گروه: شغل
تاریخ: ۲:۳۱ :: ۱۳۹۶/۰۷/۲۷
محصولات لبنی ایران به کدامین کشورها صادر می‌شود؟

خبرگزاری میزان: تولید و صادرات محصولات لبنی به کشور‌های مختلف جهان چندسالی است که رونق خوبی پیدا کرده است به طوریکه هرساله ارز قابل توجهی را نصیب کشور می‌کند. صادرات بیش از ۱۳۸ هزار تن انواع لبنیات آمار مقدماتی گمرک جمهوری اسلامی ایران از تجارت خارجی پنج ماهه نخست سال جاری حاکی از آن است […]

خبرگزاری میزان: تولید و صادرات محصولات لبنی به کشور‌های مختلف جهان چندسالی است که رونق خوبی پیدا کرده است به طوریکه هرساله ارز قابل توجهی را نصیب کشور می‌کند.

صادرات بیش از ۱۳۸ هزار تن انواع لبنیات

آمار مقدماتی گمرک جمهوری اسلامی ایران از تجارت خارجی پنج ماهه نخست سال جاری حاکی از آن است که در این مدت بیش از ۱۳۸ هزار تن انواع لبنیات از جمله ماست، خامه، پنیر، کره، آب پنیر، کشک و دوغ به کشور‌های مختلف جهان صادر شده است و درآمد حدود ۲۰۳ میلیون دلاری را برای کشور به همراه داشته است.   محصولات لبنی ایران به کدامین کشورها صادر می‌شود؟

صادرات پنیر به آلمان و ایالات متحده آمریکا

در این بین بیش از ۲۷ هزار و ۵۱۹ تن انواع پنیر به صورت تازه و رنده شده همچنین آب پنیر و کشک به کشورهایی، چون آلمان، امارات متحده عربی، استرالیا، عراق، افغانستان، روسیه، کانادا، لبنان و چند کشور دیگر صادر شده است.

براساس صادرات این حجم پنیر و کشک در پنج ماهه نخست سال جاری ۹۳ میلیون و ۴۵ هزار و ۴۹۸ دلار درآمد ارزی نصیب کشور شد به طوریکه ارزش ریالی آن بالغ بر ۳۰۲ میلیارد و ۶۸۵ میلیون و ۲۲۷ هزار و ۴۹۵ تومان درآمار گمرک به ثبت رسیده است.

همچنین در پنج ماهه نخست سال جاری بیش از ۵۹ هزار و ۲۸۶ تن ماست به ارزش ۵۹ میلیون و ۶۸۲ هزار و ۸۰۶ دلار به کشور‌های مختلف جهان صادر شده است. در این میان ارزش ریالی این حجم صادرات بالغ بر ۱۹۴ میلیارد و ۷۸ میلیون و ۴۶۴ هزار و ۳۵۷ تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است.

لازم به ذکر است که در پنج ماهه نخست سال جاری ماست به کشور‌های افغانستان، امارات متحده عربی، ایسلند، بحرین، پاکستان، ترکمنستان، چین، قطر، کویت و مالزی صادر شد که در این بین عراق با خریداری ۵۶ هزار و ۱۴۷ درآمد ۵۶ میلیون و ۶۴۰ هزار و ۷۷۳ دلاری را نصیب کشور کرده است.

بررسی‌ها حاکی از آن است که در پنج ماهه نخست سال جاری بیش از ۴۷ هزار و ۲۵۴ تن دوغ، شیر، خامه بسته بندی شده، کفیر و سایر شیر‌ها و خامه‌های تخمیر شده به ارزش ۳۰ میلیون و ۴۱۹ هزار و ۷۱۱ دلار به ۱۴ کشور جهان از جمله عراق، افغانستان، هلند، کویت، قطر و کانادا صادر شده است.

ارزش ریالی این حجم صادرات بالغ بر ۹۸ میلیارد و ۸۱۶ میلیون و ۶۶۳ هزار و ۷۸۰ تومان در امار گمرک به ثبت رسیده است.

براساس این گزارش عراق اولین و بزرگترین خریدار دوغ، شیر و خامه در پنج ماهه نخست سال جاری محسوب می‌شود به طوریکه حدود ۴۲ هزار و ۸۴۱ تن به ارزش ۲۵ میلیون و ۵۷۶ هزار و ۵۸۱ دلار از ایران لبنیات ذکر شده را خریداری کرده است.

همچنین آمار‌ها حاکی از آن است که در پنج ماهه نخست سال جاری حدود ۲۲۸ تن کره به ارزش یک میلیون و ۸۶ هزار و ۲۹۱ دلار به کشور‌های مختلف صادر شده است به طوریکه کشور عراق با خرید ۲۲۵ تن کره از ایران بزرگترین خریدار این محصول محسوب می‌شود.

گفتنی است شیر و خامه کم چرب همچنین شیر بدون افزودنی هم در بین لبنیات صادر شده به چشم می‌خورد که در پنج ماهه نخست سال جاری حدود ۳ هزار و ۱۰۰ تن بوده است و درآمد ۹ میلیون و ۱۲۰ هزار و ۴۰۳ دلاری را برای کشور به همراه داشته است.

لازم به ذکر است که ارزش ریالی این حجم صادرات بالغ بر ۲۹ میلیارد و ۵۹۲ میلیون و ۷۸۱ هزار و ۹۶۸ تومان در امار گمرک به ثبت رسیده است و کشور‌های عراق و افغانستان بزرگترین خریداران این محصول لبنی به شمار می‌روند.

همچنین در مدت ذکر شده حدود هزار و ۳۴۳ تن انواع شیرخشک به برخی از کشور‌ها صادر شده است که درآمد ۹ میلیون و ۶۹۵ هزار و ۵۸۵ دلاری را برای کشور به همراه داشته است. ارزش ریالی این حجم صادرات بالغ بر ۳۱ میلیارد و ۵۳۷ میلیون و ۸۴۸ هزار و ۶۵۶ تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است.

پیش از این حسن رکنی معاون وزیر جهاد کشاورزی از برآورد صادرات بیش از یک میلیون تنی لبنیات تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: صادرات این محصولات رکورد تاریخ کشاورزی ایران را زده است.