گروه: زنان
تاریخ: ۱۴:۵۹ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
متخلفان خانه مهر محاکمه می شوند؟

روزنامه شهروند: گزارش مرکز تحقیقات مسیر، خانه و شهرسازی نشان می دهد در این استان که اکنون دستخوش تبعات متاثر از زلزله یکشنبه شب هست، ٢١١ هزار واحد از مجتمع های شهری اسکلت ندارند، ولی در این استان، وضعیت منزل های روستایی هم بدتر هست و ٩٣ درصد از مجتمع هاي روستاها یعنی ١١٠ هزار […]

روزنامه شهروند: گزارش مرکز تحقیقات مسیر، خانه و شهرسازی نشان می دهد در این استان که اکنون دستخوش تبعات متاثر از زلزله یکشنبه شب هست، ٢١١ هزار واحد از مجتمع های شهری اسکلت ندارند، ولی در این استان، وضعیت منزل های روستایی هم بدتر هست و ٩٣ درصد از مجتمع هاي روستاها یعنی ١١٠ هزار واحد از مصالح بنايي ساخته شده هست.

اما درحالی تعداد فراوانی از واحدهای خانه مهر در شهرهایی مانند سرپل ذهاب در زلزله چند روز پیش تخریب شده اند که گزارش مرکز تحقیقات مسیر، خانه و شهرسازی هم بیانگر از خرابی های گسترده در پروژه های خانه مهر مناطق زلزله زده هست.

در همین حال سخنگوی کمیسیون عمران مجلس از ارائه سازندگان متخلف خانه مهر کرمانشاه به قوه قضائیه خبر داده هست، ولی آن طور که ریاست ارگان نظام مهندسی تهران می گوید، این ارگان در روند چگونگی ساخت واحدهای خانه مهر نبوده و نیست و برای ساخت خانه مهر از ارگان نظام مهندسی درخواست مجری و مهندس ناظر نشد.

اما صابر پيربرناش، کارشناس ارشد سازه تاکید می کند که ضروری هست تخلفاتی که در ساخت خانه مهر صورت گرفته، مورد ارزیابی و رسیدگی قرار بگیرد.

آآن طور که بدری می گوید، در این سفر وضعیت مجتمع های خانه مهر، روستایی و شهری هم ارزیابی می گردد و چنانچه قصوری از سوی سازندگان صورت گرفته باشد، ارزیابی و اگر احتیاج باشد، به قوه قضائیه ارائه می گردد.

٣٢٠ هزار منزل در کرمانشاه بدون اسكلت هستند ٨٤

در استان كرمانشاه ٨٢ درصد از مجتمع ها از مصالح بنايي ساخته شده اند يا به عبارتي بدون اسكلت می باشند.

البته بايد درنظر داشت كه مجتمع هاي ساخته شده از مصالح بنايي هم چنانچه مطابق قوانین ملي مجتمع و نرمال ٢٨٠٠ طراحي و اجرا گردند، مي توانند از پایداری لرزه اي كافي بهره مند باشند.

درصورتي كه شاخصه كيفيت مجتمع ها را به نسبت مجتمع هاي اسكلت دار به مجتمع هاي بدون اسكلت درنظر بگيريم، اين شاخصه در كل استان كرمانشاه ٠,٢١ هست كه در مقايسه با استان هاي همجوار قدر كمي به تعداد مي رود. به تعبير ديگر، در مقايسه با استان هاي همجوار به جز ايلام نسبت مجتمع هاي اسكلت دار به مجتمع هاي بدون اسكلت در استان كرمانشاه كمتر هست.

در خانه مهر از نظام مهندسی درخواست مجری و ناظر نشد اما حسن قربانخانی، ریاست ارگان نظام مهندسی تهران روایت جذابی از نظارت بر ساخت واحدهای خانه مهر دارد. به گفته او، این ارگان در روند چگونگی ساخت واحدهای خانه مهر نبوده و نیست و برای ساخت خانه مهر از ارگان نظام مهندسی درخواست مجری و مهندس ناظر نشد.

آآن نوع که قربانخانی می گوید، از وقت ساخت واحدهای خانه مهر هیچ ارجاع کاری از سوی سازندگان برای نظارت و ارائه مهندس ناظر از سوی ارگان نظام مهندسی به آنان و پروژه های خانه مهر صورت نگرفته هست.

به گفته ریاست ارگان نظام مهندسی تهران، ارگان نظام مهندسی هیچ نظارتی در ساخت واحدهای خانه مهر نداشته و هیچ مهندس ناظری هم از سوی این ارگان برای واحدهای خانه مهر ارائه نشده هست.

۳ استان مجوز نظام مهندسی مجتمع خانه مهر دارند  فرج الله رجبی، عضو کمیسیون عمران مجلس با انتقاد از وضعیت نظارتی بر مجتمع های خانه مهر بیان کرد که تنها خانه مهر سه استان مجوزهای نظارتی ارگان نظام مهندسی را برخوردار می باشند.به گفته رجبی، در وقت ساخت وساز پروژه های خانه مهر به سبب آن که کوشش گردید این مجتمع ها ارزان تر همه گردند، بدون نظارت ارگان نظام مهندسی ساخته گردید.

آ

ساختمان های دیوار ریخته قابل سکونت نیستند 

به گفته پیربرناش، البته اگر ارزیابی گردد، حتما نمره ای که به واحدهای خانه مهر داده می گردد، در قیاس با مجتمع های غیرمسکن مهر پایین تر هست که مثال بارز آن را در زلزله موخر کرمانشاه نگاه کردیم.

این کارشناس ارشد سازه با اهتمام بر این که ارزیابی و رسیدگی به تخلفات خانه مهر خواسته عموم مردم هست، می گوید: ضروری هست از ریاست جمهوری قبلی پرسش گردد که به چه سبب فرمان داده بود که نظارت بر ساخت خانه مهر به نظام مهندسی سپرده نشود، نرخ نظارت بر ساخت وساز ضروری هست پایین بیاید و خانه مهر احتیاج به مجریان ذیصلاح ندارد؟ متخلفان خانه مهر محاکمه می شوند؟