تاریخ: ۹:۴۰ :: ۱۳۹۷/۰۶/۲۸

خبرگزاری ایسنا: کشور ما جزء ۱۰ کشور پر استفاده ظروف یکبار استفاده پلاستیکی هست. این ظروف نه فقط برای تندرستی آدم مضر هست لکن مواد شیمیایی موجود در آن می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیر بهداشتی و اقتصادی برجای بگذارد. ایام عزاداری در ماه محرم به سبب پخش نذورات من جمله مواقعی هست که استفاده از ظروف یکبار […]

خبرگزاری ایسنا: کشور ما جزء ۱۰ کشور پر استفاده ظروف یکبار استفاده پلاستیکی هست. این ظروف نه فقط برای تندرستی آدم مضر هست لکن مواد شیمیایی موجود در آن می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیر بهداشتی و اقتصادی برجای بگذارد.

ایام عزاداری در ماه محرم به سبب پخش نذورات من جمله مواقعی هست که استفاده از ظروف یکبار استفاده پلاستیکی به بیشترین میزان خود می‌رسد اما با رعایت بعضی نکات و تهیه ظروف گیاهی یکبار استفاده می‌توان آسیب‌های زیست محیطی را به دست کم رساند.

تجزیه ظروف پلاستیکی و کیسه‌های یکبار استفاده در طبیعت نه فقط می‌تواند حتی تا چهار قرن طول بکشد لکن مواد شیمیایی موجود در آن می‌تواند از طریق خاک وارد آب، گیاهان و چرخه غذایی گردد و صدمات جبران‌ناپذیر بهداشتی و اقتصادی برجای بگذارد. علی رغم تمام این‌ها تنها در کشور ما هر ساله حدودا ۱۸۵ هزار تن پلاستیک تولید می‌شود و از این منظر جزء ۱۰ کشور پر استفاده ظروف یکبار استفاده در دنیا هستیم.

علاوه بر این مواد پلاستیکی و پلیمری به خاطر دارا بودن مواد نفتی و هیدروکربنی، فرمالدئید، فنل، ترکیبات کلرینه، ترفتالات، افزودنی‌های متفاوت مثل رنگ آمیزی (رنگدانه فلزی و پایه رزینی)، مقاوم کننده‌های حرارتی مثل سرب و کادمیوم و …تجزیه ناپذیر هست و در خاک باقی می‌مانند. مواد شیمیایی موجود در آن‌ها نیز به تدریج می‌تواند وارد زنجیره غذایی آدم و حیوان گردد.

از ظروف یکبار استفاده به سبب ماندگاری در محیط زیست به‌عنوان آلودگی سفید یاد می‌شود. با توجه به مواد مورد استفاده در ساخت پلاستیک‌ها و پلیمرها، تجزیه این مواد در طبیعت می‌تواند صدها سال و حتی دو تا چهار قرن طول کشد، در حالی‌که با استفاده از ظروف گیاهی می‌توان تا حد بسیاری از این صدمات زیست محیطی جلوگیری نمود.

این مطلبو از دست ندید!  «خانواده دکتر ماهان» اهمیت توجه به محیط زیست را یادآوری می کند

در ظروف گیاهی از یک افزودنی به اسم اکسا زیست تخریب‌پذیر استفاده می‌شود که علت کاهش زمان تجزیه‌پذیری در این ظروف می‌شود. اگر ظروف پلاستیکی بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ سال طول می‌کشد تا تجزیه شوند، ظروف گیاهی چنانچه پس از رها سازی در فراروی نور خورشید قرار گیرند، پیوندهای پلیمری آن شکسته می‌شود و زمان تجزیه پذیری به شش ماه کاهش پیدا می‌کند.

شکل و ظاهر ظروف گیاهی یکبار استفاده تماما همانند ظروف پلاستیکی هست، با این تفاوت که زیست تخریب‌پذیر می باشند. بر طبق تحقیقات صورت گرفته زمان برگشت ظروف یک بار استفاده گیاهی به طبیعت که از نشاسته ذرت اصلاح شده تهیه گردیده پنج تا شش ماه بدون هیچ عارضه زیست محیطی هست.

ظروف گیاهی قابل بازیافت از پلیمرهای زیست تخریب‌پذیر بر دو پایه طبیعی و سنتزی تولید می‌شوند. پلیمرهای بر پایه مواد طبیعی طبق پلیمرهای با منشاء حیوانی یا گیاهی می باشند. عمده‌ترین و شاخص‌ترین مواد اولیه طبیعی که در دنیا برای تولید پلیمرهای زیست‌ تخریب‌پذیر مورد استفاده قرار می‌گیرد، پلی‌ساکاریدها و به‌ویژه انواع نشاسته‌ها می باشند.