تاریخ: ۱۰:۴۶ :: ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
قدرت های غیر قابل باور حیوانات

برترین‌ ها-الهام مظفری: : نیازی نیست به دوستداران طبیعت بگوییم که حیوانات اقدامات خارق العاده‌ای می‌توانند انجام دهند. اما بعضی مهارت‌ها واقعا غیر قابل باور می باشند. از حافظه قوی در بعضی گونه‌ها که انتظارش را ندارید، تا همدلی در مورچه‌ها و ناپدید شدن قورباغه‌ها، قلمروی حیوانات توانایی‌های فوق العاده‌ای را به نمایش می‌گذارد. تشخیص […]

برترین‌ ها-الهام مظفری: : نیازی نیست به دوستداران طبیعت بگوییم که حیوانات اقدامات خارق العاده‌ای می‌توانند انجام دهند. اما بعضی مهارت‌ها واقعا غیر قابل باور می باشند. از حافظه قوی در بعضی گونه‌ها که انتظارش را ندارید، تا همدلی در مورچه‌ها و ناپدید شدن قورباغه‌ها، قلمروی حیوانات توانایی‌های فوق العاده‌ای را به نمایش می‌گذارد.

تشخیص چهره ماهی‌ها   توانایی‌های غیر قابل باور حیوانات
دفعه بعدی که خواستید با ماهی‌های گرمسیری بدرفتاری کنید زیادتر فکر کنید، چون امکان دارد بعدا شما را به پلیس لو دهند! یک قدرت عجیب و غریب برای نخستین بار در ماهی‌ها کشف شده: آن‌ها می‌توانند چهره آدم را تشخیص دهند یا لااقل یک نمونه از آن‌ها می‌تواند این کار را کند.
ماهی تیرانداز آب شیرین با شلیک پرفشار آب به سمت حشرات آن‌ها را ناتوان کرده و شکار می‌کند. بااستفاده از پاداش‌های غذایی به این ماهی آموخته شده که آب را به سمت صورت اشخاص پرت کند. البته نه چهره‌های حقیقی لکن چهره هایی که روی یک صفحه نمایش کامپیوتر در نزدیکی مخزنشان قرار دارد و به آن‌ها اذن می‌دهد بین دو صورت یکی را انتخاب نمایند. اگر ماهی به سمت صورتی شلیک کنند که باید آن را شناسایی می‌کرد جایزه می‌گیرد.
آن‌ها توانستند با موفقیت ۸۶% چهره‌ها را درست تشخیص دهند. پس حافظه سه ثانیه‌ای ماهی‌ها را فراموش کنید. ماهی تیرانداز می‌تواند تا ۴۴ چهره را بدرستی به یاد آورد. این شاهکار شگت آور دانشمندان را گیج کرده هست. برخلاف حیوانات اهلی شده، ماهی‌ها هیچ دلیل تکاملی برای تشخیص چهره آدم ندارند. گمان می‌شود قدرت محافظت ویژگی‌های صورت آدم از نوقِشر یا نئوکورتکس مغز متاثر گردد که در گونه هایی نظیر اسب، سگ و حتی گاو وجود دارد. اما ماهی تیرانداز مغز کوچکی بدون نئوکورتکس دارد. عکاس دنیای حشرات   توانایی‌های غیر قابل باور حیوانات
سوسک سرگین عاشق نوعی عکاسی هست. سوسک‌های سرگین رقص کوچکی روی گلوله‌های سرگین انجام می‌دهند و تصویری از آسمان در ذهنشان ایجاد می‌کنند. محققان اعتقاد دارند آن‌ها این کار را برای تعیین و ایجاد خاطره از موقعیت جغرافیایی و آسمانی خود انجام می‌دهند. پس از آن توپ سرگین را ر‌ها می‌کنند و در یک خط مستقیم حرکت می‌کنند.
تا مدت‌ها گمان می‌شد که حشرات من جمله سوسک‌های سرگین از نور کهکشان راه شیری برای پیدا کردن راهشان استفاده می‌کنند. اما این سوسک‌ها حالا قابلیت‌های راه یابی پیچیده تری را نشان می‌دهند. آن‌ها هنگام رقص یک حافظه داخلی از موقعیت ماه، خورشید و ستارگان ایجاد می‌کنند و می‌توانند از این عکس ذخیره شده برای سفر به جایی که می‌خواهند بروند استفاده نمایند. اینکه آن‌ها از روش دیگری هم برای تعیین موقعیت خود استفاده می‌کنند هنوز یک رمز هست. تا کنون، روش دیگری کشف نشده هست. اما قطعا از روش دیگری که زندگیشان را راحتتر کند استفاده نمی‌کنند چون حتی وقتی آسمان تماما زیر ابر‌ها مخفی هست، سوسک‌های سرگین برخلاف زیادتر حشرات از نشانه‌های مناظر اطرافشان استفاده نمی‌کنند. قایق رهایی مورچه‌ای   توانایی‌های غیر قابل باور حیوانات
انواع خاصی از مورچه‌ها با استفاده از بدن خودشان قایق رهایی می‌سازند. اما این خبر تازه ای نیست. آنچه محققان را در این مشارکت غیر قابل باور شگفت زده کرده، این هست که هر یک از مورچه‌ها جای مشخصی دارند. وقتی سیل می‌آید، این مورچه‌ها به نحو یک توده تصادفی درنمی‌آیند که امیدوار باشند در این مصیبت شناور و ایمن بمانند.
آن‌ها با استفاده از فک، پا‌ها و کف پای چسبنده خود به هم متصل می‌شوند. مورچه‌های نقره‌ای آلپ دور ملکه جمع می‌شوند تا از زنده ماندن او مطمئن گردند. این کشف زمانی رخ داد که محققان مورچه‌ها را با رنگ‌های متفاوت رنگ کردند و پس از آن مشاهده کردند که هر کدام کجا می‌روند. پس از آن یک سیل ساختگی ایجاد نمودند و مورچه‌ها جای ابدی خود را با موفقیت به یاد آوردند.
جالبترین بخش ماجرا این هست که وقتی بچه‌ها در فراروی خطر باشند مورچه‌ها قایق‌های خود را تغییر می‌دهند. آن‌ها سه لایه می‌سازند و تخم‌ها و شفیره را در وسط نگه می‌دارند. مورچه‌های کارگر دو طرف بالا و پایین را تقویت می‌کنند. اینکه آن‌ها چگونه جایگاه آنان را تعیین می‌کنند هنوز سؤال هست، اما دانشمندان اعتقاد دارند امکان دارد طبق اندازه، توصیف شغلی، سن و حتی شخصیت مورچه‌ها باشد. بچه قورباغه بی آب   توانایی‌های غیر قابل باور حیوانات
این قورباغه‌های عجیب در شن و ماسه زندگی و حتی از آن تغذیه می‌کنند. تماشای قورباغه‌های بالغ جالب هست، چون قورباغه‌های نر برای جذب قورباغه‌های ماده رقص جالبی انجام می‌دهند. اما بچه قورباغه‌های رقاص هندی یک رمز بودند تا اینکه در نهایت زیر خاک رودخانه‌ها کشف گردیدند. عجیب هست اما آن‌ها به خوبی با محیط اطرافشان سازگار شده بودند.
این بچه قورباغه‌ها زیادتر شبیه مارماهی‌های تخت با دم عضلانی می باشند که به آن‌ها کمک می‌کند در گل و شن فرو روند. هرچند در این فاز از رشد غیرطبیعی به نظر می‌رسد، اما این بچه قورباغه‌ها ماهرانه زمین را می‌کنند و در آن فرو می‌روند. یک غلاف پوستی از چشم های آن‌ها محافظت می‌کند.
آن‌ها شیاردار می باشند، چیز نادری که منحصرا در چهار گونه دیگر دیده می‌شود، کالبد بهتری که عضلات آن‌ها را برای حرکت در زمین تقویت می‌کند و از آن‌ها در مقابل فشار خاک مراقبت می‌کند. آنچه آن‌ها را فوق العاده می‌کند نحوه هضم غذاست. پس از خوردن رسوبات و مواد آلی تجزیه شده، وعده‌های غذایی آن‌ها با کمک اندام‌های خاصی در شکمشان هضم می‌شود. کوسه شب تاب   توانایی‌های غیر قابل باور حیوانات
یک کوسه ترسناک جدید در ساحل اقیانوس آرام کشف شده هست. این کوسه تماما سیاه هست و ۱.۶ ۶ کیلومتر زیر سطح آب زندگی می‌کند و می‌درخشد. به دلیل پوشش سیاه، مشی مخفیانه و خاصیت درخشندگی، دانشمندان اسم این کوسه را کوسه فانوس نینجا گذاشته اند.
این حیرت درخشان تازه‌ترین گونه گروه حدودا ۴۰ تایی کوسه فانوس‌هاست که اقیانوس را روشن می نماید. درخشندگی آبی آن‌ها از اندام‌های کوچک و فنجانی شکلی به اسم فتوفور‌ها می‌آید. هرچند سایر گونه‌ها در سراسر زیر بدنشان فتوفور دارند، کوسه‌های نینجا منحصرا چند فتوفور در اطراف سرشان دارند.
سر یک کوسه که در اعماق تاریک اقیانوس می‌درخشد می‌تواند هرکسی را بترساند، اما قطعا درخشش متمایز این کوسه دلیل دارد. هیچکس نمی‌داند، حتی کسی نمی‌داند به چه سبب شکم سایر کوسه‌ها می‌درخشد یا اصلا به چه سبب کوسه‌ها می‌درخشند. بعضی گمان می‌کنند که آن‌ها از این درخشندگی برای جذب طعمه در تاریکی استفاده می‌کنند تا سایه خود را از طعمه‌ها مخفی کنند و شاید حتی برای برقرار کردن رابطه استفاده می نمایند. غار ماهی کوهنورد   توانایی‌های غیر قابل باور حیوانات
گونه‌ای از غارماهی‌ها می باشند که می‌توانند با باله‌های لگنی خود راه بروند، چیزی که در دنیای ماهی‌ها منحصربفرد هست. ماهی «Cryptotora thamicola» تماما بدون چشم، اما یک مسافر اشتیاق دارد. او از آبشار‌ها و حتی صخره‌ها بالا می‌رود و به جایی می‌رسد که آب اندکی دارد.
شیوه ای که این ماهی از باله‌های لگنی خود استفاده می‌کنند بسیار شبیه به راه رفتن هست. راه رفتن آن‌ها با سایر ماهی‌های راه رونده دیگر که از دمشان برای حرکت روی زمین یا بستر رودخانه‌ها استفاده می‌کنند تماما متمایز هست. استخوان‌های لگنی آن‌ها شبیه حیوانات چهارپایی هست که روی زمین راه می‌روند. به این خاطر که آن‌ها یکی خصوصیت کلیدی مشترک دیگر هم دارند: لگن خاصره این ماهی به ستون فقرات آن متصل شده و به همین دلیل هست که توان دارد نیروی لازم را از اندام های تحتانی خود به بالا جابه جایی دهد.
غارماهی کوهنورد می‌تواند حلقه گمشده‌ای باشد که هنوز زندگی می‌کند. این ماهی عجیب نخستین شاهد نقطه آغازین پیدایش حیوانات چهارپا هست، پیش از اینکه تکامل یابند و به نحو امروزی درآیند. اینکه به چه سبب این غارماهی برکه‌های امن را ترک می‌کند و از رودخانه‌ها و صخره‌های شیب دار بالا می‌رود هنوز یک رمز حل نشده هست. قورباغه تغییر بافت دهنده   توانایی‌های غیر قابل باور حیوانات
یک قورباغه جدید در رشته کوه آند مشی بسیار عجیبی از خود نشان می‌دهد. این قورباغه می‌تواند با آفتاب پرست رقابت کند، چون برای استتار کردن، بافت خودش را تغییر می‌دهد. در یک تحقیق شبانه در سال ۲۰۰۹ قورباغه‌ای مملو از خار و برجستگی توجه محققان را به خود جلب کرد. روز بعد همه خار‌ها از بین رفته بودند و پوست قورباغه به صافی یک فنجان شده بود. محققان که تماما گیج شده بودند ابتدا فکر کردند که قورباغه‌ها عوض شده اند. آن‌ها قدری خزه در ظرف قرار دارند و به طرز غیر قابل باور خار‌ها دو مرتبه ظاهر گردیدند.
به نظر می‌رسد این قورباغه‌ها مهارت بسیاری در تظاهر به خزه بودن دارند، چیزی که در زیستگاهشان زیاد هست. قدرت تغییر شکل به این نحو پیشتر هرگز در میان دوزیستان دیده نشده بود. این قورباغه‌ها می‌توانند بافت هرچیزی که روی آن می‌نشینند را تقلید کنند و این مبحث تشخیص گونه‌ها را برای محققان دشوار می‌کند. باز کردن دهان‌های جدید   توانایی‌های غیر قابل باور حیوانات
ترسناک‌ترین دهان دنیای حیوانات مربوط به کوسه‌ها به علت فکشان نیست، لکن مربوط به موجودی هست که دهان ندارد. هیدرا ولگاریس یک موجود آب شیرین هست که هیچ استخوانی ندارد و شبیه یک لوله ۱.۳
این موجود عجیب هرجا که بخواهد یک دهان جدید باز می‌کند. پوست سرش را باز می‌کند، طعمه را می‌خورد و پس از آن دو مرتبه دهانش را بدون هیچ اثری از اینکه وجود داشته می‌بندد. حتی این کار را در سطح سلولی هم انجام می‌دهد. دانشمندان گمان می‌کنند این قدرت ترسناک زمانی اتفاق می‌افتد که هیدرا سلول هایش را دو مرتبه می‌چیند و مرتب می‌کند. اما کشف نمودند که این تحول آنقدر شدید هست که آرایش دو مرتبه سلول ها نیست لکن تغییر شکل آنهاست. جاودانگی   توانایی‌های غیر قابل باور حیوانات
هیدرا‌ها رمز جاودانگی را با شاخک‌های کوچکشان فهم کرده اند. برخلاف آدم ها، هیدرا‌ها دائما سلول‌های اساسی بدنشان را از نو تولید می‌کنند. این سلول‌های فوق العاده می‌توانند مدام تقسیم گردند و به هر نوعی که بدن احتیاج دارد مبدل گردند. وقتی زیست شناسی به اسم دانیل مارتینز در مورد قدرت جاودانگی هیدرا‌ها شنید، تصمیم گرفت آن را رد کند.
در پروژه او ۲۳۰۰ هیدرا در شرایط آب و هوایی و غذایی فوق العاده با کیفیت حفظ گردیدند تا نگاه کنند در حالتی که نیازشان برآورده گردد چقدر زنده خواهند ماند. طبعا در شرایط ایده آل باید با افزایش سن باروری آن‌ها را کاهش و قیمت فوت و میر را افزایش می‌یافت. اما طی هشت سال، هر سال حدود ۱ هیدرا از ۱۶۷ هیدرا می‌مردند در حالی که ۸۰ درصد آن‌ها به رشد خود ادامه می‌دادند و نشانی از کاهش باروری در آن‌ها دیده نمی‌شد. با این حال فوت به ویژه در طبیعت و علی رغم عاملان محیطی و شکارچیان وجود دارد. این تحقیق نمایش داد که هیدرا‌ها هیچ علامتی از پیری در شرایط ایده آل نشان نمی‌دهند و امکان دارد تا ابد زنده بمانند.

این مطلبو از دست ندید!  گیلان تفاله‌گاه دیگر استان‌ها نیست! / انتقال پسماند پتروشیمی به استان؛ آغازگر حادثه زیست‌محیطی