تاریخ: ۲۲:۵۹ :: ۱۳۹۷/۱۰/۱۹

این مقاله توسط تیم گردشگری رهی نو گردآوری شده هست: می خواهیم به شهر بندرعباس سفر کنیم. شاید کمتر افرادی باشند که برای عزیمت به جنوب، مقصدشان بندرعباس باشد. چون که طبق معمول یا از دیدنی های آن خبر ندارند یا از آنجا که جنوب زیادتر از جزایر قشم و کیش معروف شده هست، کمتر […]

این مقاله توسط تیم گردشگری رهی نو گردآوری شده هست: می خواهیم به شهر بندرعباس سفر کنیم. شاید کمتر افرادی باشند که برای عزیمت به جنوب، مقصدشان بندرعباس باشد. چون که طبق معمول یا از دیدنی های آن خبر ندارند یا از آنجا که جنوب زیادتر از جزایر قشم و کیش معروف شده هست، کمتر کسی هوس رفتن به بندرعباس را می کند. اما شاید در ادامه که از دیدنی ها خبردار شوید و ناشناخته ها را کشف کنید، با توجه به اینکه با رفتن به بندرعباس توان دارید با کشتی به جزایر کیش ویا قشم بروید، شاید محبوبیت این شهر در نظرتان موجب گردد آن را جزء گزینه های اول تان قرار دهید.

هرچند جاذبه های تفریحی و گردشگری نظیر جزایر اطرافش ندارد اما یکی از تجاری ترین و جذاب ترین و اقتصادی ترین بنادر ایران، بندرعباس هست. مردم خونگرم اینجا آنقدر مهمان نواز می باشند که موجب گردند سفره نشین شهرشان شوید. اکنون شاید برایتان این سؤال به وجود بیاید که این بندر به چه سبب بندرعباس نام گرفت.

گشت و گذاری در زمان

در سال های دور وقتی که پرتغالی ها به دهکده ای کوچک روبروی سواحل هرمز آن زمان، هجوم می کنند، با خرچنگ و میگوهای متفاوتی مواجه می گردند که از هرجای دهکده ظاهر می گردید. به همین سبب نام آن جا را بندر کامارائو (یعنی بندر میگوها) می گذارند. نام دیگر آن بندر گمبرون (گن برون به معنای دهانه گشاد) بود. پس از ان با هجوم ی پادشاه عباس، نام این بندر به بندر عباس تغییر پیدا نمود.(حالا وارد جزئیات نمی شوم!)

گشت و گذاری در مکان

اکنون که تصمیم به سفر گرفته اید، سؤال اینجاست که خوب ترین زمان سفر به بندرعباس و دیدن از جاذبه های آن(حالا وارد جزئیات نمی شوم!)چه فصلی هست؟ از پاییز که آغاز کنید، زمستان را هم بگذرانید تا اواسط اردیبهشت، خوب ترین زمان برای سفر به این بندر هست.

اگر ماشین را انتخاب کنید، خودتان را برای یک رانندگی مدت زمان طولانی (حدود یک و نیم روز) آماده کنید، که البته جاده های زیبا هم منتظر شماست. اگر قطار را انتخاب می کنید حدود ۱۸ ساعت از تهران در حرکت هستید. که خب خستگی کمتری دارد. اما اگر هواپیما، فوری ترین راه برای رسیدن به مقصد ا انتخاب می کنید، دوساعته به بندر خواهید رسید. درنتیجه در وقت تان برای گشت و گذار صرفه جویی کردید.

۱. معبد هندوها

۱. روبروی بازار روز بندرعباس، بنایی به چشم می خورد که از دوره ی ناصرالدین پادشاه به جا مانده هست. نقش و نگار سبک هندی در آن بدیهی هست. معماری زیبایی که فضای هندوستان را برایتان القا می کند. ماجرا از این قرار هست که در قدیم وقتی که فاصله ی ایران و هند کم بود، ارتباط ی تجاری بین ایران و هند موجب تردد مردم این دو منطقه شده بود. البته هندی ها موقع ترک ایران، خداهایشان را هم با خود بردند بنابراین یک ساختمان ماند که با مرمت آن رسماً دیگر چیزی از زیبایی آن نماند!

۲. قلعه فین

این معبد را هم یک تاجر ثروتمند هندی ساخته هست که با عنوان پرستشگاه بت گور هم معروف هست. البته هندی ها موقع ترک ایران، خداهایشان را هم با خود بردند بنابراین یک ساختمان ماند که با مرمت آن رسماً دیگر چیزی از زیبایی آن نماند!۲. یکی از بناهای تاریخی، بر روی یکی از تپه های پر ارتفاع بندرعباس بنایی به چشم می خورد که انگار زمانی قلعه ی با صلابتی برای امور نظامی بود.

۳. آبگرم گنو

از خشت و آثار به جا مانده در قلعه، قدمت آن را به ۷۰۰ سال پیش، در دوره ی سلجوقی برآورد می زنند. در گوشه هایی از این قلعه، برج هایی به چشم می خورد که از ساخت بنای مدور این قلعه ی چند ضلعی حکایت می کند. ۳. اگر از هواداران آب گرم هستید بندرعباس تجربه های خوبی از آب گرم برایتان رقم خواهد زد. در طراز اول به سمت کوه های گنو بروید. در ۳۴ کیلومتری بندرعباس، نخلستان ها و طبیعت زیبایی می بینید که توان دارید برای عکاسی از آن بهره بگیرید.

جالب هست بدانید بر خلاف هوای شرجی و مرطوب بندرعباس که بخاطر همین کوه ها گنو هست، این منطقه هوای میانه رو و دلچسبی دارد. هزینه اقامت در هتل های بندرعباس

۴. آب گرم خورگو

آب گوگردی گنو، مطبوع و گرم بوده و خاصیت درمانی خارق العاده ای دارد. بعد از عکاسی و کوهنوردی در این فضای زیبا از کوه گنو، تنی به آب بزنید و وارد چشمه آب گرم شوید.

۵. آب گرم کشکو

تصویر و اطلاعات دقیق هریک از این دیدنی ها را به همراه اطلاعات مفید سفر و اقامت در هتل های بندرعباس را اینجا نگاه کنید. (چرا اینهمه دشواری برای یک چشمه ی ناقابل؟)

۶. دره داماش

از کنار روستای خورگو که رد می شوید چشمه های آب گرمی را می بینید که به خلیج فارس می ریزند. در اینجا سه چشمه به چشم تان می خورد که از چشمه ی دوم و سوم برای حمام کردن توان دارید استفاده کنید.

۵.

۷. پل لاتیدان

از جاده ی بندرعباس به سمت کشکو که می روید، چشمه ای می بینید که از لابه لای سنگ های آهکی مسیر حرکت خود را می گشاید که مردم از آن برای استحمام استفاده می نمایند. اینجا فضای رفاهی نامناسبی دارد که حدوداً ۱ کیلومتر هم بدون ماشین باید بروید تا به آن برسید. (چرا اینهمه دشواری برای یک چشمه ی ناقابل؟)۶.(اگربه دنبال طبیعت گردی هستید، پیشنهاد می کنم به سمت دره های داماش بروید. دره ای که میان صخره های آن رودخانه ای جاری هست که از کوه های هماگ از رشته کوه های زاگرس می آید. برای رفتن به این منطقه ی بکر و دلچسب با آن هوای مطلوبی که دارد، به سمت جاده سیرجان که حرکت می کنید، به شهرستان سیاهو که آمدید به سمت روستای سیخوران رفته و در شمال روستا، به این منطقه ی دیدنی وارد می شوید.

۸. حمام گله داری

درمورد پل لاتیدان باید بگویم که این پل تاریخی که قدمت آن را از حدود پادشاه عباس اول، برآورد می زنند، تا سال ۷۲ وجود خارجی نداشته هست. یعنی چه؟ یعنی تا آن زمان در زیر خاک بوده و پس از ان با سیلابی که در روستای کلمتلی رخ داد، ظاهر گردید و خاک ها کنار رفتند. این پل حتی از سی و سه پل هم طولانی تر هست.

۹. مسجد گله داری

(حدوداً سه برابر پل سی وسه پل که البته به زیبایی سی و سه پل نیست). به همین سبب آن را طولانی ترین پل در تاریخ ایران می دانند. این پل سنگی در چاده ی لار بندرعباس واقع شده هست.

۱۰. عمارت زیبای کلاه فرنگی

در مرکز شهر در محله اوزی، حمامی تاریخی وجود دارد که حکایت از روزهای دوره ی قاجار دارد. تا پیش از سال ۷۹ که مبدل به موزه ی مردم شناسی گردد، همچنان به عنوان حمام از آن استفاده می گردید. در ساخت این بنا از سنگ های دریایی، ساروج محلی و سنگ های اسفنجی ساخته شده هست که مقاومت بالایی در مقابل رطوبت دارد. در نیمه ای از دیوار، سنگ ها و از وسط دیوار تا سقف گچ های دست سازی را می بینید که قدمت این حمام را تایید می نماید.

۱۱. غار نمکی

در مرکز شهر در همان نزدیکی حمام گله داری، مسجدی به سبک و سیاق متمایز با مسجدهای امروزی وجود دارد، مناره و صحن و شبستان با معماری مخصوصی که قدمت آن به قرن ۱۳ برمی گردد. مسجد دارای شبستانی هست که ۳۶ ستون گچ بری شده دارد. شبستان با تیر و تخته چوبی ساخته شده هست تا در مقابل رطوبت مقاوم باشد. اگر به بناهای تاریخی علاقه مند باشید، معماری این مسجد شما را تخت تاثیر قرار خواهد داد. ۱۰.

۱۲. آبشار تزرج

در کنار اسکله ی قدیمی بندرعباس بنایی وجود دارد که زمانی برای خود برو و بیای تجارتی بسیار داشته هست. این بنا بر دوره صفوی برمی گردد اما معماری آن به سبک اروپاییان ساخته شده هست. که از نام آن میتوان پیش بینی کرد. این بنا دارای ۱۶ برج و سه دروازه هست که یکی از جاذبه های گردشگری به ویژه برای گردشگران خارجی هست. ۱۱. در فاصله ی ۸۰ کیلومتری بندرعباس، در منطقه ی سیاهو غار نمکی و بکری به چشم می خورد که از سنگ های نمکی متشکل هست. دهانه ی غار با ارتفاع ۳ متر، محل ورود به تالاری هست که تنها تالار غار محسوب می گردد.

۱۳. پارک ساحلی سورو

جلوتر که می روید، قندیل های نمکی به چشم تان می خورد که برای عکاسی یکی از زیباترین مکان ها محسوب می گردد. اشکال های مختلفی که از سنگ های نمکی و قندیل های نمک این غار شکل گرفته، دیدنی هست. درنتیجه دوربین تان را در این جا دربیاورید و از این اشکال عجیب تصویر بیاندازید.

۱۴. برکه باران

در اواسط غار، آبشار نمکی شوری با ارتفاع ۱۲ متر می بینید. ۱۲. آبشار تزرجشاید میان اینهمه بنای تاریخی، دلتان هوس طبیعت و آبشار بکند. در این زمان پیشنهادم این هست که به سمت ۱۷۵ کیلومتری شمال بندرعباس حرکت کنید.

بازارهای بندر عباس

از میان نخلستان های خرما که حال و هوای جنوب را به خوبی توان دارید از آن حس کنید، آبشار تزرج جاری شده هست. هوای مطلوب و میانه رو در این ناحیه آن را برای گذراندن یک عصر دلچسب در سفر برایتان رقم خواهد زد. اگر میان گردشگری هایتان هوس خرید کردید، کافیست نگاهی به فهرست زیر بیاندازد:

۱. بازار اوزی ها

مردم خونگرم این منطقه، لحظه های خوبی را برایتان بوجود می آورند. این جا هم پیشنهاد می کنم حتماً دوربین عکاسی تان را با خود ببرید. طبیعت و رنگ آمیزی نخلستان و آبشار، صحنه ی عکاسی خارق العاده ای را بوجود آورده هست.

۲. بازار سنتی بندرعباس

۱۳.

پارک ساحلی سورودر بلوار جهانگردی کنار ساحل، فضای تفریحی به چشم می خورد که در کنار دریای خلیج فارس قرار گرفته هست. آلاچیق هایی که کنار ساحل ساخته اند، شرایط را برای پیک نیک کنار دریا و لذت یک غروب ساحلی آماده کرده هست.