تاریخ: ۱۱:۵۲ :: ۱۳۹۷/۰۳/۰۶

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از کوهدشت، ، دره باستانی شیرز در محل تلاقی سه استان کرمانشاه، ایلام و لرستان در کیلومتر ۵۵ جاده کوهدشت به روستای چم‌آِسن قرار دارد. پدیده‌ طبیعی، فرهنگی و تاریخی دره شیرز در ۲۶ آذرماه ۹۳ در لیست آثار طبیعی کشور به‌ثبت ملی رسیده‌است. موانع […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از کوهدشت، ، دره باستانی شیرز در محل تلاقی سه استان کرمانشاه، ایلام و لرستان در کیلومتر ۵۵ جاده کوهدشت به روستای چم‌آِسن قرار دارد.

پدیده‌ طبیعی، فرهنگی و تاریخی دره شیرز در ۲۶ آذرماه ۹۳ در لیست آثار طبیعی کشور به‌ثبت ملی رسیده‌است.

موانع شیرز

آوازه‌ شیرز با این‌که به دورترین شهرها دست یافته، اما به‌همان اندازه با بی‌توجهی روبه‌رو بوده و موانعی این جاذبه گردشگری شهرستان کوهدشت را به‌ورطه خراب کردن کشانده‌است.

««حسین» که یکی از گردشگرانی هست که از استان اراک به شیرز آمده‌، در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید قبل از سفر دلواپس امنیت منطقه بوده، اما بعد از بازدید از شیرز متوجه شده که امنیت آن نه‌تنها پایین نیست، لکن کوهدشت مردمی مهمان‌نواز دارد.

آن‌طور که او می‌گوید جمعیت بسیار بسیاری از گردشگران از طریق پخش مستند شیرز از تلویزیون راهی این منطقه شده‌اند، اما علی رغم استقبال این گردشگران زباله‌های آن‌ها در طبیعت رها می‌شود.

به گفته این گردشگر انتصاب سیاه‌چادرهای عشایری در منطقه شیرز می‌تواند جاذبه جذابی برای گردشگران باشد و نیز مردم کوهدشت با استفاده از آن می‌توانند اکتساب درآمد و خدمات رفاهی به گردشگران دارا باشند.

ساخت‌وسازهای غیرمجاز

به گفته این طبیعت‌گرد، شهرستان کوهدشت دارای ثروتی طبیعی و میراثی تاریخی هست، ابزارها خدماتی و رفاهی در این شهرستان را باید برای جذب گردشگران گسترش داد.

دره شیرز در حالی به‌عنوان گرندکانیون ایران شناخته می‌شود که با حوضچه‌های ماهی و ساخت‌وسازهای غیرمجاز، شهرستان کوهدشت از جهانی شدن این اثر ملی در سازمان یونسکو محروم می‌شود و همین اقدام اعتراض فعالین محیط‌زیست این شهرستان را در سال‌های موخر به‌دنبال داشته‌است.

رویای ثبت جهانی

به گفته فعالین محیط‌زیست شهرستان کوهدشت با واگذاری غیرقانونی ورودی این دره شگفت‌انگیز به‌بخش خصوصی و احداث استخر پرورش ماهی رویای ثبت جهانی دره زیبای شیرز هیچ‌گاه پژوهشگر نمی‌شود.

««مهرداد زرین‌جویی»، کارشناس میراث‌فرهنگی در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید درّه شیرز در محدوده ۴۰۰ کیلومترمربعی در بخش مرکزی شهرستان کوهدشت در شمال منطقه‌ای که در فرهنگ عامه مردم محصور میان مناطق«اولاقوآ»، «گودارگه»، «زَرین» و «هومیو» واقع بوده و پیوستگی این پدیده با تاریخ و فرهنگ منطقه از آن پدیده‌ای طبیعی، فرهنگی ساخته‌است.

این مطلبو از دست ندید!  بهار ۹۸|باغ ارم شیراز؛ زیبایی طبیعت در کنار تاریخی به قدمت ۴ قرن + فیلم

خبری از صنعت گردشگری نیست

به گفته این کارشناس میراث‌فرهنگی، نقوش صخره‌ای هومیان(چالگه‌شله، ارارمیا، بَرداسپی) جلوه دیگری از جاذبه‌های آن‌سوی دره شیرز بوده که پیوستگی معناداری میان تاریخ و طبیعت ایجاد نموده و گردشگران ایرانی و غیرایرانی را به‌سوی خود فرا می‌خواند.

ابهام در ثبت جهانی

به گفته زرین‌جویی، باوجود این‌که شیرز در لیست آثار ملی کشور به‌عنوان یک پدیده طبیعی مطرح شده، اما پیگیری مراحل ثبت جهانی آن در میان دستگاه‌های دولتی دست‌به‌دست شده و برنامه‌های مدیریتی و حفاظتی آن در پرده‌ای از ابهام هست!

آن‌طور که این کارشناس میراث‌فرهنگی می‌گوید ساختار ژئوتوریستی دره شیرز، گستردگی محدوده، تنوع آثار تاریخی و طبیعی، تنوع بافت اجتماعی، فرهنگی و کم‌نظیر بودن آن از قابلیت‌های این پدیده طبیعی و تاریخی هست.

او می‌گوید آگاهی از وجود آثار، فرهنگ و باور محلی، گردشگرپذیری، نزدیکی به زیست‌های انسانی جامعه محلی، خوداشتغالی، تغییر رویکرد جامعه محلی به صنعت گردشگری و امکان ایجاد زیرساخت‌های گردشگری دره شیرز را به انبوهی از مجال مبدل کرده‌است.

منتظر خراب کردن

زرین‌جویی، در کنار قابلیت‌ها و فرصت‌های این جاذبه گردشگری می‌گوید که نبود شناخت گستردگی و پیوستگی آثار منطقه، سوءمدیریت، نبود تعلیم جامعه محلی و نبود سازگاری دستگاه‌های مربوطه از موانع کنونی دره باستانی شیرز هست.

به گفته این کارشناس میراث‌فرهنگی، تهدیدهای خراب کردن انسانی آثار تاریخی و طبیعی، افزایش آلودگی زیست‌محیطی، وجود تأسیسات و افزایش فعالیت‌های عمرانی نامربوط با صنعت گردشگری(استخر پرورش ماهی)، نبود حس امنیت گردشگری، نبود تأمین مطالبات مالی، سکونتی و فعالیت اقتصادی مالکین شخصی در منطقه شیرز زیان‌هایی را به این اثر ملی شهرستان کوهدشت تحمیل کرده‌‌است.

علی رغم ثبت ملیِ دره شیرز، هم‌چنان راهِ ثبت جهانی این اثر طبیعی و تاریخی شهرستان کوهدشت، ناهموار هست تا این جاذبه‌ گردشگری به‌دور از توجه میراث‌داران سازمان میراث‌فرهنگی این‌گونه بدون حاشیه‌ای امن برای ثبت جهانی منتظر خراب کردن باشد.

گزارش: فاطمه نیازی