رقبا در دو مسابقه گلاسکو اسکاتلند و ووجیانگ چین غایب بودم، ولی ضروری هست برای ارتقای رنکینگم در رقابت‌های آینده شرکت کنم به شرطی که مدیران از من

حریفان؟

برنامه‌های آینده؟

طلای بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا و قرار‌گرفتن در بالاترین رنکینگ کاپ جهانی برای رفتن به المپیک ۲۰۲۰ ژاپن.

از فردی انتظار ندارم

فدراسیون برای رکورد جهانی‌ام ۱۰ سکه به من داد. در سنگنوردی ایران بر تصویر همه دنیا یک رقم خورد که علت گردید من مطرح شوم. باور نمی‌کنید من اول رکوردشکنی کردم و پس از ان همه یادشان افتاد که علیپور علاوه بر این‌که مدال گرفته، رکوردشکنی هم کرده است!

محمد رضاپور – روزنامه‌نگار / ضمیمه چمدان جام جم