تاریخ: ۱۷:۱۳ :: ۱۳۹۶/۰۲/۱۶
قدمت ۵هزار ساله تولید سفال خاکستری ظریف در سیستان

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، «مرتضی گرگی»، سرپرست هیات گمانه‌زنی و تعیین عرصه و حریم محوطه کشیک سیستان و بلوچستان گفت: نخستین فصل مطالعات باستان‌شناسی در محوطه کشیک شهرستان نیک‌شهر با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با هدف تهیه پرونده […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، «مرتضی گرگی»، سرپرست هیات گمانه‌زنی و تعیین عرصه و حریم محوطه کشیک سیستان و بلوچستان گفت: نخستین فصل مطالعات باستان‌شناسی در محوطه کشیک شهرستان نیک‌شهر با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با هدف تهیه پرونده ثبت ملی، تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه صورت پذیرفت.

او افزود: نخستین‌بار فعالیت‌های عمرانی در جریان طرح‌های آبرسانی به روستا منجر به شناسایی ساختار گورهایی مربوط به هزاره سوم پیش از میلاد شده بود و در جریان بررسی‌های صورت گرفته برای تخمین ابتدایی محدوده محوطه، بخش صنعتی و همچنین ساختارهای معماری مربوط به این دوره نیز شناسایی شد.

او افزود: با توجه به ویژگی‌های محوطه و بستر محیطی منطقه علاوه بر گمانه‌زنی از اندازه گیری های مغناطیسی (ژئوفیزیک) نیز برای رسیدن به اهداف مورد نظر طرح بهره گرفته شد.

گرگی گفت: به صورت کلی محوطه کشیک متشکل از ساختارهای معماری و گورهایی از هزاره سوم پیش از میلاد، دوران تاریخی و قرون اولیه اسلامی است.

این باستان‌شناس بیان کرد: با تصویب حریم محوطه، امکان کنترل فعالیت های آسیب‌رسان در چارچوب ضوابط قانونی میسر شده و با ادامه مطالعات بتوان ماهیت ارتباطات هزاره سوم پیش از میلاد در نیمه جنوبی سرحدات هندوایرانی و نقش محوطه هایی مانند کشیک را در این بستر ارتباطی مطرح کرد.

بر اساس این گزارش، مجوز گمانه زنی و تعیین عرصه و حریم محوطه کشیک سیستان و بلوچستان توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

انتهای پیام