تاریخ: ۱۱:۱۴ :: ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
قرقاول بومی جنگل های گیلان در فراروی تهدید گونه های پرورشی هست

حسین علی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت گفت: رهاسازی قرقاول‌های پرورشی در ‌دامان طبیعت،‌ قرقاول اصیل و بومی جنگل‌های گیلان را بشدت تهدید کرده و به غیر از سایر مضراتی که دارد محافظت خلوص ژنتیکی آنها را به خطر می‌اندازد. ریاست اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل مراقبت محیط زیست گیلان افزود:‌ […]

حسین علی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت گفت: رهاسازی قرقاول‌های پرورشی در ‌دامان طبیعت،‌ قرقاول اصیل و بومی جنگل‌های گیلان را بشدت تهدید کرده و به غیر از سایر مضراتی که دارد محافظت خلوص ژنتیکی آنها را به خطر می‌اندازد.

ریاست اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل مراقبت محیط زیست گیلان افزود:‌ از قرقاول در زبان محلی بومی‌های منطقه های متفاوت گیلان به اسم "تورنگ"‌ اسم می‌برند که اکثراً در جنگل‌های انبود و سر سبز و یا در منطقه های خوش آب و هوای جلگه‌ای استان زندگی می‌کنند.

علی‌نژاد از قرقاول‌ها به عنوان پرندگان بومی شمال ایران یاد نمود و ابراز داشت:‌ گونه‌ای خاص و بسیار زیبا از قرقاول‌ها یا همان تورنگ در سطح بسیار گسترده ای از جلگه و منطقه های جنگلی گیلان تا غرب استان مازندران زندگی می‌کند که به آن قرقاول تالشی می‌گویند.

ریاست اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل مراقبت محیط زیست گیلان وجود قرقاول‌ها را برای طبیعت استان بسیار مفید قرائت کرد و در این باره بیان داشت:‌ قرقاول‌ها نیز مثل زیادی از گونه‌های پرنده ساکن در جنگل‌ها و منطقه های جلگه‌ای با نوع تغذیه و رژیم غذایی خود به کنترل آفات کمک می‌کنند.

علی‌نژاد با اهتمام بر اینکه قرقاول از لحاظ زیبایی شناختی از گونه‌های منحصر به فرد طبیعت گیلان شمرده می‌شود گفت:‌ در حال حاضر با کارهای و تمهیدات سازمان مراقبت محیط زیست گیلان جمعیت قرقاول‌ها از تراکم نسبتاً خوبی در منطقه های متفاوت استان برخوردارند.

این مطلبو از دست ندید!  فیلم/ لحظه حمله شیر به مدیر دهکده طبیعت قزوین!

وی قرقاول‌ها را من جمله گونه‌های مراقبت شده استان گیلان اعلام نمود و ابراز داشت:‌ در حال حاضر یکی از مهم‌ترین خطراتی که جمعیت و نسل قرقاول‌های وحشی و بومی گیلان را مورد تهدید قرار می‌دهد ورود قرقاول‌های پرورشی به داخل جنگل و زیستگاه‌های آنها هست.

ریاست اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل مراقبت محیط زیست گیلان پرورش قرقاول توسط اشخاص و رهاسازی آن در طبیعت را عملی آسیب‌زا دانست و گفت:‌ تغییر در خلوص ژنتیکی قرقاول‌های اصیل،‌ ایجاد مزاحمت و اختلالات ژنتیکی در نسل‌های آینده من جمله بعضی از مضرات این کار هست.

علی‌نژاد از برخورد قانونی سازمان مراقبت محیط زیست گیلان با شکارچیان قرقاول اطلاع داد و عنوان نمود: در حال حاضر‌ بر طبق قانون کسانی که اقدام به شکار غیرقانونی این چنین مراقبت شده کنند به ۳۶۰ هزار تومان جریمه نقدی برای هر قطعه قرقاول محکوم می‌شوند.

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از تسنیم، تورنگ یا همان قرقاول پرنده‌ای رنگین بال هست که یکی از زیباترین و پرجمعیت‌ترین پرندگان ایران به شما می‌آید و زیادتر نیز در جنگل‌های شمال کشور زیست می‌کند.

قرقاول‌های ایران همه از یک گونه‌اند ولی با توجه به پراکندگی جغرافیایی و تفاوت‌های ظاهری به چهار زیرگونه از قبیل منطقه "ارسباران و دشت مغان"، "قرقاول‌های تالش از آستارا تا چالوس"، "قرقاول‌های گلستان از حدود بابل تا پارک گلستان"، "قرقاول‌های سرخس در جنگلهای مرزی سرخس (هریرود)" تقسیم می‌شوند.