قلعه‌نویی-آجورلو؛دست‌‌های پشت‌پرده پس از ۱۲ سال

0
اشتراک

قلعه‌نویی-آجورلو؛دست‌‌های پشت‌پرده پس از ۱۲ سال

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از مشرق، هر روز که به پایان لیگ برتر فوتبال نزدیک می‌شویم، حرف‌وحدیث‌ها هم بیشتر می‌شود. این روزهاست که دیگر از «پشت‌پرده» حرف می‌زنند و از «نقشه‌هایی که کشیده شده» صحبت می‌کنند. این قصه تکراری است با این تفاوت که رنگ و لعابش فرق می‌کند.

روز گذشته تراکتورسازی در دربی تبریز برابر ماشین‌سازی متوقف شد. در جریان بازی مهدی کیانی اخراج شد آن هم در شرایطی که خودش می‌گوید الفاظی علیه داور به‌کار نبرده است. پس از این اتفاق تراکتورسازی صاحب یک ضربه پنالتی شد اما آن را از دست داد تا بازی با نتیجه تساوی بدون گل خاتمه یابد. همین اتفاق و البته دادن چند کارت زرد به بازیکنان تراکتورسازی  که آنها را از بازی با پرسپولیس محروم کرد، باعث شد تکسیرا دستیار امیر قلعه‌نویی، حرف‌های چند سال پیش این مربی را تکرار کند و از دست‌های پشت پرده بگوید. این در حالی است که اگر تراکتورسازی پنالتی‌اش را گل می‌کرد، کار به این حرف‌ها کشیده و اختلاف امتیاز تراکتورسازی با پرسپولیس بیشتر نمی‌شد.

مربی پرتغالی تراکتورسازی از برنامه‌ریزی برای قهرمانی تیمی دیگر (مشخصاً پرسپولیس) سخن گفت و با استناد به حرف عابدینی سرپرست سازمان اقتصادی فدراسیون فوتبال که از تمایلش برای قهرمانی پرسپولیس حرف زده و گفته بود این تیم قهرمان می‌شود، گفت که در فدراسیون فوتبال می‌خواهند جام را به یک تیم دیگر بدهند. البته که عابدینی با توجه به سمتی که در فدراسیون دارد نباید اینگونه حرف می‌زد. با این حال قلعه‌نویی در نشست خبری خودش این حرف‌ها را نزد (شاید به‌خاطر ترس از محرومیت) اما دستیارش چنین اتهاماتی را متوجه فدراسیون کرد.

این حرف‌ها دقیقاً مشابه حرف‌های ۱۳-۱۲ سال پیش قلعه‌نویی است، همان زمانی که او سرمربی استقلال بود و مصطفی آجورلو مدیرعامل پاس و جنگ قهرمانی بین این دو تیم بود. حالا این دو در تراکتورسازی هستند و قطعاً آجورلو موافق چنین حرفی از سوی اعضای کادرفنی‌اش است که اظهارنظری در رد آن نمی‌کند و جلوی این حرف‌ها را نمی‌گیرد.

چند ساعت پیش از حرف مربی تراکتورسازی، علی دایی در نشست خبری قبل از بازی تیمش برابر استقلال خوزستان گفته بود «نقشه کشیده بودند پرسپولیس را قهرمان لیگ و استقلال را قهرمان جام حذفی کنند.» این حرف به معنی مهندسی نتایج و به عبارت ساده‌تر «درآوردن بازی‌هاست». اگر چنین چیزی باشد که باید به حال این فوتبال گریست. مردم هم وقتی می‌بینند چهره‌ای همانند علی دایی چنین حرفی می‌زند، قدرت باورپذیری‌شان بیشتر می‌شود.

اکنون توجه به یک نکته مهم است و آن هم این است که اگر چنین حرف‌هایی صحت دارد، چرا برخوردی صورت نمی‌گیرد و اگر درست نیست، چرا فدراسیون فوتبال برخوردی جدی با افرادی که این حرف‌ها را می‌زنند، نمی‌کند. با این حرف‌ها اینگونه تداعی می‌شود که قهرمان‌ها از پیش تعیین‌شده هستند. حال اگر تراکتورسازی قهرمان شود، چه اتفاقی رخ می‌دهد؛ درست مثل زمانی که علی دایی گفته بود «هر کسی بیشتر لابی داشته باشد، سرمربی تیم ملی می‌شود» اما در نهایت خودش سرمربی تیم ملی شد.

در اینکه در فوتبال فساد وجود دارد شکی نیست اما اینکه بگوییم نمی‌خواهند فلان تیم قهرمان شود یا تیم قهرمان را از قبل قهرمان کرده‌اند، اتهام بزرگی است و لازم است فدراسیون فوتبال به صورت قاطع به این اتهام پاسخ دهد و درباره وجود یا عدم وجود دست‌های پشت پرده حرف بزند.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.