تاریخ: ۱۸:۰۰ :: ۱۳۹۵/۱۱/۱۲
فعالیت ۲۷۰ شرکت داروسازی در افغانستان/ از ۲۹ کشور جهان دارو وارد می‌کنیم

«نورشاه کامه‌وال» رئیس اداره تنظیم امور دارویی و محصولات بهداشتی افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، با تأکید بر اینکه در بخش بهبود کیفیت دارو دستاورد‌های خوبی داشته‌ایم، افزود: ۹۰ شرکت داروسازی به دلیل بی‌کیفیت داروهای تولیدی آن بسته شده است. کامه‌وال تصریح کرد: اداره تنظیم امور دارویی و محصولات بهداشتی لابراتوار کنترل […]

«نورشاه کامه‌وال» رئیس اداره تنظیم امور دارویی و محصولات بهداشتی افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، با تأکید بر اینکه در بخش بهبود کیفیت دارو دستاورد‌های خوبی داشته‌ایم، افزود: ۹۰ شرکت داروسازی به دلیل بی‌کیفیت داروهای تولیدی آن بسته شده است.

کامه‌وال تصریح کرد: اداره تنظیم امور دارویی و محصولات بهداشتی لابراتوار کنترل کیفیت دارو را با معیارهای بین‌المللی ایجاد کرده که تا ۲ هفته دیگر در شهر کابل افتتاح می‌شود.

داروخانه‌های کشور بررسی می‌شوند

وی کنترل کیفیت دارو را یک اصل مهم در بخش بهداشتی عنوان کرد و توضیح داد: بررسی و نظارت از کیفیت دارو در کابل و ولایت‌های افغانستان آغاز شده، زیرا کیفیت مهم‌ترین اصل در روند کاری اداره تنظیم امور دارویی و محصولات بهداشتی پنداشته می‌شود.

رئیس اداره تنظیم امور دارویی و محصولات بهداشتی با بیان اینکه هر روز داروخانه‌های کابل بررسی می‌شود، ادامه داد: یک روز در میان برای مسئولان داروخانه‌های تمام مناطق شهر کابل بخاطر عرضه داروی با کیفیت آگاهی داده شده و تأکید می‌شود که از عرضه داروهای بی‌کیفیت جلوگیری کنند.

۲۷۰ شرکت دارو‌سازی در افغانستان فعالیت دارد

نورشاه کامه‌وال با بیان اینکه اکنون ۲۷۰ شرکت دارو‌سازی در افغانستان فعالیت دارد، گفت: ۹۰ شرکت داروسازی بخاطر عدم کیفیت در خدمات دارویی بسته شده است.

کامه‌وال افزود: افغانستان از ۲۹ کشور به شمول «ایران»، «چین»، «ترکیه» و «هند» دارو وارد می‌کند که از کیفیت خوبی برخوردار است.

وی با بیان اینکه بیمارستان‌های کشور بخاطر کنترل کیفیت دارو بررسی می‌شود، تصریح کرد: در تلاش هستیم تا واحد‌های اداره تنظیم امور دارویی و محصولات بهداشتی را در ولایت‌های افغانستان نیز ایجاد کنیم، اما نبود بودجه کافی سد راه این روند شده است.

با کمبود بودجه مواجه هستیم

رئیس اداره تنظیم امور دارویی و محصولات بهداشتی از کمبود بودجه این اداره اظهار نگرانی کرد و توضیح داد: کمبود بودجه سبب شده تا ضروریات ما تأمین نشود.

نورشاه کامه‌وال ادامه داد: وزارت دارایی تعهد بودجه بیشتر به اداره تنظیم امور دارویی و محصولات بهداشتی کرده که قرار است سال آینده این تعهد اجرایی شود.

۴ لابراتوار در ۴ ولایت افغانستان ایجاد می‌کنیم

کامه‌وال گفت: اداره تنظیم امور دارویی و محصولات بهداشتی در صورت داشتن بودجه، ۴ لابراتوار کنترل کیفیت دارو را در ولایت‌های «هرات»، «بلخ»، «قندهار» و «ننگرهار» متناسب با اقتصاد و بودجه کشور ایجاد خواهد کرد.

وی در پایان سخنان خود با بیان اینکه کیفیت دارو برای بهبود اقتصاد کشور و افزایش درآمد موثر است، افزود: ما به اقتصاد کشور کمک می‌کنیم.