تاریخ: ۱۶:۰۷ :: ۱۳۹۸/۰۱/۰۲
قرآن، بهار را آیت توحید و معاد معرفی می‌کند

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایکنا؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمد خاتمی؛ عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، امروز ۲ فروردین ماه، در خطبه نخست نماز عبادی ـ سیاسی جمعه این هفته تهران که در مصلای امام خمینی(ره) برگزار شد، ضمن حمد و ثنای الهی و توصیه خود و همگان به تقوای الهی گفت: […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایکنا؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمد خاتمی؛ عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، امروز ۲ فروردین ماه، در خطبه نخست نماز عبادی ـ سیاسی جمعه این هفته تهران که در مصلای امام خمینی(ره) برگزار شد، ضمن حمد و ثنای الهی و توصیه خود و همگان به تقوای الهی گفت: سال‌های عمر، فرصت‌های مغتنم الهی است. سال که نو می‌شود معنایش اینست که باز خداوند به ما فرصت داده تا از این مدت عمر توشه برای ابدیتمان برگیریم. حضرت علی(ع) فرموده‌اند: «فرصت‌ها می‌گذرند همانند ابرها، فرصت‌های خیر را غنیمت بدانید» لذا سال جدید را سال توشه برگیری برای قیامت ابدی خوند قرار دهید.
وی با اشاره به بخشی از آیه «إِذا دَعاكُم لِما يُحييكُم» ادامه داد: فصل بهار، فصل زنده شدن طبیعت مرده است؛ طبیعتی که آرام است و جوش و خروشی ندارد. هنگامی به درختان می‌نگرید، برگ سبزی در آن‌ها نیست اما با آمدن بهار این درختان سبز می‌شوند.
خاتمی با اشاره به سوره مبارکه حج، آیه ۵ ، گفت: در زمستان هنگامی که به زمین نگاه می‌کنید آرام است اما هنگامی که باران آمد و فصل بهار نزدیک شد، جوش و خروشی به خود می‌گیرد و از همین زمین مرده گیاهان زیبا بر می‌خیزد. قرآن کریم می‌گوید، نگاهتان به بهار نگاه هدفمند باشد و آن را آیت توحید ببینید. «ذَلِكَ بِأَنَّ اللَّهَ هُوَ الْحَقُّ»، چشم اگر خدابین باشد، آن‌هگام مصداق این شعر است « برگ درختان سبز در نظر هوشیار هر ورقش دفتریست معرفت کردگار».
خطیب جمعه تهران بیان کرد: همچنین قرآن بهار را آیتی از معاد می‌داند؛ « وَ أَنَّهُ يُحْيِ الْمَوْتي وَ أَنَّهُ عَلي کُلِّ شَيْ ءٍ قَدير»، « أَنَّ السَّاعَةَ آتِيَةٌ لَا رَيْبَ فِيهَا » لذا تردید نکنید چگونه طبیعت مرده زنده می شود، لذا خدای بهار خدای شما هستید می‌تواند شما را دوباره زنده کند و زنده شوید و هیچ تردیدی در آن نیست. نکته قابل توجه اینست که قرآن علاوه بر بهار که هست و تذکر می‌دهد واین سلیقه خوب فارسی زبانان است که بهار را آغاز سال نو خود قرار داده‌اند، اما بهار دیگری را قرآن متذکر می‌شود که آن بهار جان شما است که نباید از آن غاقل شویم جان گاهی مرده است، جنانکه در انعام آیه ۱۲۲؛ «وَجَعَلْنَا لَهُ نُورًا يَمْشِي بِهِ فِي النَّاسِ كَمَنْ مَثَلُهُ فِي الظُّلُمَاتِ» جان مرده، جانیست که با خدا قهر است و این جان مرده است، « يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا استَجيبوا لِلَّهِ وَلِلرَّسولِ إِذا دَعاكُم لِما يُحييكُم» مؤمنین به خداوند لبیک بگویید و به پیامبر(ص) لبیک بگویید که زنده می‌شوید. همان اندازه که به فکر زنده شدن طبیعت و بهار هستید و به استقبال بهار می روید، به استقبال بهار جان بروید.
وی افزود: استقبال این بهار با ماه رجب است. چه نوروز خوبی است که بهار طبیعت با بهار انس با خدا همراه شده است. همانطور که در روایتی در بحارالانوار آمده است « در ماه رجب، شبانه در خانه خدا را بزن که می‌بخشد، فردی که در ماه رجب دعا کند، جوابش را می‌دهم. ماه رجب، ریسمان و حلقه وصلیست بین من و بندگان» خوشا به حال افراد که از سحرهای ماه رجب استفاده می‌کنند و در انتظار ماه شعبان هستند.
امام جمعه موقت تهران با اشاره به فرازهای شگفت انگیز مناجات شعبانیه و ملازمت تمامی ائمه(ع) با این مناجات، گفت: بعد از آن، ماه رمضان است که عید اکبر است. خوشا به حال افرادی که عید نوروز را مقدمه عید الله اکبر قرار می دهند. « عید اولیاء الله اولین روز ماه خدا است». قدر این دو بهار طبیعت و جان را بدانیم چنانکه در قرآن می‌خوانیم « يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا استَجيبوا لِلَّهِ وَلِلرَّسولِ إِذا دَعاكُم لِما يُحييكُم».
خاتمی با اشاره به وفات حضرت زینب(س)، اضافه کرد: ایشان همراه و همپای برادرش حسین(ع) بود. آن مصائبی که بر سر حضرت زینب(س) آمده است تا قیامت بر سر هیچ کس نخواهد آمد؛ اولین مجلس عزاداری برادرش را به جا آورد و عجب مجلسی که روضه خوانش زینب(س) باشد.

این مطلبو از دست ندید!  جدیدترین تصاویر از آتش‌سوزی آمازون

این گزارش درحال تکمیل است.