تاریخ: ۲۳:۴۳ :: ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
مردم قارچ فله ای و غیر پرورشی نخورند

خبرگزاری ایسنا: سخنگوی سازمان اورژانس کشور، از مردم درخواست کرد از استفاده قارچ‌های فله‌ای و غیر پرورشی اجتناب کنند. مجتبی خالدی، گفت: کسانی که به طبیعت می‌روند و یا به تجربه سال‌های گذشته، قارچ‌هایی را از کوهستان‌ها و کوهپایه‌ها تألیف می‌کردند، سال کنونی به سبب بارش‌های بهاری مواظب باشند که قارچ‌های سمی را نچینند. وی […]

خبرگزاری ایسنا: سخنگوی سازمان اورژانس کشور، از مردم درخواست کرد از استفاده قارچ‌های فله‌ای و غیر پرورشی اجتناب کنند.

مجتبی خالدی، گفت: کسانی که به طبیعت می‌روند و یا به تجربه سال‌های گذشته، قارچ‌هایی را از کوهستان‌ها و کوهپایه‌ها تألیف می‌کردند، سال کنونی به سبب بارش‌های بهاری مواظب باشند که قارچ‌های سمی را نچینند.

وی تصریح نمود: استفاده و حتی لمس قارچ‌های سمی کوهپایه‌ای یا کوهستانی امکان دارد مسمومیت ایجاد کند، اما تمام کسانی که دچار مسمومیت گوارشی شدند، پیشینه استفاده این چنین قارچ‌ها در سال‌های گذشته را داشته اند.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور اضافه کرد: بعضی اشخاص قارچ‌های کوهی و طبیعی را تألیف و برای فروش و امرار معاش به مغازه‌ها عرضه می‌دادند و مردم هم بویژه در استان‌های غربی کشور با این گمان که قارچ‌های فله در مغازه ها، سالم هستند، اقدام به استفاده قارچ می‌کردند.

وی تاکید کرد: مردم در استفاده قارچ‌هایی که غیر از بسته بندی و پرورشی در بازار وجود دارند، دقت و توجه ویژه‌ای داشته باشند، چون تا به حال ۹ نفر بر اثر استفاده قارچ‌های سمی در کشور به دیار باقی شتافته اند که ۷ نفر از آن‌ها در استان کرمانشاه، یک نفر در لرستان و یک نفر نیز در کردستان مرده است.

این مطلبو از دست ندید!  نمایی از طبیعت بهاری در صالح‌آباد + تصاویر

وی با بیان اینکه شناخت قارچ‌های سمی و سالم در ظاهر بسیار سخت است، اضافه کرد: تشخیص قارچ سالم از طریق تست در آزمایشگاه مسیر است و به مردم سفارش می‌کنیم که از استفاده قارچ‌های فله غیر بسته بندی شده و غیر پرورشی که به طور کوهی و طبیعی به فروش می‌رسد، اجتناب کنند.