تاریخ: ۱۷:۲۱ :: ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
قلعه مارکو گنجینه ای پر راز و راز در دل استان مازندران

سرویس سبک زندگی فردا:       یکی از زیباترین شهرستان‌های این استان بی شک رامسر هست. شهرستان رامسر با طبیعت بکر، آب و هوای عالی، چشم انداز‌های خیره کننده و آثار باستانی مکرر هر ساله پذیرای گردشگران زیادی هست، از مکان‌های دیدنی کهن در شهرستان رامسر می‌توان به قلعه مارکو اشاره کرد، این قلعه از […]

سرویس سبک زندگی فردا:  

 

قلعه مارکو گنجینه‌ای پر راز و راز در دل استان مازندران

 

یکی از زیباترین شهرستان‌های این استان بی شک رامسر هست. شهرستان رامسر با طبیعت بکر، آب و هوای عالی، چشم انداز‌های خیره کننده و آثار باستانی مکرر هر ساله پذیرای گردشگران زیادی هست، از مکان‌های دیدنی کهن در شهرستان رامسر می‌توان به قلعه مارکو اشاره کرد، این قلعه از سازه‌های پس از اسلام هست که احتمالا در قرن سوم هجری قمری و برای دفاع از منطقه ساخته شده هست.

 

 

قلعه مارکو در جنوب شرقی شهر تالم در شهرستان رامسر قرار دارد. این قلعه باستانی بر روی کوهی با همین اسم قرار دارد، داستان‌های زیادی را در دل خود جای داده هست و همچنان راز رمز‌های زیادی همچنان درباره این قلعه، کشف نشده باقی مانده هست.

به عنوان مثال هنوز معلوم نیست به چه سبب اسم این کوهی که این قلعه بر روی آن قرار دارد مارکو موسوم هست. تا امروز داستان‌های زیادی درباره اسم این کوه بیان شده، که دقیق‌ترین آن‌ها به اسم مادر در زبان محلی اشاره دارد، در زبان محلی مادر را به طور مار، تلفظ می‌شود و به مهر و میترا اشاره دارد؛ در نتیجه می‌توان نتیجه گرفت که این کوه در زمان‌های گذشته و بنا بر آیین مهرپرستی نام‌گذاری شده هست و اسم قلعه نیز از کوه گرفته شده، چنین اسم گذاری نشان می‌دهد که این کوه در دوران گذشته از ارزش خاصی بهره مند بوده و شاید یک مکان مقدس به شمار می‌رفته و قلعه‌ی کنونی قبلاً یک معبد بوده که بعد‌ها به نحو یک قلعه نظامی تغییر کاربردی داشته شده هست.

 

راز کشف نشده‌ای دیگر درباره این قلعه زمان احداث قلعه‌ای مارکو هست؛ هنوز معلوم نیست که این قلعه دقیقاً در چه زمانی ساخته شده هست؛ اما در بعضی کتاب‌های معتبر تاریخی نوشته شده در قرن پنجم و هشتم هجری قمری از این قلعه اسم برده شده هست.

یا در کتاب دیگری از میرزا حسن خان اعتماد السطنه، از کوهی در نزدیکی تنکابن اسم می‌برد که بر روی آن قلعه‌ای قرار داد و جزئیات قلعه را به خوبی بیان می‌کند. تا جایی که با مطالعه‌ی این کتاب می‌توان با جزئیات موجود در قلعه و بخش‌های متفاوت آن مثل نقاره‌خانه‌ی قلعه که در کمال تأسف امروزه خراب کردن شده هست آشنا شوید.

 

درست هست که امروزه بخش‌های زیادی از این قلعه خراب کردن شده هست، اما همچنان دیواره‌های کنار قلعه و برج‌های پشتیبان آن وجود دارند. برای رسیدن به این قلعه تاریخی و فوق‌العاده زیبا که علاوه بر جنبه تاریخی و باستانی آن دارای طبیعت منحصر به فرد و چشم انداز بی‌نظیری هست، کافی هست در مسیر رامسر به تنکابن به سمت جنوب شهر تالم حرکت کنید تا خود را به تنها کوه موجود در جنوب شرق تالم برسانید.

این مطلبو از دست ندید!  تصویر/ طبیعت برفی دودانگه

در کمال خوشبختی راه رسیدن به قلعه هموار هست و در ضلع جنوبی قلعه پله‌های از جنس سنگ وجود دارد که با طی کردن این پله‌ها که بیشتر از ۳۰۰ پله می باشند می‌توانید به قلعه برسید. قطعا با دیدن فضای داخلی قلعه و چشم انداز منحصر به فرد آن شگفت زده خواهید گردید، این قلعه دارای دید ۳۶۰ درجه هست و کاملاً به اطراف اشراف دارد. شما می‌توانید از سمت شمال، دریای خزر را رویت کنید؛ علاوه بر این شهر‌های رامسر و تنکابن و مسیر رابطه ای این دو شهر کاملاً از درون قلعه دیده می‌شوند و در ضلع جنوبی قلعه نیز رشته کوه‌های البرز نمایان می باشند. چشم انداز منحصر به فرد و بی‌نظیر قلعه مارکو که نمونه‌ای آن کمتر دیده شده هست، علاوه بر این زیبایی مسیر رسیدن به آن، موجب شده هست سفر همه گردشگران به قلعه مارکو به یک عزیمت به یادماندنی تبدیل گردد.

 

دیوار‌های قلعه از سنگ‌های طبیعی نتراشیده شده با مصالح گچ ساخته شده‌اند. پهنه این قلعه که در ارتفاع ۵۰۰ متری از سطح آب قرار دارد تقریباً ۶۰۰ متر هست، محققان معتقد می باشند این قلعه به گونه‌ای طراحی شده هست که گنجایش ۱۰۰ سرباز با امکانات نظامی را داشته باشد. مسلماً به سبب چشم انداز قلعه و سیطره کامل بر محیط اطراف این قلعه یکی از نقاط استراتژی نظامی منطقه در زمان‌های گذشته بوده هست. در کمال خوشبختی این قلعه تاریخی در اسفند ماه ۱۳۷۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت دست یافته هست.

یکی دیگر از راز‌های موجود در این قلعه وجود یک چاه یا یک تونل در قلعه هست که بعضی معتقد می باشند یک راه پنهان از این چاه به قلعه باغ در روستای نیاسته در پایین کوه مارکو وجود داشته هست و این تونل یک راه پنهان برای فرار سربازان از قلعه در شرایط حساس طراحی شده هست؛ با این حال بعضی از محققان معتقدند به سبب عدم دسترسی به آب در قلعه، تونل موجود در آن تنها حکم یک سرداب را دارد و هیچ‌گاه یک راه پنهان برای خارج شدن از قلعه نبوده هست.

 

در کمال تأسف در این خصوص به سبب شرایط نامناسب تونل، به طور مثال وجود خزندگان و حشرات فراوان درون آن و مسدود شدن قسمتی از تونل و عدم امکان گذر از تونل و رسیدن به قلعه، کاوش‌های اندکی صورت گرفته تا راز این تونل در روستای نیاسته به قلب کوه هنوز کشف نشده بر جای بماند.