تاریخ: ۳:۴۸ :: ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
مخصوص تسنیم|توضیحات ابتکار در مورد دستگیری های اخیر، بنزین های آلوده و فرآورده ها تراریخته

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، دوره موخر ریاست معصومه ابتکار در سازمان مراقبت محیط زیست بویژه طی دو سال موخر، حاشیه‌های زیادی را بهمراه داشت. این حاشیه‌ها اما با وجود تغییر سمت ابتکار به معاون رئیس‌جمهور در امور زن و خانواده نه فقط به انتهاء نرسیده لکن این […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، دوره موخر ریاست معصومه ابتکار در سازمان مراقبت محیط زیست بویژه طی دو سال موخر، حاشیه‌های زیادی را بهمراه داشت. این حاشیه‌ها اما با وجود تغییر سمت ابتکار به معاون رئیس‌جمهور در امور زن و خانواده نه فقط به انتهاء نرسیده لکن این روزها به یکی از پربحث‌ترین موضوعات در حوزه محیط زیست مبدل شده. حاشیه‌هایی که با خبر دستگیری بعضی از اعضای یک مؤسسه محیط زیستی به اتهام جاسوسی و خودکشی یکی از آنان در زندان کلید خورد و اعلام جزئیات زیادتر از پرونده آنان باعث گردید بعضی رسانه‌ها بر پشتیبانی ابتکار از این مؤسسه و مسئولین ارشدش تمرکز کنند. همین علت شده، ابتکار که در عکس العمل به دستگیری اعضای این مؤسسه به رسانه‌ها بیان کرد: "ترجیح می‌دهم در این‌باره ساکت باشم اما نگرانم"، اکنون در صفحات خود اعلام نماید که از تمام رسانه‌هایی که وی را به "ارتباط با متهم جاسوسی دوتابعیتی" متهم کرده‌اند، شکایت خواهد کرد.

به منظور بازتاب رویکرد معصومه ابتکار نسبت به بازداشت‌ اعضای این مؤسسه و مطالب عنوان‌شده در رسانه‌ها، و علاوه بر این در میان گذاشتن پرسش‌هایی در رابطه با جایگاه و کارهای کنونی ابتکار به عنوان معاون امور بانوان، نقش همسرش محمد هاشمی در واردات بنزین، سخنان گذشته‌اش در مورد آلودگی هوا و علل مخالفتش با واردات فرآورده ها تراریخته خبرگزاری تسنیم گفت‌وگویی را با او ترتیب داد. در این گفت‌وگو، ابتکار با گلایه از رسانه‌هایی که او و خانواده‌اش را مورد هجمه قرار داده‌اند از سابقه‌اش در دفاع از انقلاب گفت و تصریح کرد با وجود حمله‌های رسانه‌های جریان‌های ضدانقلاب، همچنان با افتخار خود را دانشجوی خط امام می‌داند. تفضیل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:

تفضیل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:تسنیم: در مورد جایگاهی که هستید در حوزه معاونت بانوان توضیح هایی بفرمایید.

ابتکار: پیش از آنکه آقای خاتمی من را به عنوان ریاست سازمان مراقبت محیط زیست منصوب کند، پیشینه کار در حوزه بانوان را داشتم و اکنون دو مرتبه به همان حوزه برگشته‌ام. می‌شود گفت برگشت به خود است. مسیولیت سنگینی است و امید دارم با همکاری بخش‌های متفاوت همکاری و یاری مردم اعم از بانوان و مردان هم در موضوعات حقوقی برنامه‌ریزی‌های موثری انجام دهیم چون که هنوز خلاءهای قانونی داریم. اما فقه ما فقه پویاست. نگاه امام در زمان خودشان و امروز نگاه مقام معظم رهبری نگاه پیشرو است و دین را عنصری برای پیشرفت و دگرگونی جوامع می‌بینند. این در حوزه بانوان و خانواده بسیار  با اهمیت است و راه را برای ایجاد تحولاتی زیادتر در در حوزه مسائل حقوقی هموار می‌کند.
همکاری با آموزش و پرورش، تعلیم مهارت‌های زندگی سالم، سبک زندگی ایرانی-اسلامی و اعتماد به نفس، خودباوری و زندگی به دور از خشونت جزء موضوعات با اهمیت ما می باشد. تعلیم مهارت‌هایی مثل حقوق و مهارت‌های رابطه ای اهمیت زیادی دارد که به این قصد تفاهم‌نامه‌هایی هم امضا کرده‌ایم. پشتیبانی از ورزش دخترهای در مدارس، تشکیل کارگروه‌های مشورتی برای استفاده از مشورت صاحبنظران، پشتیبانی از سازمان‌هایی مثل بهزیستی که تدابیری برای برقرار کردن امنیت دارند. مثل اورژانس اجتماعی که سازوکار بازدارندگی دارند، آغاز گفت‌وگوی بین نسلی در داخل خانواده‌ها و در سطح اجتماعی، تعلیم و توان‌افزایی و بانوان روستایی از حوزه‌هایی است که بر آن تمرکز داریم.

تسنیم: شخصیت جالبی برای مخاطب های هستید. این مبحث زیاد مطرح می‌شود که خانم ابتکاری که اوائل انقلاب جزء دانشجوهای خط امام بوده و خواهر مری لقب داشته به چه سبب پسرش در آمریکا درس می‌خواند؟

این مبحث زیاد مطرح می‌شود که خانم ابتکاری که اوائل انقلاب جزء دانشجوهای خط امام بوده و خواهر مری لقب داشته به چه سبب پسرش در آمریکا درس می‌خواند؟پسرم از نسل دهه ۶۰ و ۷۰ است و در ایران فوق لیسانس گرفت و ازدواج کرد. بعد تغییر رشته داد اما در ایران امکانش نبود که رشته جدید را در مقطع بالاتر ادامه بدهد. بررسی کرد و چند جا را برای پذیرش آزمون کرد و در آمریکا پذیرفته شد. خیلی‌ها برای تحصیل می‌روند خارج از کشور. از نظر من مغایرتی ندارد. بعد هم فرزندان با نسل قبل فرق دارند البته نه لزوما در تضاد. پدر من،‌ زنده یاد تقی ابتکار هم در آمریکا درس خوانده بود اما مسلمان و بسیار پایبند بود. حتی بعد از دکترا، ناسا به پدرم پیشنهاد همکاری داد اما پدرم گفت که می‌خواهد به ایران برگردد. با وجود اینکه در ایران چیزی منتظرش نبود و بعد از برگشت به ایران اجاره‌نشین بودیم ولی پدرم همیشه افتخار می‌کرد. پدرم از شاگردان زنده یاد شریعتی بزرگ و از دوستان علی شریعتی و از فعالین نهضت ملی بود. آسیب‌های زیادی دید اما پای انتقاداتش و همراه با جریان انقلاب ماند و ریاست سازمان محیط زیست شد. خود من هم ۶ سال در پنسیلوانیا درس خوانده بودم اما با افتخار در همه دوران انقلاب حضور داشتم. نفس درس خواندن در خارج از کشور ایرادی ندارد. زیادی از شخصیت‌های انقلاب خارج از کشور درس خوانده‌اند.

تسنیم: در حوزه محیط زیست به خودتان جه نمره‌ای می‌دهید؟

به خودم نمره نمی‌دهم. به دانشجوها نمره می‌دهم.

تسنیم: فکر می‌کنید مردم چه نمره‌ای به شما می‌دهند؟

در دولت هفتم و هشتم دشواری‌های خاص خودش را داشت و تحولات زیادی در دولت و جامعه مدنی ایجاد شد. محیط زیست رو آمد. قوانین و مصوباتی که داشتیم، تقویت ساختار سازمان، جدی گرفته شدن سازمان‌های مردم‌نهاد و افزایش همکاری بین‌المللی از نکات مثبت بود. در آن دوره وضع خوبی داشتیم. نه اینکه مشکلات حل شده باشد چون روند مراقبت محیط زیست در سراسر جهان رو به افول است. اما به صورت نسبی رشد خوبی داشتیم و جوایز بین‌المللی داشتیم. سازمان ملل پاداش قهرمان زمین را در سال ۲۰۰۶ به من داد در حالی که می‌دانستند من همان خواهر مری هستم و هیچ‌ عقب‌نشینی به جهت اعتقاداتم نکردم. نخستین بار بود که این پاداش را یک زن و یک ایرانی می‌گرفت.

تسنیم: بعضی اعتقاد دارند سازمان محیط زیست در دوره آقای خاتمی زیادتر یک ژست استفاده از بانوان در کابینه بود و پستی شیک دانسته می‌شد که با توجه به سبقه پدرتان به شما داده شده؟

ابتکار: قطعا آقای خاتمی راه را برای حضور بانوان در این حوزه باز کرد و این پیام را می‌داد که بانوان هم در عرصه‌های تصمیم‌گیری حاضر هستند. در شهر قم اعتراضاتی شد اما وی خواست که این مجال داده گردد و بعد نگاه کنیم نتیجه چه می‌شود. نفس این کار، با اهمیت بود.    در آن دوره تحولات مهمی در حوزه قانون‌گذاری ایجاد شد. به طور مثال در حوزه پسماند هیچ قانونی نبود تا اینکه آن زمان با همکاری دولت و مجلس مورد موافقت قرار گرفت. یا اینکه تا سال ۷۹ برای نخستین بار برنامه کاهش آلودگی هوا را به دولت آوردیم که حاصل سه مطالعه بزرگ بود. در پی آن سال ۸۰ توانستیم سرب را از بنزین حذف کنیم، سال ۸۳ پیکان را از رتبه خارج کردیم و از سال ۸۱ استانداردهای خودرو و استانداردهای سوخت را برای نخستین بار اعمال کردیم. این تحولات باید تداوم پیدا می‌کرد تا نتیجه دریافت کنیم که متاسفانه از سال ۸۵ در عمل از اولویت خارج و متوقف شد. این موجب گردید در خیلی از برنامه‌ها نتیجه نگیریم. در آن سال که برنامه کاهش آلودگی آغاز شد گفتیم بین ۱۰ تا ۱۵ سال زمان احتیاج دارد تا به نتیجه برسد. ۱۵ ۱۵ پروژه ملی تشریح شده بود تا تدریجا به نتیجه برسیم. این‌ها پایه‌گذری‌هایی بود که صورت گرفت و اگر تداوم داشت نتیجه های بسیار خوبی می‌داد.

دیگر اینکه میزان منطقه های حفاظت‌شده از ۷ درصد به ۱۱ درصد کشور رسید. این منطقه های ذخایر است و محافظت آن برای کشور‌های در حال توسعه بسیار دشوار است چون فشارهای زیادی وارد می‌شود که شهرک و معدن و جاده ساخته گردد. اما ما توانستیم این را جا بیندازیم که به ۱۱ در صد کشور دست نزنیم و بگذاریم برای نسل‌های بعد. طبیعت سوخته تحویل نسل‌های بعد ندهیم و عدالت فرانسلی را رعایت کنیم.

تسنیم: در دوره تازه ای که ریاست سازمان محیط زیست بودید و میهمان شورای شهر شدید پیشنهاد کردید افرادی که کودکان زیر ۶ سال دارند از تهران بروند. این پیشنهاد خوبی بود؟

این پیشنهاد خوبی بود؟ابتکار: این پیشنهاد را نخستین بار زمانی دادم که عضو شورای شهر بودم. سال ۸۹ گزارش‌هایی از شرکت‌های پتروشیمی به من رسید که مبنی بر اینکه بنزینی که در شهر تهران توزیع می‌شود میزان بنزن و آروماتیک بالایی دارد.    دلیلش هم تحریم‌ها بود. به سبب تحریم‌ها واردات بنزین نداشتیم، تولید بنزین داخلی هم کافی نبود و استفاده را هم نمی‌توانستیم کم کنیم. یک نابغه‌ای پیشنهاد داده بود تا ترکیبی را اضافه کنیم تا عجالتا از این وضع گذر کنیم. خودش هم بعدها گفت این پیشنهادنش تنها برای چند روز بوده نه زیادتر. شرکت کنترل کیفیت هوا اندازه‌گیری کرد و متوجه گردیدیم که میزان بنزن و آروماتیک‌ها زیادی زیادتر از حد استانداراد، پرخطر و سرطانزاست. مبحث را با مهندس چمران و سایر اعضا مطرح نمودم و گفتم بنزن بویژه برای کودکان بسیار پرخطر است. شما نمی‌توانید به سبب تحریم‌ها سلامتی‌ مردم را به خطر بیندازید. اگر نسل سالم نداشته باشیم این هم تهدید است. بحث‌هایی پیش آمد و من هم تهدید گردیدم که به چه سبب این مبحث را مطرح می‌کنم. یک روز رسیدم و گفتم اگر واقعا چاره ای وجود ندارد بگویید مردمبچه‌ها را در پمپ بزنین نبرند. چون ایمونولوژیست هستم و می‌دانم چه اتفاق هایی خصوصا برای بچه‌ها می‌افتد. بعد نگاه کردم مادرانی می‌گفتند که آسم و آلرژی دارند. مشکل فقط هم بنزن نبود. آلاینده‌های دیگر هم بود. من هم گفتم تا وقتی که مشکل حل نشده از محیط دور شوید تا عارضه کمتری نگاه کنید. چون اول سلامتی است.

تسنیم: بنزین‌هایی که اعلام شده بود یورو ۴ است بعداً مشخص گردید یورو ۴ نبوده. در این باره چه می‌گویید؟

در این باره چه می‌گویید؟ابتکار: تا وقتی که من مسیولیت داشتم بنزین تولیدی طبق سیاستی که دولت یازدهم داشت یورو ۴ بود.    آقای زنگنه بهمن ۹۲ به من گفت که دیگر باید از اردیبهشت ۹۳ بنزین پتروشیمی را از رتبه خارج کنیم. در هیات دولت تصویب کردیم که در ۸ کلانشهر کار را آغاز کنیم و از اواسط ۹۳ آغاز کردیم به اندازه‌گیری آلایندگی بنزین در جایگاه‌ها. بنزین یورو ۴ در بعضی شهرها بسیار خوب تر و در بعضی شهرها در نهایت تا سه برابر و نه سیسصد برابر حد مجاز آلایندگی ارائه شد. مشکلی در تولید یورو ۴ نداشتیم. جاهایی نوسان داشتیم اما مشکل جدی نداشتیم. اخطار می‌دادیم تا مشکل را حل نمایند. همه گزارش‌ها بیانگر از آن است که در دولت یازدهم بزین یورو ۴ تولیدمی‌شد.

تسنیم: الآن چطور؟

ابتکار: من الان در حوزه بانوان هستم اما بعید می‌دانم رعایت نشود. وزارت نفت بر طبق قانون هوای پاک که الان یک قانون پیش رو و مترقی است همچنان تکلیف دارد. من الان نمی‌توانم اظهار نظر کنم چون ۷ ماه است که به این حوزه ورود ندارم. اما فرایند ما این بود که سه ماه‌ یک‌بار از جاگاه‌های بنزین نمونه می‌گرفتیم، تست می‌کردیم و گزارش می‌دادیم. گاهی به علت مخلوط کردن و نوع ترکیبات فرق داشت. اما برگشت به بنزین پتروشیمی را نداشتیم و همین موجب گردید که طبق اندازه‌گیر هزار روزه آلودگی هوا از شهریور ۹۲ تا ۹۶ یک منحنی بهبود شرایط به دست بیاید. این نتیجه کار  40  پروژه، همکاری همزمان ۱۶ دستگاه و ابهت سازمان محیط زیست است. سازمان مراقبت محیط زیست به عنوان یک سازمان با اقتدار گفت که نمی‌شود با تندرستی مردم بازی کرد.

تسنیم: هیچگاه آزمایشگاه‌هایی که روی بنزین پتروشیمی کار کرده بودند را معرفی نکردید. در این‌باره توضیح دهید و اینکه گفته می‌شود همسرتان در راستای واردات بنزین فعالیت دارد.

ابتکار: تهمت به آقای هاشمی یک تهمت ناجوانمردانه، غیراخلاقی، غیرانسانی و کذب محض است. وی یک قطره بنزین وارد نکرده و اصلا در این کار نیست. این مبحث از اساس یک کذب است که مکررا انتشار داده شد. دست‌اندرکاران هم می‌دانند اما کسانی بابت این مساله به دام می‌افتند و آزار روحی می‌بینند. حیف است که در جامعه‌ای که مبنای کار صداقت است به این کارها متوسل شویم و آدرس نادرست بدهیم تا اذهان عمومی از اشتباهی که در یک دوره انجام گرفته منحرف گردد. یک تصمیم اشتباه گرفته شد و ممکن است بگویند چاره ای نبود. چون در آن برهه با شرایطی من جمله تحریم‌ها رو به رو گردیدند که برایش برنامه‌ای نداشتند. آقای هاشمی بنده خدا اصلا در این کار نیست و بابت این مبحث و مسئولیت‌هایی که من داشتم عارضه زیاد دیده.

این مطلبو از دست ندید!  وظیفۀ کوهنوردان و طبیعت گردان در محافظت کوهستان چیست؟

آزمایش‌های مربوط به بنزین توسط شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، آزمایشگاه‌های سازمان مراقبت محیط زیست و محققان دانشگاه‌ شهید بهشتی که شجاعانه نتیجه تحقیقاتشان را به ما دادند صورت گرفت. حتی برای اطمینان زیادتر چند نمونه را هم دادیم به آزمایشگاه‌های بین‌المللی و آنان هم تست کردند. تماما مسلم است و بسیار واضح. بسیار متاسفم که به چنین مسایلی آلوده می‌شویم و همدیگر را رنج می‌هیم بابت کذب و بهتانی که پایه و بنیادی ندارد و صدمه‌اش برای همه است اما نفعش نمی‌دانم برای کیست.

تسنیم: خانم ابتکار نظرتان در مورد بازداشت‌های مربوط با میراث پارسیان و پروژه مراقبت از یوز چیست؟

ابتکار: این مبحث چند زاویه دارد. اول اینکه این پروژه بین‌المللی مراقبت از یوز و گروهی که با آن همکاری می‌کردند مربوط به سال ۸۶ است که من آن زمان وظیفه ای در سازمان نداشتم. ما وقتی که در دولت یازدهم رسیدیم، پروژه یوز یک پروژه بین‌المللی با اهمیت بود. ما نیز معتقد بودیم نباید انقراض گونه‌ها را دستکم دریافت کنیم. شان یک ملت فهیم و یک تمدن بزرگ این نیست که اذن بدهیم گونه‌های طبیعتش به سبب بی‌مبالاتی منقرض گردند. این پروژه برای ما بسیار اهمیت داشت. چون شیر و ببر منقرض شده و بابت انقراض آن در فهرست کنوانسیون بین‌المللی سایتیس دو امتیاز منفی گرفته بودیم. در مورد یوزپلنگ هم تمام گزارش‌ها بیانگر از آن بود که این چنین هم به سرعت در همان مسیر پیش می‌رود. مراقبت از یوز برای سازمان ملل هم بسیار با اهمیت بود. چون یوز آسیایی تنها در زیستگاه‌های ایران باقی مانده و علاوه بر میراث ملی یک ثروت جهانی است. حین این بحث‌ها نگرانی این است که اصل مبحث عارضه بخورد. یوز منقرض گردد و بگویند به سبب این نوع برخورد اصل مبحث نابود شد.

در مورد این گروه هم ما اصلا آنان را نمی‌شناختیم. وقتی رسیدیم این گروه را در مراسم‌ها به ما معرفی کردند و گفتند گروهی متشکل که از محیط‌بان‌ها پشتیبانی می‌کنند و به پروژه کمک می‌کنند. کار خاصی هم نمی‌کردند مثل پروژه‌های دیگر. هیچ حکمی از ما نداشتند و ما نیز هیچ رابطه کاری با این اشخاص نداشتیم. اینکه قبلش چه رخدادی افتاده بود را خبر ندارم. من از سال ۹۲ که رسیدم فقط با پروژه یوز و در قالب کارهای کارشناسی و علمی کار داشتیم. 

 تسنیم: علاوه بر اینکه خزانه‌دار مؤسسه خصوصی حیات وحش میراث پارسیان، همزمان مدیر پروژه دولتی یوزپلنگ بود، عضو هیات امنای این مؤسسه را هم به عنوان معاون سازمان منصوب کردید. به چه سبب؟

به چه سبب؟ابتکار: من اصلا ورود نداشتم و از اینکه وی ، خزانه‌دار بود با خبر نبودم. چون تشکل‌های زیادی کار می‌کنند و اینکه یکی از اعضای آنان با پروژه‌ای کار کند اهمیتی ندارد. این موضوعات در حوزه کار دستگاه‌های نظارتی و محافظت سازمان بود که اتفاقا  بر خلاف اینکه در دولت دهم در محافظت سازمان پلمب شده بود در دولت یازدهم محافظت سازمان بسیار فعال بود و رابطه خوبی داشتیم. طی این چهار سال همه فعالیت‌های ما علاوه بر محافظت با سازگاری دستگاه‌های نظارتی بود چون نمی‌خواستیم اتفاق ناگواری بیفتد. دستگاه‌های نظارتی هم در این تیپ مورد ها نظارت‌ها و کنترل‌های خودشان را دارند و قاعدتا باید گزارش‌های لازم را در این حوزه‌ها دارا باشند.

 

در مورد معاون سازمان هم، معاونان سازمان یا هر دستگاه دولتی ممکن است عضو انجمن‌های غیردولتی باشند. افرادی عضو هیئت مدیره شرکت‌های خصوصی بودند و کسی کاری نداشته اکنون عضو هیئت امنای یک مؤسسه بودن فی‌نفسه مشکلی ندارد. آقای دکتر دبیری هم  از آدم‌های بسیار با پیشینه و از شخصیت‌های درخشان محیط زیست است. وی پدر حقوق محیط زیست است. در بیشتر قوانین محیط زیست، ردپای دکتر دبیری استاد دانشگاه، استاد مسلم و از شخصیت‌های بسیار درخشان محیط زیست ایران دیده می‌شود. باید مراقب  سرمایه‌هایمان باشیم. با هرکسی گفت وگو کنید وی را به عنوان پدر معنوی محیط زیست می‌شناسد. شخصیت بسیار والایی است اکنون با یک موسسه‌ای همکاری کرده. آنان کارهایی کردند؟ نکردند؟ اینها حرفهایی است که هنوز اثبات نشده و طرح شده و رسانه‌ها تا این حد پیش می‌روند. این مسائل باید در دادگاه مطرح گردد. پس مسلمانی ما به چیست اگر امانتدار آبروی مردم نباشیم؟ مسلمانی غیر از امانتداری و وفای به عهد و صدق است؟ تا وقتی که رای حتمی روشن نشده برای خود آن اشخاص نمی‌شود حکم صادر نمود چه برسد به اشخاص دست چندم که اکنون عضو هیئت امنا بوده یا یک چیزی گفته‌اند.

تسنیم: آیا گزارشی دریافت کرده بودید مبنی بر اینکه وی به ادارات کل ابلاغ کرده بودند که لازم نیست محیط‌بانها اعضای موسسه میراث پارسیان را هنگام حضور در منطقه های معیت کنند؟

ابتکار: خیر. محیط بانها وظیفه داشتند بروند و اگر نرفته‌اند اشتباه کرده‌اند. در دولت دهم شکار وفور داشت و ما از سال ۹۳ شکار را ممنوع کردیم و اعلام نمودیم هرکسی وارد منطقه های می‌شود محیط‌بان باید حتماً همراه او باشد. اما اگر چنین موردی بوده محیط‌بان‌ها تخلف کرده‌اند. ما چنین گزارشی نداشتیم. ضمناً من به شکلی دقیق نمی‌دانم نوع رابطه این تشکل با پروژه یوز چه بوده.

تسنیم: به چه سبب مراقبت از یوز تنها در سایر زیستگاه‌ها من جمله نایبندان که ۱۲۰ عکس یوز در آن ثبت شده بود کمرنگ و در منطقه خارتوران معطوف شد؟ یکی از علل این تمرکز، این روزها، نزدیک شدن به پایگاه‌های موشکی عنوان می‌شود.

ابتکار: تمرکز روی خارتوران به عنوان زیستکره پیش از من اتفاق افتاده بود. خارتوران آب‌وهوای بهتری داشت. این جابه‌جایی‌ها پیش از من بوده و من دخالتی نداشتم اما قطعا علل کارشناسی وجود داشته. البته همه جاهایی که می‌دانستیم یوز است، مسئولان کل نظارت داشتند. سازمان معاون دارد، مدیرکل دارد به چه سبب همه چیز را به معصومه ابتکار وصل می‌کنند. چیزی که هنوز در دادگاه اثبات نشده.

 

من و همسرم مرتب از جانب VOA و سلطنت‌طلب‌ها تحت تهدید می‌شویم. به علت اینکه با افتخار پای ارزش‌های انقلاب ایستاده‌ام مرتب در توییتر از طرف جریان ضد انقلاب، جریان دورویی و سلطنت‌طلب‌ها مورد بیشترین هجمه‌ها و حمله های قرار گرفته‌ام. همین ده روز پیش رفتم کرمان و با افتخار از ۱۳ آبان ماه به عنوان حرکت دانشجوهای انقلابی نابغه دلسوز  برای جلوگیری از تکرار کودتای دومی که می‌توانست ایران را به سمت دیکتاتوری و نابود شدن بکشاند گفت وگو کردم.    معیت این دو جریان با هم عجیب نیست؟ یعنی همان روزی که رفتم و برای دانشجوهای کرمان با افتخار کتاب تسخیر و خاطرات ۱۳ آبان ماه را به عنوان یک دانشجوی انقلابی توضیح دادم یک جریانی در رسانه‌ها آغاز کند بر پایه هیچ و پوچ از سکوت من استفاده نماید. شأن نظام این نیست که مسئولاتش وارد این مقولات سخیف گردند و اتهام‌زنی گردند. از این اتهام‌زنی‌ها به افرادی که با افتخار پای ارزش‌های انقلاب ایستاده‌اند چه کسی خرسند می‌شود؟ من وقتی که نه عضو شورای شهر بودم و نه معاون رئیس‌جمهور دعوت گردیدم به اجلاس زمین در بریزبین و با افتخار دست کم ۱۰ گفت و گو در دفاع از مقاومت انجام دادم. فقط به علت اعتقاد قلبی خودم به جریان مقاومت، به جریان حزب‌الله و به جربان حماس به جریان دفاع برحق مردم فلسطین از حقوقشان. فقط به علت اعتقادی که دارم. من که نگاه پیشرو دارم و خوب ترین مقاله‌ها را دارم و در مجامع بین‌امللی شرکت می‌کنم اما به اصول و ارزش‌ها پایبند هستم. به سود کیست که این جریان را راه بیندازد؟ روزانه یک مقاله ۷ صفحه‌ای بنویسد و این تک‌مضراب معصومه ابتکار را بیاورد. آن چهار سال هم همین بود. گفتند به چه سبب با مرد آلمانی دست داده. من افتخارم بود با خانم وزیر آلمانی دست دادم. اظهار کردند یهودی هستم. همسرم بنزین وارد می‌کنه. پسرم آمریکاست. این یکی پسرم طفلی طه. چه داستانی برایش ساختند. دنبال چی هستید؟ یکی واضح به من بگوید. می‌گویند ابتکار گفته پشیمانم از ۱۳ آبان ماه. من کجا پشیمانم؟ هیچ دانشجوی خط امامی پشیمان نیست. من کتاب درج کردم در این زمینه.

تسنیم: شاید این صحبت‌ها به این برمی‌گردد که در جواب به رسانه‌ها گفتید دلواپس هستم.

من دلواپس سازمان‌های مدنی و سرمایه‌های اجتماعی هستم. ما کشوری هستیم که خیریه‌ها و موسسات عام‌المنفعه و داوطلبانه در فرهنگ ماست. مادر من هم یک خیریه دارد. که تمام عمرش را وقف آن کرده. می‌فهمم که سرمایه‌های اجتماعی و نهادهای غیردولتی چه ارزشی دارند. تعداد این نهادها را در دوره آقای خاتمی از ۳۰-۴۰ رساندیم به ۷۰۰-۸۰۰ رساندیم. این نهادها می‌توانند به دولت کمک کنند و انگیزه‌ای برای جوانان گردد. نباید عارضه بخورند. اگر تخلف کردند و اثبات شده هیچ‌کس از تخلف پشتیبانی نمی‌کند. من که نمی‌پذیرم و بسیار روی این مسائل با موشکافی دقت دارم. این مبحث حیثیت و امنیت ملی ماست. اما در جو شکننده فعلی نباید به سادگی با یک خبر و با ایجاد یک فضایی این سازمان‌های مردم نهاد را که انگیزه‌های معنوی دارند قضاوت کلی کنیم.    آن هم در حوزه محیط زیست. ما سیلی‌خورده و کتک‌خورده هستیم. محیط زیست ما دارد عارضه می‌بیند. یوز دارد منقرض می‌شود. اکنون چه این مبحث اثبات بشود یا نشود. ما به عنوان یک مسلمان نباید اذن بدهیم طبیعت از بین برود. فقط یوز نیست. گونه‌های دیگر هستند. می‌گویند به چه سبب طرح یوز روی تیم ملی آمد. نگرانمکه دیگر کسی نتواند سخن یوز بزند. باید به نهادها اخطار بدهند سازمان‌های مردم‌نهاد که مواظب نفوذ و فسار باشند اما نه به این شکل.

تسنیم: چند سالی است بحث فرآورده ها تراریخته طرح شده. عده‌ای قبول کننده هستند و بی‌خطر می‌دانند عده‌ای هم سرسختانه مخالفند. پیشینه از شما سراغ داریم که مخالف رها شدن بدون مطالعه این فرآورده ها در جامعه هستید. آنالیز و منطقتان در این باره چیست؟

آنالیز و منطقتان در این باره چیست؟فرآورده ها تراریخته (یا دستکاری‌شده ژنتیکی) محصولاتی هستند که در ژن آنان که ماده وراژتی هر موجود زنده‌ است تغییراتی ایجاد می‌شود. این دستکاری دو نوع عارضه می‌زند. ممکن است ژن دستکاری شده به طبیعت جابه جا گردد. به طور مثال از طریق زنبود. در بعضی کشورهایی مواردی بوده ژن دستکاری شده حامل توالی‌هایی بوده که بذرها را عقیم کرده. این یکی از عارضه ها است که از جنبه محیط زیستی مطرح است. عارضه ها محیط زیستی دیگری هم وجود دارد.از جنبه بهداشتی و تندرستی هم غیر از اینکه فوایدی به این فرآورده ها اضافه می‌شود می‌توانند آسیب‌هایی تندرستی برای آدم داشته باشد مثل سرطان، آلرژی و آسم.
قانون امنیت زیستی می‌گوید قطعا باید قطعا بررسی انجام گیرد. اگر موجود زنده دستکاری‌شده ژنتیکی دارید پیش از هر استفاده باید آزمون‌های سنیگینی هم در راستای تندرستی و هم در راستای محیط زیست صورت پذیرد. این بررسی، مقررات و رویه‌ای دارد که آن را پایانی کرده‌ایم و بر رعایت آن تاکید داریم چون که در صورت عدم رهایت این مقررات، طبیعت آسیب‌های زیادی می‌تواند بخورد و ذخایر  ژنتیکی عارضه ببیند. کشورهایی مثل هند تجربه موفق ندارند. بعضی شرکت‌های چند ملیتی در این حوزه منفعت های کلانی دارند و آمده‌اند کنار این بذرهای دستکاری‌شده یک نوع علف‌کش ترویج کرده‌اند با این مدعا که استفاده را کم می‌کند در حالی که استفاده را زیاد هم کرده. گلایوسیت، تجارتی شده بود و اتحادیه اروپا را با چالشی روبه‌رو کرده که آن را تحت عنوان یک علف‌کش سرطانزا معرفی می‌کنند. کشور ما تا کنون عارضه اندکی دیده در این حوزه.    تولید و استفاده این آفت‌کش‌ها می‌تواند عاملی برای شیوع سرطان در آمریکا باشد.
چکیده اینکه در راستای فرآورده ها تراریخته، تجربه دنیا را نگاه کنید. بررسی دقیق انجام دهید و ترجیحا در حوزه مواد غذایی وارد نشوید. که البته متاسفانه وارد شده‌ایم و اکنون آزمایشگاه‌ها و سازمان غذا و دوا باید ورود نمایند. البته بحث عارضه این فرآورده ها مصرفی فقط جنبه بهداشت مطرح است و تاثیری بر محیط زیست ندارد اما سازمان مراقبت محیط زیست در مقوله بذر و موجودات زنده به سبب وجود خطر جابه جایی ژن و اثرگذاری بر ذخایر ژنتیکی باید به صورت جدی وارد گردد. کشورهای دیگر اعتقاد دارند ایران از این حیث پاک است. این پاکی را یک مزیت بدانیم.