تاریخ: ۲:۱۵ :: ۱۳۹۶/۱۰/۳۰

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار ایسنا، زمین لرزه های موخر ملارد و فیروزکوه با بزرگای بیشتر از ۳ و احساس آن در شهر تهران، زمین لرزه را مبدل به موجود مخوفی کرده هست که هر لحظه امکان دارد با تکان های خود سقف بالای سر ما را بر سرمان آوار کند. […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار ایسنا، زمین لرزه های موخر ملارد و فیروزکوه با بزرگای بیشتر از ۳ و احساس آن در شهر تهران، زمین لرزه را مبدل به موجود مخوفی کرده هست که هر لحظه امکان دارد با تکان های خود سقف بالای سر ما را بر سرمان آوار کند.

این در حالی هست که محققان باور دارند با مدیریت علمی شهری میتوان میزان خسارت متاثر از ریزش ساختمان ها را در زمان واقع شدن زمین لرزه کاهش داد. به شکلی که به گفته دکتر فریبرز ناطق الهی، استاد پژوهشگاه بین المللی زمین لرزه شناسی و مهندسی هر چند که باور اینکه روزی زمین لرزه بزرگی در شهر تهران رخ دهد وجود دارد، ولی مبارزه با آن احتیاج به برنامه ریزی دارد.

وی معتقد هست تهران مجال طلایی مقاوم سازی شهر در مقابل زمین لرزه را از دست داده هست و دیگر جایی برای خطاهای ما نیست.

نقشه منطقه های امن؛ آری یا خیر؟

دکتر فریبرز ناطق الهی، عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زمین لرزه شناسی و مهندسی زمین لرزه در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به کارهای انجام شده در راستای تعیین نقاط امن در زمان اتفاقات لرزه ای، اظهار کرد:  برای تعیین محله ها و ساکن کردن های امن خوب ترین کار این هست که شهرداری بدون بررسی های عارضه پذیری‎ها در مقابل زمین لرزه چنین نقشه هایی را تهیه نکند؛ چراکه در شرایط بحران عارضه پذیری ها متمایز هست و امکان دارد در زمان بحران نقشه هایی دست مردم باشد که کارایی خود را از دست داده باشند.

وی با بیان اینکه می دانم که برای تهیه نقشه های منطقه های امن پژوهش ها میدانی اولیه انجام شده هست، گفت: به عقیده من این پژوهش ها اولیه برای تهیه نقشه‎های امن کافی نیست، چراکه تهیه این نقشه ها احتیاج به پژوهش ها عارضه شناسی شهری در مقابل زمین لرزه دارد.

این پژوهشگر با طرح این سؤال که در زمان ۱۰ تا ۲۰ ثانیه زمین لرزه برای کسانی که در طبقه هشتم به بالا زندگی می‎کنند، چه معنایی دارد، بیان کرد: حتی بر فرض اینکه این اشخاص بتوانند از ساختمان خارج گردند و به پناهگاه ها بروند، باید به این هم توجه شود که پناهگاه های تعیین شده احتیاج به بررسی های کیفی دارند تا عارضه پذیری آنان در مقابل زمین لرزه تخمین شود.

ناطق الهی با بیان اینکه در نقشه منطقه های امن در زمان زمین لرزه بوستان ها نیز به عنوان نقاط امن معرفی شده هست، ولی باید امکانات لازم در آن دیده شود، دنبال کرد: این در حالی هست که مدرسه ها در مقابل زمین لرزه عارضه پذیر می باشند و مساجد نیز به عقیده من حتی از سازه های معمولی عارضه پذیرتر می باشند.

وی با تاکید بر اینکه طبق چنین واقعیاتی عرضه نقشه نقاط امن اقدام صحیحی نبوده هست، اضافه کرد: خوب تر بود که در ذیل این نقشه عبارت “ایده اولیه”

این پژوهشگر مدیریت بحران با اشاره به معرفی سوله‎ها به عنوان منطقه های امن در زمان زمین لرزه، دنبال کرد: انتخاب این سوله ها و ذخیره سازی دوا و امکانات در آن باید طبق عارضه پذیری منطفه باشد، در غیر این صورت دسترسی مردم به این سوله ها در زمان زمین لرزه با چالش هایی رو به رو خواهد گردید.

تجهیز پارک‎ها و بوستان ها برای مددرسانی به مردم در زمان زمین لرزه

عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زمین لرزه شناسی و مهندسی زمین لرزه با اشاره به لزوم تجهیز پارک ها و بوستان ها برای آمادگی در مقابل زمین لرزه، گفت: برای کاربری بوستان ها در زمان زمین لرزه لازم هست تعداد کسانی که قرار هست در زمان زمین لرزه در آن ساکن کردن یابند، تخمین شود.  

ناطق الهی اضافه کرد: نمی خواهم تهیه نقشه منطقه های امن را رد کنم، ولی معتقدم تهیه این نقشه ها مقدماتی احتیاج دارد که اگر این مقدمات فراهم نشود، نقشه های تهیه گردیده تبعات ناخواسته ای را بهمراه خواهد داشت که نه از لحاظ اخلاقی، صحیح هست و نه از نظر مدیریت شهری.

وی دنبال کرد: به همین علت سفارش من به مدیران شهرداری این هست که هیچ اقدامی را در راستای مبارزه با زمین لرزه نباید شروع کرد، مگر آنکه عارضه پذیری شهر تهران در مقابل زمین لرزه و وضع شریان های حیاتی مثل پل ها و جاده ها تخمین شود و پس از ان نسبت به برنامه ریزی شهری برای مبارزه در مقابل زمین لرزه اقدام شود.

ناطق الهی خوب ترین شیوه برای برنامه ریزی در زمان واقع شدن زمین لرزه را ایجاد مدیریت های منطقه ای و محلی دانست و اضافه کرد: ۲۵ پارسال ایجاد “دولت های محلی” را بررسی کردم چون که وجود این دولت های محلی برای مدیریت بحران در زمان زمین لرزه بسیار با اهمیت هست.

این مطلبو از دست ندید!  بجنورد| اقدامات بی‌برنامه خسارات جبران ناپذیری را به منابع طبیعی وارد کرده است

این پژوهشگر مدیریت بحران با تاکید بر اینکه کاهش عارضه پذیری در مقابل زمین لرزه ورای فعالیت های سیاسی هست، ، یادآور گردید: متاسفانه برنامه های محلی در کشور پیاده سازی نشده هست، در حالی که شهر تهران بسیار بزرگ شده و مشکلات آن نیز به تبع آن بزرگ شده هست و طبیعی هست که در چنین شرایطی نمی شود به مشکل بحران زمین لرزه شهر تهران رسیدگی کرد.

شتاب زدگی مدیریت شهری سمی در مقابل اجرای برنامه ریزی ها

ناطق الهی با تاکید بر لزوم اجتناب از شتاب زدگی در برنامه ریزی های شهری، گفت: تهران شهری هست که صدها سال هست محققان اعلام می نمایند روزی در آن زمین لرزه بزرگی رخ خواهد داد و ما هم به این بر این باوریم و بنا به علل متفاوت برنامه ریزی های مدیریت بحران در آن پیاده سازی نشده هست ولی دلیلی هم وجود ندارد تا در این زمینه شتاب زده عمل کنیم.

عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زمین لرزه شناسی و مهندسی زمین لرزه با انتقاد از اظهار نظرهای غیر تخصصی در حوزه زمین لرزه، به بعضی از نشست های صدا و سیما اشاره نمود و اضافه کرد: در یکی از برنامه های پخش شده از صدا و سیما استادی اعلام نمود که سازه های نوساز در زمان واقع شدن زمین لرزه فرو نمی ریزند و تعداد تلفات در آنان پایین هست؛ این گفته در حالی بیان گردید که در زمین لرزه شیلی حتی سازه های مهندسی ساز با خاک یکسان گردیدند.

سازه های مهندسی ساز که در زمین لرزه شیلی خراب گردیدند

وی با بیان اینکه در کشور اساتید خبره ای در راستای مهندسی زمین لرزه، مقاوم سازی و زمین لرزه شناسی حاضر می باشند، بر حضور این اشخاص در تیم مشاوران شهرداری تاکید و گفت: ما توان داریم تاب آوری کشور را در مدت ۱۰ تا ۲۰ ساله افزایش دهیم؛ ولی با شیوه های کنونی و شتاب زدگی های موجود قطعا توان نداریم به نتیجه های خوبی که توقع داریم، دست یابیم.

لزوم بررسی کیفی سازه ها

ناطق الهی با اشاره به قوانین زمان اضطرار، اضافه کرد: خوب تر هست سازه ها از لحاظ مقاومت در مقابل زمین لرزه مورد بررسی کیفی قرار گیرند، ولی در این حوزه نیز باید از شتاب زدگی جلوگیری شود.

وی در عین حال بیان کرد: پس از این همه سال و ایجاد عارضه پذیری های زیاد در آن و علاوه بر این کاهش زمان برگشت زمین لرزه ها، دیگر مجال خطا کردن در این زمینه را نداریم. تاحالا لطف پروردگار بوده هست که در شهرهای بزرگ کشور زمین لرزه مهمی رخ نداده هست، پس بیاییم از این مجال طلایی استفاده نماییم.

این پژوهشگر، از تدوین برنامه کاملی برای مدیریت بحران و کاهش عارضه پذیری ها در سال ۸۰ اطلاع داد و یادآور گردید: این برنامه یک برنامه ۱۰ ساله بود که در مدت ۱۶ سال گذشته مجال طلایی داشتیم تا شهر را در مقابل زمین لرزه مقاوم کنیم، ولی این برنامه اجرایی نشد.

اگر تهران زمین لرزه بیاید

ناطقی الهی، با اشاره به زمین لرزه فیروزکوه با بزرگای ۴.۳ ریشتر در روز ۲۵ دی ماه که در تهران هم حس گردید و با بیان این مطلب که این زمین لرزه رابطه ای با گسل های تهران ندارد، در عین حال بیان کرد: با توجه به فاصله ۱۴۰کیلومتری محور این زمین لرزه با تهران، ۳ ریشتر در روز ۲۵ دی ماه که در تهران هم حس گردید و با بیان این مطلب که این زمین لرزه رابطه ای با گسل های تهران ندارد، در عین حال بیان کرد: با توجه به فاصله ۱۴۰کیلومتری محور این زمین لرزه با تهران، در صورت واقع شدن زمین لرزه بزرگتر در این گسل در فیروزکوه، ساختمان های بلند تهران توان دارند عارضه پذیر باشند.

ناطق الهی اضافه کرد: در ضمن اگر تهران بزرگ را با اندکی بزرگنمایی از “فیروز کوه” تا “ملارد” و “هشتگرد” ناطق الهی اضافه کرد: در ضمن اگر تهران بزرگ را با اندکی بزرگنمایی از “فیروز کوه” تا “ملارد” و “هشتگرد” فرض کنیم، در اوائل تهران یعنی فیروز کوه و هم در انتهای آن یعنی ملارد و اشتهارد زمین لرزه رخ داده هست؛ با وجود آنکه گسل های مشترکی در این سه منطقه وجود ندارد، ولی همین مقدار هم علامت زیاد خوبی نیست.

انتهای پیام