تاریخ: ۱۶:۴۱ :: ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
لرستان| غوغای طبیعت در بهشت لرستان؛ سلسله دیار سراب های دلکش و بناهای تاریخی کهن + عکس ها

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از سلسله، شهرستان سلسله با ۱۵۰۰ کیلومتر مربع مساحت به وسیله قرار گیری در شمال استان لرستان و داشتن آب و هوایی معتدل، طبیعتی چشم نواز و بکر به طور مستمر یکی از شهرهای پر بازدید لرستان در فصول متفاوت گردشگری بوده هست. طبیعت خیال انگیز […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از سلسله، شهرستان سلسله با ۱۵۰۰ کیلومتر مربع مساحت به وسیله قرار گیری در شمال استان لرستان و داشتن آب و هوایی معتدل، طبیعتی چشم نواز و بکر به طور مستمر یکی از شهرهای پر بازدید لرستان در فصول متفاوت گردشگری بوده هست.

طبیعت خیال انگیز شهرستان سلسله و جلوه‌گری زیبایی‌های آن را در فصل بهار کمتر کسی هست که دیده باشد و از آن خاطره‌ای خوش به یادگار نبرده باشد؛ جوشش بیشتر از ۴۰۰ چشمه و سراب دائمی و فصلی و ۶ رودخانه خروشان علت شده هست که شهرستان سلسله در قیاس با دیگر شهرهای استان از طبیعتی سرسبزتر و زیباتر بهره‌مند باشد.

این جاذبه‌های طبیعی در کنار بیشتر از ۴۰۰ اثر تاریخی و باستانی علت جذب گردشگرانی از استان لرستان و کشور به مخصوص در ایام نوروز می‌شود؛ از با اهمیت ترین سراب‌های بی‌نظیر و بکر شهرستان سلسله که در فصول گردشگری پذیرای زیادی از گردشگران می‌شوند می‌توان به سراب هنام، سراب زز و سراب دل انگیز کهمان اشاره نمود.

سراب هنام دارای چشم اندازی متمایز و زیبا

سراب هنام در دهستانی به همین اسم واقع شده هست، هنام منطقه‌ای کوهستانی وخوش آب و هوا هست که علاوه بر جاذبه‌های کوهستانی دارای دشت‌های گسترده و سرسبز، سراب‌ها و چشمه‌های زیادی هست که محیط شایسته ای را برای تفرج به وجود آورده هست.

بلند ترین کوه در این منطقه کوه نشانه با ارتفاع ۲۲۹۰ متر هست که در جنوب شرقی روستای نورالهی واقع شده هست و براساس تحقیقات انجام شده توسط کارشناسان مراجع طبیعی شهرستان، کوه نشانه  دارای گونه‌های جانوری، جنگلی، مرتعی و چشمه‌های زیادی هست که همه این عاملان در کنار هم چشم اندازی متمایز و زیبا به این منطقه بخشیده هست و وجود جاذبه تاریخی خانه رحمتی در کنار سراب هنام علت جذب بیشتر از پیش گردشگران و بازدید فراوان‌ها از این دو جاذبه طبیعی و تاریخی بی‌نظیر گشته هست.

سراب زز، منطقه ای سرسبز و دیدنی

سراب زز در روستای جوانمرد در پنج کیلومتری از شهر الشتر در یک منطقه سر سبز و دیدنی قرار دارد، این سراب یکی از منطقه های گردشگری پر بازدید شهرستان سلسله شمرده می‌شود از کوه سفره سر چشمه گرفته و بعد از مشروب کردن قسمتی از زمین‌های اطراف وارد رودخانه هنام می‌شود. مردم روستا به وسیله آب گوارای سراب زز اغلب زمین‌های خود را به کشت خیار اختصاص داده‌اند و خیار خوش طعم جوانمرد در اغلب بازارهای فروش استان و حتی تهران هواداران خاص خود را دارد.

سراب کهمان دارای طبیعتی زیبا و چشم نواز

اما دل انگیز ترین و فرح بخش‌ترین سراب شهرستان سلسله که در لیست منطقه های نمونه گردشگری کشور به ثبت دست یافته هست، سراب کهمان هست که در فصول متفاوت سال پذیرای گردشگران زیادی از سراسر استان و کشور هست؛ این سراب دلکش در ۱۵ کیلومتری شمال شهر الشتر قرار دارد و به وسیله زیبایی‌های طبیعی و چشم نواز و درختان سر به فلک کشیده گردو به طور مستمر مورد توجه مخصوص گردشگران قرار دارد.

سر چشمه رودخانه کهمان، چشمه تخته پادشاه و چشمه‌های اطراف این سراب هست که بعد از جاری شدن در درون دره کهمان آب چشمه‌ی سراب خاصان و دیگر چشمه‌های به آن ملحق شده و رودخانه کهمان را تشکیل می‌دهد؛ آب زیاد رودخانه کهمان و هوای مناسب علت شده که در این منطقه مزارع پرورش ماهی زیادی به پرورش ماهی قزل آلا اشتغال دارا باشند.

درخت گردو هماهنگی بسیار خوبی با آب و هوای این منطقه دارد به گونه‌ای که از دیرباز کاشت درخت گردو در این منطقه رایج شدن داشته و گواه این امر وجود درختان چندصد ساله گرد و در این منطقه نمونه گردشگری کهمان هست.

این مطلبو از دست ندید!  تجلیل از دامدار طبیعت دوست روستای شکرک شهرستان دشتستان

خنکای آب رودخانه کهمان، سایه سار بهشت گونه درختان سر به فلک کشیده گردو و طبیعتی بکر و بی‌نظیر علت شده تا گردشگران زیادی این منطقه را برای تفریح و تفرجی هرچند کوتاه انتخاب نمایند.

علت نام‌گذاری آن مربوط به دوره‌های باستان بوده که در آن پادشاهان و کیانیانی در بطنش به تفرج و خوش‌گذرانی می‌پرداخته‌اند کی امان، کیمان، کیمو یا همان امانگاه کیان، مأمن پادشاهان، گواهش را می‌توان همان گاو خمره‌ها و آثار به‌دست‌آمده از آن و تخت گاه‌های سراب خاصون (سراب خاصان) و سراب و چشمه سرشناس تخت شا (تخت شاه) دانست.

شهرستان سلسله دارای آثار تاریخی بی‌نظیری هست که ۲۱۷ اثر از آنان در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌اند و از عمده‌ترین آن‌ها می‌توان به قلعه تاریخی مظفری، خانه رحمتی، پل تاریخی آذر کاکارضا، دژ شینه (قلعه شاداب) تپه باستانی گریران، گورستان تاریخی سلطان مشرق و قرآن تاریخی خط وشا اشاره نمود.

قلعه مظفری، میراثی به جای مانده از قاجار

معماری این اثر تاریخی مربوط به پهلوی اول بوده و از مصالحی چون آجر، چوب و خشت خام استفاده‌شده و معماری آن طاق ضربی هست؛ این بنای تاریخی با مساحت کلی ۷۵۰ مترمربع هست و در ساخت آن از مصالحی چون آجر، چوب، خاک، گچ و سنگ استفاده‌شده هست.

در گذشته قسمتی از این بنای تاریخی به‌ عنوان دارالحکومه و بخش دیگر آن به‌ عنوان محلی برای برپایی مراسمات ملی و مذهبی استفاده‌ شده  به‌ طوری‌که در مناسبت‌های مذهبی و در ایام متفاوت سال این مکان تاریخی به‌ عنوان مکانی برای روضه‌خوانی و برپایی مراسمات عزاداری از آن استفاده ‌شده هست.

با پیگیری‌های بسیار این قلعه تاریخی در حال مبدل شدن به موزه مردم شناسی طایفه لک هست که با بهره‌برداری، این موزه نخستین موزه مردم شناسی طایفه لک در غرب کشور می باشد.

پل های تاریخی کاکارضا، جای مانده از دوران پهلوی

سه پل تاریخی روستای کاکارضا دربردارنده شاپوری، آذر و چله کش روستای کاکا رضا هم که در لیست آثار ملی قرار دارد، مردمان دو طرف رود را به هم پیوند می‌دهد، از پل شاپوری (مربوط به دوران ساسانی) و چله کش تنها پایه‌هایشان باقی مانده هست، قسمت‌های کلیدی پل ۱۳۰ متری شاپوری از بین رفته و تنها بخش‌هایی از آن باقی‌ مانده هست، روزگاری این پل ارتفاعی بیشتر از ۳۰ متر داشته و از سنگ‌های برش خورده و ساروج ساخته شده هست.

پل آذر هم در جاده قدیمی خرم‌آباد به الشتر قرار دارد و مربوط به دوره پهلوی اول هست که معماری آن را به «یوسف فشنگ‌چی» نسبت داده‌اند، پلی سنگی که به سبب قرار گرفتن در راه باستانی اهمیت ویژه‌ای داشته و در دوره‌ای هم راهی به سوی الشتر فراهم می کرده اما امروز با چهار دهانه و تاق های رومی شکل گشوده به سوی سبزی و آب منحصرا رابطه بین چند روستا را فراهم می‌کند.

جوشش سرابی دلکش از دل خانه‌ای تاریخی

خانه تاریخی رحمتی در سال ۱۳۲۰ در دوران پهلوی اول توسط مردان رحمتی ساخته شده هست، خانه رحمتی در سال ۱۳۸۵ از جانب صاحب آن به اداره میراث فرهنگی واگذارشده و به شماره ۱۶۰۷۹ در لیست آثار ملی به ثبت دست یافته هست.

خانه تاریخی رحمتی به سبب واقع‎شدن در کنار سراب هنام به طور مستمر یکی از آثار شاخص استان لرستان برای جذب گردشگران بوده و به سبب اینکه سراب هنام از دل این خانه تاریخی جوشش یافته مورد توجه بوده و در فصول متفاوت سال و بویژه در ایام نوروز پذیرای گردشگرانی از سراسر کشور هست.