تاریخ: ۰:۴۹ :: ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
لاله واژگون گل افسانه ای ایران

 به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج  بهار که می آید بوی چویل و بابونه و ریواس دامنه های مخملین دنا را عطری تازه می بخشد و گلبرگهای سرخ و زرد لاله های واژگونش دل هر مخاطب ای را می رباید. لاله واژگون اسم یکی از ۱۲ […]

 به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج  بهار که می آید بوی چویل و بابونه و ریواس دامنه های مخملین دنا را عطری تازه می بخشد و گلبرگهای سرخ و زرد لاله های واژگونش دل هر مخاطب ای را می رباید.

لاله واژگون اسم یکی از ۱۲ هزار گونه  گیاهی شناسایی شده در ایران هست. این گل ۱۰۰تا ۱۲۰ سانتیمتر از سطح زمین قد می کشد و با گل های زنگوله ای درشت و گاهی با رنگ های نارنجی ، قرمز و زرد کوهستان های منطقه زاگرس را می آراید.

رویشگاه کلیدی این گیاه نادر، دامنه رشته کوه‌های زاگرس هست و در اواخر فروردین ماه به گل می‌نشینند و تا اواخر اردیبهشت گل‌های خود را محافظت می‌کنند.

لاله های واژگون از گل های نادر دنیا می باشند. این گل های وحشی مجال کوتاهی در اواسط بهار در کوهپایه ها برای رخ نمایی دارند. اگر چه این گل زیبا را میتوان در سراسر دامنه های زاگرس ندید اما دیدن این گل های افسانه ای در دامنه های سپید پوش دنا چشم انداز دیگری دارد.

یکی از مناظر دیدنی که هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند دشت لاله‌های واژگون دامنه های دنا هست. دشت لاله‌های واژگون دنا یکی از بزرگ‌ترین دشت لاله واژگون ایران و یکی از مناظر دیدنی استان کهگیلویه و بویراحمد هست که زیبایی خیره کننده ای دارد و در فصل بهار هرساله خیلی‌ها به عشق دیدنش به منطقه های متفاوت استان و به ویژه دامنه های دنا سفر می‌کنند.

لاله واژگون یا لاله اشک؟

لاله واژگون گل افسانه ای ایران

این گیاه برخاف سایر گیاهان گلدار، گلبرگ های آن از انتهای ساقه بازگشته و سر به زیر دارند به همین دلیل به لاله واژگون مشهورند. در برخی از نقاط کشورمان این گل را به علت شبنم صبحگاهی که رویش می نشیند اسم لاله اشک یا اشک مریم می شناسند و شیره بی رنگی داخل لاله قرار دارد که گاهی به پایین سرازیر می گردد و این شیره را مردم اشکهای لاله می دانند.

این لاله ها به نحو زنگوله هایی با رنگ های سرخ، نارنجی و زرد جلوه گری می کنند. این گل در ارتفاع بالاتر از ۵۰۰ متر و زیادتر در دشت های صخره ای می روید و ساقه اش حدود ۱۲۰ سانتی متر هست.

گفته می گردد این گیاه اولین بار در قرن ۱۶ میلادی به ابزار جهانگردان اروپایی از ایران به اتریش برده گردید و در باغ های خاندان سلطنتی و ثروتمندان پرورش یافت و از قرن ۱۹ میلادی کشت آن در هلند هم رایج گردید.

عزیزالله جعفری، گیاه شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه یاسوج در صحبت با خبرنگار   گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج گفت: لاله واژگون گیاهی هست بومی زاگرس که آن را “گُل اَشک”، “اشک مریم” و “تاج قیصر” گفت: لاله واژگون گیاهی هست بومی زاگرس که آن را “گُل اَشک”، “اشک مریم” و “تاج قیصر” و اشک سیاوش هم نامیده‌اند.

لاله واژگون (نام علمی ( Fritillaria) اسم یک سرده از راسته سوسن‌سانان هست. این لاله از گیاهان علفی پیازدار و چندساله هست که تاحالا ۱۵ گونه آن در ایران شناسایی شده‌است. گونه زرد کم‌رنگ متمایل به لیمویی این گل‌ها نامیده شده به لاله زاگرسی بین ۵۰ تا ۸۰ سانتی‌متر ارتفاع دارد.

جعفری اضافه کرد: تاحالا شصت گونه از این گیاه شناخته شده‌است. پیاز آن به طور یک غده متورم، گوشت‌دار بوده و دارای مقدار زیادی نشاسته و چندین عامل دارویی هست و اگر تازه باشد، سمی بوده و قابل خوردن نیست، ولی در چین سمیت آن را گرفته و در آشپزی از آن استفاده می‌کنند.

وی گفت: این چنین مقاومت زیادی در مقابل سرما و هماهنگی مخصوصی با دامنه های سنگلاخی و صخره ای دارد و پراکنش این گیاه در حوزه زاگرس من جمله استان های کهگیلویه وبویراحمد و چهارمحال و بختیاری زیادتر هست.

این عضو هیئت علمی دانشگاه یاسوج اضافه کرد: این گیاه گونه ای زینتی و دارای زیبایی خاصی هست که البته از سوی مدیران، متولیان امر و مردم احتیاج به مراقبت ویژه دارد تا اینکه منقرض نشود.

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد در گفتگوی مخصوص با خبرنگار  گروه استان های  باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج    گفت  :یکی از پتانسیل ها و جاذبه های بالقوه استان طبیعت بسیاز زیبا و بکر آن هست و طبق معمول گردشگران زیادی از سراسر ایران از این طبیعت زیبا دیدن می کنند و در تعطیلات نوروز سال کنونی حدود یک میلیون و ۸۴۳ هزارو ۱۳۴ نفر از منطقه های متفاوت استان دیدن کردند.

محمود باقری گفت : دشت لاله های واژگون استان یکی از حجم های بی مثل گردشگری کهگیلویه و بویراحمد محسوب می گردد.   این گیاه در بیشتر از یک هزار هکتار در دشت ها و مناطقی من جمله “دامنه های کوه دنا”، “طسوج”، “سرگچینه”، “جلیل بابکان”، “سرچنا”،” مارگون”، “گور گو”، “کاکان”، “سی سخت”، “کوه گل” و “نرم آب”   این گیاه در بیشتر از یک هزار هکتار در دشت ها و مناطقی من جمله “دامنه های کوه دنا”، “طسوج”، “سرگچینه”، “جلیل بابکان”، “سرچنا”،” مارگون”، “گور گو”، “کاکان”، “سی سخت”، “کوه گل” و “نرم آب” این استان می روید.

وی با بیان اینکه این گل در رنگ های نارنجی، زرد و قرمز می باشند، اضافه کرد: فصل گل دهی این گیاه از نیمه فروردین ماه تا اوایل خرداد ماه هست که خوب ترین موقع بازدید از این گلها اردیبهشت ماه هست.

باقری گفت: چنین منطقه های و جاذبه های طبیعی توان دارند در جذب گردشگران داخلی و خارجی نقش پررنگی ایفا کنند و ما اهتمام کردیم به طرق متفاوت این دشت ها را در قالب فیلم،عکس، بروشور،کتابچه و کتاب های دو زبانه به دوستداران طبیعت و علاقه مندان به طبیعت معرفی کنیم.

وی علاوه بر این گفت: سال گذشته از تورگردانان متفاوت کشور در قالب یک اردوی دو روزه دعوت نمودیم و از این فضاها دیدن کردند تا در اعزام تورهای گردشگری به استان اقدام کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد گفته بود : با توجه به اینکه گردشگری از محورهای با اهمیت توسعه استان هست اهتمام داریم با مشارکت تیم گردشگری استان زیرساخت های رفاهی را در این منطقه های مهیا کنیم تا گردشگران بتوانند از خدمات رفاهی در این دشت ها استفاده نمایند.

باقری اضافه کرد:یکی از عللی که تاحالا قادر نبوده ایم ابزارها رفاهی را در این منطقه های مهیا کنیم وجود ۳۰۰جاذبه گردشگری در استان هست و اعتبارات محدودی که برای فراهم نمودن این زیرساخت ها داریم.اما در کوشش هستیم تا ابزارها رفاهی را در این منطقه های محیا کنیم.
وی  عنوان کرد در کوشش هستیم تا این دشت های لاله های واژگون را بخشی از آثار طبیعی به ثبت برسانیم.

باقری تصریح نمود: گیاه لاله واژگون در منطقه های ” کاکان”، “دشت مداب”، “ساورز”، “کوه دمه”، “شبلیز” و “دامنه کوه دنا” زیادتر وجود دارد

این مطلبو از دست ندید!  فیلم/ خطرهای یک دَبه ماست در طبیعت!

لاله واژگون سربه زیر هنوز در سوگ سیاوش اشک می ریزد

این گل گریان در نقش سرستون‌های ساسانی‌ و در موزه طاق بستان در کنار نقش پادشاه ساسانی دیده می‌شود.در افسانه ها آمده هست و مردم ایران براین باورند که این که این لاله وقتی که تیغ تیز افراسیاب بر گلوی سیاوش می نشست، شاهد ماجرا بود و از پس آن اندوه، گلگونه رخ، سر به زیر افکند تا آرام آرام اشک بر بیگناهی سیاوش بریزد.

اما گلی که در سوگ سیاوش می گرید شاید روزی با هجمه شگرف بی مهری انسانها به سوگ خود بنشیند و الوان رنگهای زرد و قرمزش تنها خاطره ای گردد در یکی از عکسهای یادگاری.

گلی که مغرور و سربه زیر در دامنه های دنا در دامن مادر سرافراز زاگرس به ثمر نشسته هست گاهی مورد بی مهری گردشگران در طبیعت می گردد و رو به واژگونی می رود.

هر سال اردیبهشت که از راه که می رسد، گردشگران زیادی برای دیدن این گل سربه زیر، روانه دامنه های دنا می گردند.اما برخی از این گردشگران روی نامهربانی با این گل دارند و حسابی اشک این گل اشک را در می آورند.

اگر چه لاله واژگون، بخصوص پیاز آن سمی هست اما اشخاص محلی از این گیاه برای معالجه رماتیسم، درد سینه، درد دندان، سرفه، آسم و برونشیت استفاده می نمایند. با این وجود، خواص درمانی این گیاه هنوز مورد ارزیابی کامل قرار نگرفته هست.

رحیمیان ریاست مراجع طبیعی شهرستان بویراحمد در صحبت با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج  گفت: سه عامل کلیدی باعث انقراض این چنین گیاهی هست.

  ورود بیشتر از حد خودروها در دشت ها که باعث له شدن و نابود شدن این گل ها می گردد.

ریشه کنی توسط گردشگران برای کاشت در منازل و استفاده دارویی از این گیاه که باعث ریشه کنی این گیاه شده هست.

بی توجهی گردشگران در دشت ها که موقع گشت و گذار در این طبیعت شاخه گل ها را با بی توجهی زیر پا لگد مال می کنند.

  وی گفت: اداره مراجع طبیعی گونه هایی که در معرص انقراض قرار دارند بذرکاری می کند و علاوه بر این از طریق حضور نیروهای مراجع طبیعی در این عرصه ها نکات لازم را به گردشگران سفارش می کنیم و از سویی حجم رابرای ورود خودروها به درون دشت ها محدود می کنیم.

رحیمیان با بیان اینکه حافظان مراجع با ارزش ملی یک تنه توان ندارند ضامن بقای این گیاه باشند، اضافه کرد: خوب ترین افرادی که میتوانند از مراجع طبیعی و خدادادی پشتیبانی و مراقبت کنند خود مردم می باشند.

وی عنوان نمود: فرهنگ برخورد مناسب و درست با مراجع طبیعی و فرهنگ گردشگری باید در بین مردم نهادینه گردد و این کارهای سطحی و زودگذر می باشند.

 

لاله واژگون گل افسانه ای ایران

لاله واژگون را در کجای کشورمان توان داریم ببینیم؟ دشت لاله های واژگون کوهرنگ

یکی از زیباترین و پرپشت ترین دشت های لاله واژگون را کوهرنگ دارد و یکی از سرشناس ترین دشت لاله های واژگون ایران هست. این دشت در نزدیکی روستای بنواستکی و ۱۲ کیلومتری شهر چلگرد قرار دارد. راه هم چندان سخت نیست. فولاد شهر، زرین شهر و باغ بهادران در مسیرتان قرار گرفته. از گردنه رخ و تونلش که گذشتید، کوهرنگ پیش رویتان هست .برای دیدن دشت لاله‌ها، در مسیر چشمه دیمه به یک سه راهی می‌رسید که راه سمت چپ شما را به روستای بنواستکی می‌رساند، جایی که دشت لاله‌های سرخ و زرد پیش رویتان هست.

دشت لاله های واژگون گلستان کوه

در دامنه گلستانکوه خوانسار، یکی از پرگل‌ترین دشت‌های لاله واژگون قرار گرفته. این منطقه در ۱۵ کیلومتری جنوب خوانسار واقع شده و راه رفتن به آن به این صورت هست: مسیر فریدونشهر را که شهری هست در ۱۴۴ کیلومتری شهرکرد در پیش می‌گیرید. تابلوهای مسیر شما را به سمت خوانسار و گلستان کوه می‌رساند

دشت لاله های واژگون سمیرم

تابلوهای مسیر شما را به سمت خوانسار و گلستان کوه می‌رساندیکی دیگر از منطقه های رویش لاله‌های واژگون در اردیبهشت سمیرم هست. لاله های واژگون را در همه جای سمیرم می‌شود دید مناطقی مثل حنا، وردشت، ونک ، پادنا، ولی سهل الوصل ترین‌شان مهرگرد هست.  

دشت لاله‌های واژگون فریدونشهر

 دشت های لاله واژگون نزدیک سمیرم و فریدونشهر نیز یکی دیگر از جاهایی هست که می‌توان با لاله های واژگون دیدار نمود. دشت لاله‌های واژگون فریدونشهر در مسیر چشمه لنگان قرار گرفته ولی به دلیل قرار گرفتن در دامنه‌ها رفتن به آن برای همه ساده نیست. ولی اگر دلتان خواست یکی از پرگل‌ترین دشت‌ها را ببینید، پس از سه ساعت پیاده روی به منطقه پرگل چال قو می‌رسید. در مسیرتان به فریدونشهر از اصفهان حرکت کرده و در مسیر جاده آتشگاه، نجف آباد، تیران، داران و برف انبار پیش می‌روید تا به فریدونشهر برسید فریدونشهر با اصفهان ۱۷۸ کیلومتر فاصله دارد.

دشت لاله های واژگون الیگودرز

قسمتی از دشت های تماشایی لاله های واژگون در شهرستان الیگودرز واقع شده که از از ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی مرکز الیگودرز آغاز و تا فراز دامنه‌های زاگرس ادامه می‌یابد.

دشت دالانی (یکی از مخازن ژنتیکی کشور) در بلندای مراقبت شده اشترانکوه از معروفترین این دشت ها در الیگودرز هست که حدود دوهزار و ۹۰۰ هكتار پهنه دارد. کوههای مثل مورزرين، قالي كوه، پادشاه كول و نسارتخت دشت را در آغوش گرفته و منظره ای خارق العاده زیبا خلق کرده اند و هرسال در اوایل بهار پس از آب شدن برفها در کوهها، لاله های زیبای واژگون می رویند.

شهرستان الیگودرز از شهرهای مرتفع و منطقه های سردسیر ایران هست که دارای آب و هوایی سرد خواهد بود.

دشت لاله های واژگون خوانسار

 

لاله واژگون گل افسانه ای ایران

دامنه های گلستان کوه خوانسار نیز مالک یکی از دشت های زیبا و منحصر بفرد پوشیده از لاله های واژگون هست. این دشت ها در اطراف فریدون شهر و میاندشت هم قابل رویت می باشند

این دشت ها در اطراف فریدون شهر و میاندشت هم قابل رویت هستنداز تهران پس از سه راه سلفچگان، به سمت خمین و گلپایگان ادامه مسیر می دهید تا به خوانسار برسید با طی مسیری ۱۵ کیلومتری به روستای دره بید می رسید. از اینجا به بعد توان دارید با توجه به علامت هایی با گل لاله واژگون مشخص گردیده اند مسیر را ادامه دهید و از صحت مسیری که انتخاب نموده اید مطمئن شوید.

دشت لاله‌های واژگون دره‌بید در روستای دره بید شهرستان خوانسار در غرب استان اصفهان
دشت لاله‌های واژگون افوس در در شهرستان بوئین و میاندشت در غرب استان اصفهان
دشت لاله‌های واژگون خمین در شهرستان خمین در استان مرکزی
دشت لاله‌های واژگون خمبی به رنگ زرد و بنفش در گرمه در استان خراسان شمالی

  برای تماشای دشت های لاله واژگون، مقصدهای طبیعت گردی زیادی در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد منتظر شما می باشند که در بهار ۹۷ میتوان از آن بهره ببرید.

گزارش از مرضیه شهرخی