گروه: بلیط
تاریخ: ۱۴:۰۹ :: ۱۳۹۷/۰۵/۱۵
مدیر وزارت آموزش و پرورش  چه طور در تئاتر تخلف می کند

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار فرهنگی ، ، مدتی قبل در فضای سایبری خبری مبنی بر توقیف نمایش در سالن مستقل تهران منتشر می‌شود. خبری که در آن آمده بود «ضمن پوزش از عزیزانی که برای روزهای آینده بلیت نمایش «دیکتاتور عاشق» را تهیه نموده‌اند، لازم است عارض شوم حول بسته […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار فرهنگی ، ، مدتی قبل در فضای سایبری خبری مبنی بر توقیف نمایش در سالن مستقل تهران منتشر می‌شود. خبری که در آن آمده بود «ضمن پوزش از عزیزانی که برای روزهای آینده بلیت نمایش «دیکتاتور عاشق» را تهیه نموده‌اند، لازم است عارض شوم حول بسته شدن سایت فروش بلیت امکان اعلام جزئیات معضل گریبان گیر فرهنگ و هنر را ندارم. بنابراین به طور کلی اعلام می‌کنم در حال حاضر اجرای نمایش «دیکتاتور عاشق» متوقف شده است و بعد از ارزیابی جوانب و روشن شدن مبحث، وضع اجراها را متعاقباً اعلام می‌نمایم.»

»اما دیروز در فضای سایبری گروه ذی ربط اعلام می‌کند که نمایش برطرف توقیف شده است. فاصله بین این دو خبر تنها دو روز است. به عبارتی خبر مربوط به روز شنبه‌ای است که بلیت‌فروشی در آن غیرممکن است و نمایش‌ها در تعطیلی به سر می‌برند؛ مگر به نحو استثنا.

با این وجود در این باره امیری،‌ ریاست شورای نظارت و ارزشیابی اداره کل هنرهای نمایشی در صحبت با خبرنگار تسنیم تمام رخدادهای رخ داده را به یک تیزر تبلیغاتی مربوط دانست. البته آقای امیری گفته است که به کارگردان نمایش یک هفته پیش از برخورد در مورد غیرقانونی بودن تیزر گفته شده بود. تیزری که شاید اگر توسط شخص دیگر ساخته شده بود پذیرفتنی بود؛ ولی آقای کارگردان این روزها «معاون فرهنگی و تبلیغات» مرکز اطلاع رسانی و ارتباطات عمومی وزارت آموزش و پرورش است و خود را به شکلی از سیاسیون می‌داند.

اما خوب تر است پیش از قضاوت تیزر نمایش را تماشا کنیم:

 

این کارگردان برای نمایش سال گذشته خود نیز اقدام به انتشار ویدئویی از رقص چند دختر در تمرین نمایش خود کرد، موردی که با توجه به حساسیت‌های بعضی رسانه‌ها،‌ می‌توانست حاشیه های را برای کلیت تئاتر زیادتر کند؛ اما در کمال تأسف مدیریت وقت تئاتر کشور با مشی این کارگردان برخوردی نکرد. گرچه او به خبرنگار تسنیم بیان کرد سه روز خستین نمایشش را بدون داشتن مجوز روی صحنه برده است که این با اهمیت را می‌بایست حسین پارسایی، مسئول اجرایی تماشاخانه ایرانشهر جواب دهد که چه طور یک اثر بدون مجوز توانسته سه شب متوالی روی صحنه رود.

آنچه مشخص است این کارگردان تمام کوشش خود را می‌کند تا گیشه بی‌رونقش را با شامورتی‌بازی‌های قدیمی رونق ببخشد؛ اما ظواهر و قراین نشان می‌دهد از اوائل آغاز نمایش، فروش گیشه این اثر ضعیف بوده است و علی رغم جنجال‌سازی‌های بیهوده، مخاطبی به اثر او توجه نکرده است.

پلان فروش این نمایش در ساعت ۱۰ روز دوشنبه نشان می‌دهد بجز بخش مهمان نمایش، اندکی بیشتر از ۲۰ بلیت نمایش به فروش رفته است که آن هم با توجه به چینش خرید می‌تواند مورد شک و شبهه قرار گیرد.

با اهمیت تر آنکه کارگردان مد نظر از نمایش‌های سابق خود به هنرمندان متفاوت بدهکار است. آقای امیری در جواب به این مساله که به چه سبب به کارگردان بدحساب اذن اجرا داده می‌شود، گفته است این کارگردان اظهار داشته می‌خواهد از عواید فروش این نمایش بدهی‌های خود را صاف کند. این مدعا نیز با توجه به فروش بد نمایش باید ناشدنی گمان کرد و البته حوصله کرد اداره کل هنرهای نمایشی نسبت به مسائل مالی و حساب‌وکتاب‌های بعضی هنرمندان بدنام اقدام جدی خواهد داشت یا خیر.

در انتهاء مجال شایسته ای است به بعضی از مأموریت‌های این کارگردان در وزارت آموزش و پرورش نگاهی بیاندازیم. مأموریت‌هایی که در حکم او درج شده است:

نظارت بر تهیه اقلام فرهنگی  – تبلیغی در چارچوب هنر اسلامی – ایرانینظارت بر تمهید مقدمات برپایی گردهمایی ها، سمینار ها و برنامه های فرهنگی و تبلیغاتی وزارت متبوع نظارت بر عملیاتی شدن منشور اخلاقی کارکنان در حوزه ارتباطات عمومی ستادی واستانی تعامل با سازمان ها و نهادهای درون و برون سازمانی برای انجام بهینه امور فرهنگی و تبلیغاتیبرنامه‌ریزی اجرایی ستاد اعتلای امر به سرشناس و نهی از منکر 

با نگاهی به همین پنج بند باید گفت:

من از طولانی این نکته مجملی گفتم                             تو خود حدیث طولانی بخوان ازین مجمل