گروه: مسافرت
تاریخ: ۱۸:۳۴ :: ۱۳۹۶/۰۹/۰۹
مارک تواین، پدر ادبیات ایالات متحده را زیادتر بشناسید

برترین ها – محمودرضا حائری: اگر در کودکی و نوجوانی ماجراهای کامل سایر و هکلبری فین را نخوانده باشید؛ بی تصور سریال کارتونی هکلبری فین را دیده اید. نویسنده ی این داستان های پر واقعه و شوخ و شنگ فردی نیست جزساموئل لنگهورن کلمنس معروف به مارک تواین. مارك تواين از سال ۱۸۵۷ با اخذ […]

برترین ها – محمودرضا حائری: اگر در کودکی و نوجوانی ماجراهای کامل سایر و هکلبری فین را نخوانده باشید؛ بی تصور سریال کارتونی هکلبری فین را دیده اید. نویسنده ی این داستان های پر واقعه و شوخ و شنگ فردی نیست جزساموئل لنگهورن کلمنس معروف به مارک تواین.

مارک تواین

مارك تواين از سال ۱۸۵۷ با اخذ گواهينامه بعنوان قايقران در رودخانه مى سى سى پى مشغول به كار گردید. او سفرنامه طنزآميزى را كه به رشته تحرير درآورده بود، با اين تخلص امضا كرد.

مارک تواین نخستین داستان را در ۱۸۶۵ به اسم « وزغ جهنده معروف ناحیه کالاوراس» در نیویورک منتشر کرد که آوازهی غیرمنتظره برای او بوجود آورد و باعث گردید که مارک تواین راه قطعی داستان نویسی را ادامه دهد. این قصه، داستانی هست قدیمی و معروف که مارک تواین آن را جدید گردانیده هست و مسابقه ای را نشان می دهد میان معروفترین و جهنده ترین وزغ منطقه مربوط به آسیابانی جوان و وزغ شخص دیگری به اسم دنیل وبستر. این داستان به ظاهر آسان، با قلم طنزآمیز و لحن آمیخته با مسخره مارک تواین، بصورت داستانی زیاد زیبا و دلپذیر درآمد و مارک تواین را نویسنده دوست داشتنی عامه ساخت.

مارک تواین

پس از آن، مارک تواین عزیمت طولانی خود را شروع کرد و تقریباً سیزده سال در بیرون از کشور به سر مي برد. « مارک تواین در این سفرنامه، تمدن کهن منطقه مدیترانه را به نوع اي طنز آميز نگاه می کند. شرح موزه ها، شهرها و خرابه ها همگي این امکان را به مارک تواین داده هست که هنر مضحکه نویسی خود را معلوم کند و به هر چیز جهت نمایشی طنز ببخشد. این اثر نیز برای نویسنده آوازه و ثروت بهمراه داشت.

در سال ۱۸۶۶ تواين بعنوان روزنامه نگار به هاوايى عزیمت كرد و يادداشت هاى بسيارى را از حوادث و رويدادهاى اين عزیمت جمع آورى نمود. تواين بر بر اساس مرسوم براى نوشتن به مسافرت هاى متعددش مراجعه مى كرد و شايد به همين دليل هست كه آثارش حال و هواى سفرنامه دارد؛ مثال بارز آن «ماجراهاى کامل ساير» هست كه در سال۱۸۷۶ به چاپ رسيد.

مارک تواین

يك يك سال بعد از ازدواج به هارتفورد کوچ كردند و غير از مسافرت هاى  مقطعي كه به بیرون از كشور داشتند، تا سال ۱۸۹۱ در اين مكان ماندند.

مارك تواين، با داستان هاى پرماجراى خود مثل «تام ساير» و «هاكلبرى فين» به نويسنده اى جهانى بدل گردید و در سراسر جهان خوانندگان فراوانى يافت.«»

مارک تواین

»دوران میان انتشار یافتن کامل سایر و انتهاء قرن نوزدهم خوب ترین سال های زندگانی مارک تواین بود. در این سال ها او در اوج آفرینندگی و آسایش در کنار همسر و فرزندانش حضور دارد. در سال ۱۸۹۴ بنگاه نشری که مارک تواین در آن قسمت عمده داشت زیان سنگینی داد، و نیز خودرو حروفچینی پرخرجی که مارک تواین در آن سرمایه گذاری کرده بود بی فایده از کار درآمد. مارک تواین ورشکسته گردید.

در سال ۱۹۰۰ به امریکا برگشت و توانست بدیهی های خود را تماماً بپردازد و عنوان «ورشکسته» را از روی اسم خود بردارد. با این وجود مارک تواین هرگز دست از کار نکشید، چنان که بعد از مرگش ظرفیت آثار منتشر نشده اش از آثار منتشر شده اش کمتر نبود.

مارک تواین

چند گزین گویه طنزآمیز از مارک تواین

ما در این سرزمین از وجود سه چیز برخورداریم: وجدان بیدار، آزادی اظهار و احتیاط ضروری برای اینکه از دوتای اول هرگز استفاده نکنیم!

درباب عقیده:

درباب پرحرفی:

درباب کذب:

در باب مذهب: