تاریخ: ۱۶:۳۳ :: ۱۳۹۸/۰۱/۰۵
قلعه پنهان ؛ جاذبه گردشگری زیر زمینی آرادان

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان ، قصر پنهان بهرام ” در جنوب شهرستان آرادان با هدف جذب علاقمندان به جاذبه‌های کویر و ایجاد زمینه تجربه یک روز زندگی روستایی ـ. عشایری در محیط واقعی در مدت ۱۰ ماه ساخته شده است. بهرام نیک اقبال موسس و طراح این اقامت گاه بوم […]

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان ، قصر پنهان بهرام ” در جنوب شهرستان آرادان با هدف جذب علاقمندان به جاذبه‌های کویر و ایجاد زمینه تجربه یک روز زندگی روستایی ـ. عشایری در محیط واقعی در مدت ۱۰ ماه ساخته شده است.

بهرام نیک اقبال موسس و طراح این اقامت گاه بوم گردی گفت: علاوه بر ۱۰ اتاق و امکانات رفاهی و بهداشتی و پذیرایی معمول این نوع اقامتگاهها، محوطه زیر زمینی با ۱۳ اتاق و الگو گرفتن از پناهگاه‌ها و عمارت‌های قدیمی و باستانی ۱۰ متر زیر زمین ساخته شده است تا گردشگران داخلی و خارجی تجربه تازه‌ای از گشت و گذار کویری داشته باشند.

به گفته وی ۲ مسیر ورودی با ۲۳ و ۲۹ پله و چند راه خروج اضطراری برای دسترسی به این قلعه زیر زمینی در نظر گرفته شده است و برای استحکام بنا، تا ۲ و نیم متر از سطح زمین زیر سازی صورت گرفته است.

طراح این عمارت طبیعت گردی افزود: با بهره گیری از تجربه گذشتگان، تمام مراحل حفر این تونل‌ها و اتاق‌ها بصورت دستی انجام شده و کف تمام محوطه با ۵ سانتی متر ملات ساروج و بلوک‌های خشتی ساخته شده است و برای پوشش دیواره‌ها نیز از کاهگل و املاح طبیعی برای جلوگیری از نفوذ رطوبت استفاده شده است.

نیک اقبال با بیان اینکه گردشگران در طول بازدید ۴۰ دقیقه‌ای از این جاذبه جدید، از ۴۵۰ متر تونل با ۷ سه راهی شبیه هم گذر می‌کنند، گفت:: علاوه بر ۱۳ اتاق اسکان شبانه، اتاق‌های نمک و کاهگل درمانی، دالان انعکاس صدا، اتاق نگهداری مواد فاسد شدنی (یخچال طبیعی)، چشمه زیر زمینی، سالن اجتماعات و پذیرایی و نمایشگاه زندگی حاکمان باستانی از جمله قسمت‌های قلعه پنهان است.

این مطلبو از دست ندید!  ارومیه در تسخیر زباله‌های پلاستیکی/ مشکل زباله هر روز حادتر می‌شود

بهرام نیک اقبال همچنین از طراحی و اجرای سامانه تهویه هوای طبیعی این اقامتگاه زیر زمینی بدون استفاده از دمنده و مکنده‌های برقی خبر داد و گفت: هوا بوسیله ۲۷ بادگیر خاص مناطق کویری از ارتفاع ۱۰ متری سطح زمین به داخل تونل‌ها هدایت شده و پس از برخورد به سطح آب چشمه زیر زمینی با زوایای خاص اتاق‌ها واختلاف سطح دالان‌ها به گردش درآمده و پس از ورود به اتاق‌ها از طریق مسیر‌های خروجی ساخته شده در هر اتاق خارج می‌شود.

مدیر این مجموعه جدید گردشگری استان سمنان گفت: میهمانان این عمارت با وعده‌های غذایی صبحانه و نهار و شام کاملا سنتی از لبنیات دام و دیزی و دیگی و آبگوشت و ته چین محلی و میان وعده‌های نظیر آب کشک، میرزاقاسمی و املت پذیرایی می‌شوند که در طبخ آن از روش قدیمی هیزمی استفاده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: این اقامتگاه با پذیرش بصورت رزرو تلفنی، امکان حضور گروه‌های رصد ستارگان، گروه‌های آفرود، گردش شتر سواری و کویر گردی را نیز برای تور‌ها فراهم کرده است.

علاقمندان می‌توانند در ۲۰۰ کیلومتری تهران به سمت مشهد، پس از رسیدن به شهر آرادان، ۱۷ کیلومتر به سمت جنوب رفته و پس از گذر از روستا‌های حسین آباد کرد‌ها و ده سلطان در منطقه کویری چهار طاقی از این اقامتگاه بازدید کنند.

انتهای پیام / گ