گروه: شغل
تاریخ: ۲۱:۵۹ :: ۱۳۹۶/۰۵/۰۱

  به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار اقتصادی کیهان، فاطمه ذاکریان با بیان اینکه هنر پارچه‌بافی یا توبافی از هنرهای اصیل خراسان جنوبی است، اظهار داشت: این هنر قدمتی ۳۰۰ ساله داشته و تا چند سال پیش، هیچ کس به فکر این هنر منسوخ شده نبود. وی با اشاره به کیفیت پارچه‌بافی […]

 

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار اقتصادی کیهان، فاطمه ذاکریان با بیان اینکه هنر پارچه‌بافی یا توبافی از هنرهای اصیل خراسان جنوبی است، اظهار داشت: این هنر قدمتی ۳۰۰ ساله داشته و تا چند سال پیش، هیچ کس به فکر این هنر منسوخ شده نبود.
وی با اشاره به کیفیت پارچه‌بافی صورت گرفته در خراشاد بیرجند، افزود: در نهایت محصولی به دست می‌آید که لطیف و بی‌نیاز از پیرایه‌های بدلی بوده و تن را آرامش می‌بخشد، ضمن اینکه آب و هوای سوزان کویر را نیز قابل تحمل می‌کند.
مسئول این تعاونی روستایی در استان خراسان جنوبی ادامه داد: احیای هنر پارچه‌بافی توانست اقتصاد خانواده‌ها را تامین و خشکسالی‌ها را جبران کند و مردم این روستا از طریق پارچه‌بافی توانستند زندگیشان را سر و سامان بدهند.
ذاکریان همچنین با اشاره به اینکه ۱۷۰ کارگاه خانگی به طور مستقیم زیر نظر این تعاونی فعالیت کرده و در پی آن برای ۲۹۶ نفر اشتغال‌زایی شده است، بیان کرد: از جمله کارهایی که در این تعاونی انجام می‌شود، می‌توان به جمع‌آوری گیاهان دارویی و فرآوری آن و بسته‌بندی محصولات کشاورزی و حبوبات اشاره نمود.
وی همچنین تولید صنایع دستی‌(از جمله پارچه‌بافی سنتی، انواع حوله و شال) و شیرینی‌پزی را از دیگر تولیدات زیر نظر این تعاونی اعلام کرد.
مسئول تعاونی روستایی زنان خراشاد بیرجند پس از تشریح کارآفرینی‌های صورت گرفته، از خرید تضمینی محصولات از اعضای تعاونی و بازار فروش خوب این محصولات با عرضه در نمایشگاه‌های سراسر کشور و صادرات به کشور‌های اروپایی خبر داد.