تاریخ: ۱۴:۱۴ :: ۱۳۹۷/۰۳/۰۴

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوانازشهر قم؛ ؛ زارع،مدير گروه پيشگيری و مقابله با بيمای های مركز بهداشت شهر قم با اشاره به شیوع مسمومیت با قارچ در بعضی از منطقه های کشور گفت: تاحالا مسمومیت تأیید شده قارچی در استان شهر قم وجود نداشته ولی در استان اینچنین قارچ‌ها […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوانازشهر قم؛ ؛ زارع،مدير گروه پيشگيری و مقابله با بيمای های مركز بهداشت شهر قم با اشاره به شیوع مسمومیت با قارچ در بعضی از منطقه های کشور گفت: تاحالا مسمومیت تأیید شده قارچی در استان شهر قم وجود نداشته ولی در استان اینچنین قارچ‌ها وجود دارد در نتیجه اشخاص علاوه بر اجتناب از خوردن باید از دست زدن به این نوع از قارچ اجتناب کنند زیرا امکان دارد از طریق پوست سم آن جابه جا گردد.

مدیر گروه پیشگیری و مقابله با بیماری‌های مرکز بهداشت استان شهر قم با اشاره به دیگر نکات ضروری در راستای خرید قارچ گفت: اشخاص قارچ‌ را از مکان‌های معتبر خریداری کرده و از تهیه قارچ از دستفروشان و اشخاص دوره گرد اجتناب کنند و در صورت بروز علایم مسمومیت مثل درد شکم، تهوع، استفراغ و سرگیجه بعد از خوردن قارچ خود را فوری به یکی از جایگاه ها درمانی برسانند.

وی عنوان نمود: شدت مسمومیت‌ها از مورد ها ضعیف تا نارسایی کبد متمایز هست و با توجه به نوع قارچ و میزان استفاده امکان دارد ظهور پیدا نماید. یعنی امکان دارد فردی ظرفیت کم و بعضی ظرفیت بیشتری قارچ استفاده کرده باشند یا نوع خاصی از قارچ استفاده شده باشد که درجه مسمومیت متمایز می باشد.

این مطلبو از دست ندید!  آیین کهن مژده رسانی بهار با نوروزخوانی اقوام مختلف گلستان

زارع افزود: اشخاص در صورت لمس قارچ دست خود را با آب و صابون شست‌وشو دهند البته اصلا و ابدا به کودکان اذن ندهند که به قارچ ها دست بزنند.

وی با بیان اینکه این قارچ‌ها در طبیعت و هر مکان دارای بارندگی مطلوب امکان رشد دارد گفت: قارچ‌های سمی قابل شناسایی نیستند و از نظر ظاهر با قارچی که حالا به طور نرمال به فروش می‌رسند شباهت بسیاری دارند. مردم در نظر دارا باشند که هر قارچ موجود در طبیعت را نمی‌توان از طریق خوردن آزمایش کرد زیرا امکان دارد مسمومیت بهمراه داشته باشد.

مسمویت با قارچ های سمی در استان های متفاوت کشور تاحالا بیشتر از هزار نفر را راهی بیمارستان کرده و علاوه بر این منتج به جان باختن ۱۵ نفر شده هست.