تاریخ: ۳:۰۰ :: ۱۳۹۶/۰۹/۱۰
مرحوم جواهری و اکثر از نیم قرن فعالیت در محضر قرآن/ از آوازه گریزان بود

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، زنده یاد مدرس محمدحسن جواهری تهرانی شخصیتی قرآنی بود که هیچگاه حاضر نشد علوم و معارف قرآنی خود را در دیده مردم تظاهر کند و طی عمر با برکت خود گوشه نشین بود و مسئولیت هایی قرآنی و عناوین اجتماعی […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، زنده یاد مدرس محمدحسن جواهری تهرانی شخصیتی قرآنی بود که هیچگاه حاضر نشد علوم و معارف قرآنی خود را در دیده مردم تظاهر کند و طی عمر با برکت خود گوشه نشین بود و مسئولیت هایی قرآنی و عناوین اجتماعی را نمی پذیرت.
هرچه از دفتر زندگانی این مرد قرآنی زیادتر ورق می زنیم، دریایی از فعالیت های مخلصانه و استادانه قرآنی چشم ما را به تحیر زیادتری وا می دارد، زنده یاد جواهری سال های انتهاءی عمر خود را در شهر نیشابور مشغول به تعلیم و تألیف آثار اسلامی، عرفانی و قرآنی مشغول بود.
مرحوم جواهری، مدرس اخلاق و ادب در محضر قرآن
محمدتقی مصحّف، از شاگردان و همراهان زنده یاد جواهری در محافل قرآنی در گفت وگو با ایکنا بیان کرد: زنده یاد مدرس جواهری شخصیتی زیاد اخلاقی داشت، در تمامی امور زندگانی خود منظم بود و همه را به داشتن نظم تشویق می کرد، در برپایی نشست ها قرآن زیاد دقیق بود و ادب و احترام نسبت به قرآن را همیشه مورد اهتمام خود داشت و نشستن در محضر قرآن را بر هر امر دیگری ترجیح می داد و اطرافیان را از خوردن و آشامیدن و سایر اقدامات در نشست قرآن، منع می کرد چون معتقد بود دقت آدم به قرآن کم می شود.
مرحوم جواهری و اکثر از نیم قرن فعالیت در محضر قرآن/ از آوازه گریزان بود
مصحف دنبال کرد: وی از هنگامی که به مشهد وارد گردید، تعلیم های قرآنی را در نشست ها متفاوت اظهار می کرد، بر بر اساس مرسوم سه شنبه ها در نشست ها قرآن خانگی حاضر می گردید، در دهه ۶۰، جمعه شب ها برای نوجوانان محافل قرآنی برگزار می کرد و البته در طرقبه نیز یک نشست قرآن داشت و در آنجا نیز به تعلیم قرآن و معارف اسلامی می پرداخت.
امتناع از پذیرش وظایف و آسان زیستی

تحصیل علوم حوزوی در نجف و تعلیم علوم اسلامی در مشهد
کمال جواهری، فرزند زنده یاد مدرس محمدحسن جواهری تهرانی نیز در گفت وگو با ایکنا شخصیت قرآنی پدر خود را مورد تجلیل قرار داد و گفته بود: زنده یاد پدر که در نوجوانی از شاگردان و همراهان زنده یاد رجبعلی خیاط بودند، برای فراگیری علوم مذهبی و حوزوی به نجف کوچ کردند، سال ۴۲ و بعد از فراگیری فقه و تفسیر نزد آیت الله طباطبایی لاله زاری به مشهد بازگشتند و تعلیم های قرآنی خود را شروع کردند.
مرحوم جواهری و اکثر از نیم قرن فعالیت در محضر قرآن/ از آوازه گریزان بود
وی با اشاره به فعالیت های قرآنی زنده یاد جواهری بعد از برگشت به ایران، گفت: در دوران رژیم ستم پادشاهی برخلاف فشارها و ممنوعیت ها، درس ها قرآنی خود را دنبال کنندهی می کرد و برای مردم مشهد در مسجد امام حسین(ع) تفسیر می اظهار کرد.
ابداع تابلوی الکترونیکی تعلیم قرآن
جواهری با اظهار اینکه علاوه بر درس ها قرآنی و تفسیر، مورد های از علوم اسلامی نیز در نشست ها قرآن زنده یاد جواهری اظهار می گردید، گفت: زنده یاد جواهری برای تعلیم علوم اسلامی و قرآنی در نشست ها خود یک تابلوی الکترونیکی ابداع کرده بودند که به ابزار آن، عرضه مطالب به بیننده در نشست ها قرآن به مدت ۱۵ دقیقه انجام می گرفت.

این مطلبو از دست ندید!  تصویر/ طبیعت زمستانی آبشار گنجنامه همدان

جلسات قرآن هزار نفری مشهد با حضور زنده یاد جواهری
فرزند زنده یاد جواهری با اشاره به اینکه پدرش از سال ۱۳۸۳ به شهرستان نیشابور کوچ کرده و تبلیغ قرآن را در این شهر ادامه داده هست، افزود: قبل از این و در شهر مشهد، گاهی نشست ها قرآن زنده یاد جواهری قبل از انقلاب در محل هایی بزرگ و با حضور نزدیک به دوهزار جمعیت برگزار می گردید.
سیدعلی اکبر هاشمی از شاگردان زنده یاد جواهری نیز در گفت وگو با ایکنا
مرحوم جواهری و اکثر از نیم قرن فعالیت در محضر قرآن/ از آوازه گریزان بود
گریه های درکنار تفسیر و سرشار از اخلاص

 
  بنا بر این گزارش، کنکاش و جست وجو در زندگانی قرآنی زنده یاد جواهری بیننده را به نکته هایی سراسر اخلاقی می رساند و تمام این مشاهدات حکایت از حرکت مستمر تبلیغی و مؤثر این مدرس قرآنی در راستای ترویج معارف قرآنی دارد که این امر ارزشمند حدود ۷۰ سال در نشست ها قرآن برای قرآن آموزان ادامه پیدا کرد.
رخ ماه در خاک

مرحوم جواهری و اکثر از نیم قرن فعالیت در محضر قرآن/ از آوازه گریزان بود
یاد و اسمش همیشه در پرتو قرآن جاویدان باد