تاریخ: ۱۶:۵۷ :: ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
ماجراجویی در ریگ جن

سرویس سبک زندگی فردا: در سال‌هایی که خبر از ابزارها سفر نبود طبق معمول وقتی که مسیر عزیمت و ماجراجویی اشخاص به منطقه های بیابانی و کویری می‌افتاد، گاو نر می‌خواست و مرد کهن! با این وجود گاهی دیگر چاره‌ای باقی نمی‌مانده و سفر و دل به کویر و بیابان زدن آخرین چاره بوده هست. […]

سرویس سبک زندگی فردا: در سال‌هایی که خبر از ابزارها سفر نبود طبق معمول وقتی که مسیر عزیمت و ماجراجویی اشخاص به منطقه های بیابانی و کویری می‌افتاد، گاو نر می‌خواست و مرد کهن! با این وجود گاهی دیگر چاره‌ای باقی نمی‌مانده و سفر و دل به کویر و بیابان زدن آخرین چاره بوده هست. گمان کنید حال ماجراجویانی که برای سیراب کردن عطش روحشان به بیابان‌ها سر می‌زده اند! کویر ریگ جن هم یکی از آن نقاط کویری بوده هست که حتی الان هم مقصد ماجراجویان و طبیعت گردان حرفه‌ای هست و نباید برای رفتن به آن بی گدار به آب زد. اگر دوست دارید که به این کویر برای ماجراجویی بروید، در ادامه با ما در دیجی چارتر همراه باشید.

ریگ جن، اسم کویری در ایران هست که اسرار آمیز و شاید هم برای افرادی که نمی‌شناسندش، اندکی مهیب باشد. این کور در حقیقت سومین ریگ زار بزرگ در ایران شمرده می‌شود که در جنوب سمنان، جنوب شرق گرمسار و شمال انارک، شرق منطقه‌ی مراقبت شده کویر و غرب جندق قرار گرفته هست.

این کویر اسرار آمیز با وسعتی در حدود ۴۵۲۶ کیلومتر مربع در جنوب غربی دشت کویر قرار گرفته هست و از شمال غرب به جنوب شرقی کشیده شده هست. باورتان می‌شود که هنوز توافقی بر سر پهنه این کویر وجود ندارد؟!

باورتان می‌شود که هنوز توافقی بر سر پهنه این کویر وجود ندارد؟!بعضی می‌گویند که ریگ جن آنقدر گسترده هست که می‌توان مساحت آن را برابر با بیشتر از ۳۰ شهر بزرگ نظیر تهران و یا اصفهان در نظر گرفت، اما این برآورد آن قدر‌ها هم نزدیک به حقیقت به نظر نمی‌رسد.

در این کویر چیزی بجز نمک، ماسه، باتلاق و شن زار تا چشم کار می‌کند، به نظر نمی‌آید و خبری از حتی یک قطره آب شیرین و خوردنی نیست. در حقیقت یک دشت فرسایش یافته زیربنای ریگ جن را تشکیل می‌دهد و تپه‌های ماسه‌ای برخان و تپه‌های ماسه‌ای هرمی در سراسر آن پراکنده شده اند.

در همه جای این کویر رسوبات نمکی بسیاری دیده می‌شود که از دامنه‌های فرسایش یافته البرز به این کویر آمده اند. در کویر ریگ جن، آب حاصل از بارش‌های نادر فصلی را از بلندای کوه گوگردی به سوی قلب ریگ جن هدایت می‌شوند را می‌توان در فصل‌های بارندگی ندید و این شاید تنها زماین باشد که یک ماجراجو و یک طبیعت گرد می‌تواند اثر و ثاری از زندگی دید. آپبلنتنلتقآثاری از زندگی دید.

تپه‌های شنی این کویر، هلالی شکل می باشند و دو گوشه‌ی تیز دارند که در مناطقی که دارای جهت باد ثابت می باشند، تشکیل می‌شوند. در مقدمه گفتیم، ولی دوباره بر روی این مساله تاکید می‌کنیم که کویر ریگ جن تنها می‌تواند مقصد طبیعت گردان حرفه‌ای و کویر شناسان متخصص باشد و نباید در سفر به آن بی گدار به آب زد و بدون همراه و یا یک تیم حرفه‌ای به این کویر رفت.

این مطلبو از دست ندید!  عکس/ طبیعت زیبای زمستانی اشکورات گیلان

یکی از نکته هایی که درباره‌ی محیط زیست کویر‌ها باید گفت و به آن اشاره نمود این هست که هر کویری و به طور خاص، کویر ریگ جن که در این مطلب منظور ما می‌باشد هر چه قدر هم که زیبا و آرام به نظر برسد، می‌تواند در پایین ترین زمان ممکن بی رحم گردد و با زندگی شما بازی نماید. پس در آخر دو مرتبه هم تاکید می‌نماییم که با کسی که این کویر بروید که حرفه‌ای و بلد باشد. این کویر برای مردمانی که در نزدیکیش و منطقه های اطرافش زندگی می‌کنند، محل داستان‌های متفاوت هست.

داستان‌ها و افسانه‌های محلی می‌گویند که کویر ریگ جن محل فوت و دفن بیشتر موجودات زنده هست! این کویر، باتلاق‌های سهمگین این کویر می‌تواند فوت را برای هر موجود زنده‌ای به ارمغان آورد و به همین دلیل هست که تاکید می‌کنیم که تنها و بی تجربه به این سفر نروید. فرو رفتن در گل و لجن باتلاق‌های ریگ جن می‌تواند در حالتی که آشنا نباشید، ماجراجویی سهمگین برای شما رقم بزند.

یکی از جالب‌ترین راز‌های منطقه‌ی سهمگین و شگت آور ریگ جن این هست که در ۳۰ کیلومتری جنوب مرکز ریگ جن و نقطه‌ی تلاقی دیواره‌ی پنجم و دوم ریگ جن، اثر و آثاری از ذوب فلزات معدنی وجود دارد که به آن سرباره می‌گویند.

باورتان می‌شود که کویر ریگ جن برای سال‌ها منطقه‌ای ناشناخته به شمار می‌آمد و هیچ کس حتی از وجود آن اطلاعی نداشت؟

باورتان می‌شود که کویر ریگ جن برای سال‌ها منطقه‌ای ناشناخته به شمار می‌آمد و هیچ کس حتی از وجود آن اطلاعی نداشت؟ماجراجویان زیادی برای دیدن و تجربه کردن حضور دراین منطقه‌ی کویری یعنی ریگ جن برنامه‌ی سفر به این کویر را دارند. اگر شما هم از این دسته هستید، این مورد ها را در سفرتان به ریگ جن به علت بسپارید:

اگر شما هم از این دسته هستید، این مورد ها را در سفرتان به ریگ جن به علت بسپارید: با ستارگان و موقعیت آن‌ها در فصول متفاوت سال آشنا باشید تا تشخیص جهت و مسیر حرکت در شب ممکن گردد.     آشنایی با جانوران و خزندگان و حشرات کویر هم خصوصیت با اهمیت دیگر هست.       در کویر مواظب وسایل الکترونیکی خود باشید، زیرا با داخل شدن ذرات ماسه از کار می‌افتند.