گروه: بلیط
تاریخ: ۱۵:۱۷ :: ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
مدرن ترین استادیوم جهان چه خصوصیت هایی دارد؟

مجله همشهری دانستنیها – خشایار مریدپور: نام شرکت خودروسازی بنز بیشتر از یک قرن هست با فناوری مدرن، نرخ و کیفیت بالا عجین شده هست. در نتیجه جای تعجب نیست که مدرن ترین، بزرگ ترین و گران نرخ ترین استادیوم ورزشی جهان هم نام این برند قدیمی آلمانی را یدک می کشد. این استادیوم چند […]

مجله همشهری دانستنیها – خشایار مریدپور: نام شرکت خودروسازی بنز بیشتر از یک قرن هست با فناوری مدرن، نرخ و کیفیت بالا عجین شده هست. در نتیجه جای تعجب نیست که مدرن ترین، بزرگ ترین و گران نرخ ترین استادیوم ورزشی جهان هم نام این برند قدیمی آلمانی را یدک می کشد. این استادیوم چند منظوره که تابستان سال کنونی در شهر آتلانتای ایالات متحده بازنمایی گردید، مدرن ترین و مجهزترین در نوع خود محسوب می گردد.

البته شرکت بنز تنها حمایت کننده مالی این مجموعه هست و غیر از نام و لوگوی بزرگ آن روی ورودی استادیوم، نقش دیگری از آن در این ورزشگاه شگرف دیده نمی توان اما درست مثل فرآورده ها بنز، فناوری های مدرن به کار رف۵ته در طراحی و ساخت این مجموعه شگرف ورزشی آن را یک سر و گردن بالاتر از تمام استادیوم های ساخته شده تاحالا قرار می دهد. در ادامه نگاهی داریم به خصوصیات منحصر به فرد و فناوری های مدرن ای که در طراحی و ساخت این سازه شگرف به کار رفته هست و آن را نماینده سازه های ورزشی آینده کرده هست.

ورزشگاه ترین ها

۶ ۶ میلیارد دلار، گران نرخ ترین استادیوم ورزشی جهان به شمار می آید. شاید شاخص ترین بخش استادیوم را باید سقف متحرک شگرف و هشت تکه آن دانست که به لطف سامانه های مکانیکی در کمتر از دوازده دقیقه مثل دیافراگم دوربین جمع یا باز می گردد. اما این تمام ماجرا نیست و نگین انگشتری استادیوم مرسدس بنز درست زیر همین سقف متحرک مخفی شده هست.   مدرن ترین استادیوم جهان چه خصوصیت هایی دارد؟ 
این نمایشگر شگرف به تمام تماشاگران امکان می دهد خوب ترین دید ممکن را دارا باشند و هیچ کدام از جزئیات بازی را از دست ندهند. علاوه بر این ۳۰۰۰ نمایشگر ویدئویی در سراسر استادیوم، وظیفه نمایش همه چیز از منوی فروشگاه ها تا نمایش بازی را برای طرفداران بر عهده خواهند داشت.

نمایشگرهای ویدئویی سراسر مجموعه با سامانه IPTV (تلویزیون اینترنتی) کار می کنند و سامانه کنترل مرکزی قادر به تعیین محتوی نمایش داده شده در هر یک از آنان می باشد. همه این خصوصیت ها موجب شده هست این استادیوم برای برپایی چندین رخداد بزرگ ورزشی در سال های آینده مدنظر داشته گردد و در حالتی که میزبانی جام جهانی ۲۰۲۶ به آمریکا برسد، به احتمال زیاد میزبان فینال این رقابت ها می باشد.

ستاره ای برای آینده

یکی از نکته هایی که از ابتدا در طراحی و ساخت این مجموعه مورد توجه قرار گرفت، طراحی هوشمند به منظور بهینه سازی استفاده آب و انرژی و علاوه بر این ایجاد پایین ترین فشار بر محیط زیست بوده هست. بالاترین استانداردها در راستای استفاده از انرژی ها و مراجع تجدیدپذیر در طراحی و ساخت این ورزشگاه لحاظ شده هست و قسمتی از نرخ نجومی ساخت آن هم به همین مبحث باز می گردد. در نتیجه استادیوم مرسدس بنز در کنار اکتساب عنوان گران نرخ ترین مجموعه ورزشی جهان، موفق به اکتساب بالاترین استانداردها در راستای طراحی بهینه سازگار با محیط زیست هم شده هست که امکان ذخیره سازی آب باران و استفاده دو مرتبه از آن را در داخل مجموعه فراهم می کند.   مدرن ترین استادیوم جهان چه خصوصیت هایی دارد؟ 
5 6 در نتیجه این تدابیر، ورزشگاه مرسدس بنز نسبت به سازه های همانند تا ۳۰ درصد انرژی کمتری استفاده می کند. علاوه بر این استفاده آب این استادیوم هم تا ۴۸ درصد کمتر از دست کم های تعیین شده توسط استانداردها می باشد.

این مطلبو از دست ندید!  اعلام زمان آغاز بلیت فروشی بازی ماشین‌سازی – سایپا

زیرساخت های حمل و نقل مجموعه نیز دربردارنده شبکه ای از مسیرهای مخصوص برای دوچرخه و عابران پیاده در کنار جایگاه ها دسترسی به حمل و نقل عمومی هست. علاوه بر این ۴۸ ایستگاه شارژ خودروهای الکتریکی در محوطه مجموعه مدنظر داشته شده که نشان دهنده آینده نگری طراحان این استادیوم هست. در آینده ای نزدیک قطعا شاهد استفاده وسیع از خودروهای تمام الکتریکی می باشیم و داشتن امکان پذیرایی از این دست خودروها بخشی از استعداد هایی هست که موجب می گردد این استادیوم را مربوط به آینده بدانیم.

هوشمندتر از همیشه

پایش مجموعه ای به این عظمت و با این حد از فناوری های پیچیده و مدرن احتیاج به زیرساخت های رابطه ای نیرومند و فناوری مدرن مدیریت خودکار دارد. شرکت IBM با تجهیز این استادیوم به آخرین فناوری های رابطه ای و مدیریتی به هوشمندتر شدن آن کمک کرده هست. استادیوم مرسدس بنز اولین مجموعه ورزشی هست که به فناوری شبکه نوری منفعل (PON) تجهیز می گردد. این ساختار رابطه ای دربردارنده یک شبکه مدرن فیبر نوری می گردد که قادر به وصل شدن فوری و مطمئن Wi-Fi، نمایشگرها و تمامی امکانات دیجیتال به شبکه در هر شرایط و در کنار استفاده کمتر انرژی می باشد. این شبکه دربردارنده بیشتر از ۱۸۰۰ نقطه دسترسی بی سیم می باشد و برای تامین نیازهای ۷۵۰۰۰ تماشاگر این مجموعه طراحی شده هست.    مدرن ترین استادیوم جهان چه خصوصیت هایی دارد؟
   استفاده از این فناوری در کنار افزایش سرعت و کیفیت وصل شدن اینترنت اعضاء منتج به کاهش قابل توجه استفاده انرژی و خنک کاری لازم در کل مجموعه استادیوم می گردد. این مبحث علاوه بر این موجب تولید کمتر آلاینده ها و در نتیجه هماهنگی زیادتر این مجموعه با محیط زیست خواهد گردید. علاوه بر این حجم و قدرت قابل توجه این شبکه به تمامی تماشاگران امکان می دهد با سرعت بالا به اینترنت متصل گردند و در در خلال بازی، تجربه خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند.

علاوه بر این مهمانان مخصوص از ۱۹۰ سوئیت مخصوص زیرمجموعه استفاده خواهند کرد. در این مجموعه علاوه بر این یک مرکز فناوری وجود دارد که در بر دارنده دیتاسنتر و تمامی امکانات لازم برای استفاده عملیاتی از سامانه های استادیوم هست. در قلب این مجموعه، یک مرکز کنترل عملیات شبکه وجود دارد که تمامی سامانه ها را به طور یکپارچه کنترل می کند و از صحت و کیفیت کارکرد آنان اطمینان حاصل می کند. علاوه بر این برای اولین بار، یک مرکز مجهز تولید تلویزیونی در داخل مجموعه تعبیه شده که در نوع خود بی مثل هست و با استفاده از بیشتر از ۲۰ دوربین با کیفیت عکس ۴K، وظیفه تولید محتوا را برای تماشاگران آینده بر عهده خواهد داشت.

خداحافظی با بلیت های کاغذی

راه حل به کار گرفته شده در استادیوم جدید مرسدس بنز برای این مشکل، تماشاگران را از حمل بلیت های کاغذی بی احتیاج و مشکلاتی مثل گم کردن بلیت یا ایجاد بازار سیاه بلیت های تقلبی را تا ابد مرتفع می کند. برای این استادیوم ۱۴۰ ورودی مغناطیسی هوشمند مدنظر داشته شده که تماشاگران تنها باید از آنان گذر کنند تا بلیت الکترونیکی آنان به تایید برسد.