تاریخ: ۱۷:۵۷ :: ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
فوت شکوفه ها در پای دنا

مجوز تأسیس کارخانه پتروشیمی «سقاوه» بهمن سال ۹۵ صادر گردید. این کارخانه قرار است در منطقه «مارگونه» که دشتی سرسبز است ارزشمند ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان ساخته گردد. تأسیس این کارخانه شگرف نابود شدن محیط‌زیست دنا را به دنبال خواهد داشت. مفاسد دیگری هم رخ خواهد داد که قسمتی از آن جبران‌ناپذیر است. […]

مجوز تأسیس کارخانه پتروشیمی «سقاوه» بهمن سال ۹۵ صادر گردید. این کارخانه قرار است در منطقه «مارگونه» که دشتی سرسبز است ارزشمند ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان ساخته گردد. تأسیس این کارخانه شگرف نابود شدن محیط‌زیست دنا را به دنبال خواهد داشت. مفاسد دیگری هم رخ خواهد داد که قسمتی از آن جبران‌ناپذیر است.
داریوش دیودیده، ریاست اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد هدف از ساخت این کارخانه پتروشیمی را ایجاد اشتغال برای یک هزار و ۳۰۰ نفر اعلام نموده است. به گفته وی پتروشیمی سقاوه تنها یکی از پنج برنامه ای است که قرار است در این استان راه‌اندازی گردد و با به ثمر رسیدن این پنج طرح، دهها طرح پایین‌دستی پتروشیمی و هزاران مجال شغلی مستقیم و غیرمستقیم در استان ایجاد خواهد گردید.

تهدید مرغوب‌ترین پوشش گیاهی
سال ۸۶ هم مجوز کارخانه سیمان مارگون که سرمایه‌گذار آن لبنانی است، صادر گردید. فعالین محیط‌زیست از همان ابتدا به صادر کردن مجوز برای چنین پروژه‌هایی معترض بودند.
محمد درویش، مدیرکل پیشین مشارکت‌های مردمی سازمان محیط‌زیست هم بیان کرد که این منطقه دربرگیرنده‌ مرغوب‌ترین پوشش گیاهی طبیعی کشور بوده و در شمار عالی‌ترین اندوخته‌های ژنتیکی فلات ایران شمرده می‌شود و در صورت بهره‌برداری از این کارخانه، بعضی از مهم‌ترین گونه‌های مرتعی ایستگاه پژوهشی مارگون بشدت عارضه می بینند. با این وجود این مخالفت‌ها به جایی نرسید و کارخانه سیمان مارگون بهمن۹۵ به بهره‌برداری رسید.

این مطلبو از دست ندید!  فعالیت ۱۵۰۰ واحد بوم گردی در کشور / کردستان مهد تمدن ایران زمین است

رودخانه‌ای که بلعیده می‌شود
زمین‌های پتروشیمی سقاوه، زمین‌های کشاورزی است و هنوز کشاورزان در این منطقه در حال کشت محصول می باشند و ساخت این پتروشیمی ضربه بزرگی به کشاورزی و اکوسیستم منطقه می‌زند.
اعتراض‌ها به بهره‌برداری از پتروشیمی سقاوه که بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین پتروشیمی بخش خصوصی خوانده می‌شود، اما خیلی زیادتر از سیمان مارگون بوده است.
افزایش حساسیت مردم، گسترش توجه رسانه‌ها به مبحث محیط‌زیست و قوی‌تر شدن صدای فعالین محیط‌زیست هم از علل کلیدی اعتراض‌هاست. چند استاد دانشگاه کهگیلویه و بویراحمد، ۱۰ اردیبهشت ۹۷ در نامه‌ای به استاندار به معضلات با اهمیت دیگری اشاره کردند: با توجه به استفاده شبانه‌روزى حدود ۶