گروه: شغل
تاریخ: ۱۸:۳۸ :: ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
مدرک‌گرایی بدبینی به علم را در جامعه رقم می‌زند‌

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از بیرجند، آیت الله سیدعلیرضا عبادی عصر امروز در دیدار با سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان جنوبی اظهار داشت: آنچه که از علم به نیکی یاد شده است به صورت فطری یکی از انگیزه‌های انسان گرایش به دانش است اما در جنبه میدانی منظور […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از بیرجند، آیت الله سیدعلیرضا عبادی عصر امروز در دیدار با سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان جنوبی اظهار داشت: آنچه که از علم به نیکی یاد شده است به صورت فطری یکی از انگیزه‌های انسان گرایش به دانش است اما در جنبه میدانی منظور از آن, عمل به آن است.

وی افزود: یک عده ای به دلیل اینکه راه را باز کنند باید سرمایه عمر خود را برروی تحقیقات، پژوهش بگذارند مسائل نظری را هموار کنند و اگر خود آنها عمر قد ندهد که عمل خود را پیاده کنند، باید بر علمی که آموخته اند دیگران بهره عملی ببرند اما اگر جنبه نتیجه و عمل در کار نباشد، نتیجه عملی نداشته باشد مانند صفر است.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با بیان اینکه عالم بی عمل که همواره مورد نقد است منحصر به یک علم نیست، گفت: یک عده مسلما باید در جهت نظریه پردازی تئوری و تحقیقی راه را برای دیگران باز کنند اما مسلم یک حد نیازی دارد اینکه ما در دوران زیادی شاهد این همه گرایشها در جهت تخصصی بودیم، اما صرفا علم به مدرک گرایی تبدیل می‌شود.

عبادی با بیان اینکه گاهی با مدرک گرایی تنها افراد به علم هم بدبین می‌شوند، افزود: مراجعات زیادی داریم که  افراد درس خوانده است زحمت کشیده، اما  فاقد شغل است و بر اساس علمش او را به کار نگرفته و دولت آن طور که باید برای انها کاری نکرده، قشری زیادی مانده که بیکار هستند و این بد است .

وی بیان داشت:در فقه اسلامی وجود دارد که جامعه اسلامی به حسب نیازی که به هر نوع عمل، تکنیک نیاز دارد واجب است آنرا تامین کند بلاخره درصد جمعیت سنجیده شود که بر اساس همان مهارت‌های مختلفی باید در نظر گرفته شود.

امام جمعه شهرستان بیرجند گفت: جامعه ناگزیر به سمت این می‌آید که باید افراد مهارت آموزی داشته باشند آنچه جامعه نیاز دارد هم علم به آن واجب است و هم عمل به آن واجب است علم تنها کافی نبوده وبا عمل کافی است .

عبادی با بیان اینکه اگر بنا است از راه حلال برای افراد خانواده خود پولی بدست بیاوریم مقدمات آنرا باید بدانم، دانش مربوط به آن را باید بدانم کسی که حرفه‌ای می‌داند باید وارد کاری شود اما اگر کاری را صرفا تئوری می‌داند باید عمل آنرا فرا گیرد .