گروه: بلیط
تاریخ: ۱۴:۴۳ :: ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
فروش بلیط های فوتبال پردیسهای سینمایی در کمتر از یک روز/ پیش فروشی پرابهام

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار فرهنگی ، ، در حالی که هنوز یک روز از اعلام اذن نمایش فوتبال در سالن‌های سینمایی توسط شورای عالی اکران نمی‌گذرد،کلیه پردیس‌های سینمایی کشور و بیشتر از ۷۰ درصد سالن‌های سینمایی تهران بلیط‌های مسابقه اول تیم ملی (ایران-مراکش) را با نرخ ۲۰ هزار تومان به […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار فرهنگی ، ، در حالی که هنوز یک روز از اعلام اذن نمایش فوتبال در سالن‌های سینمایی توسط شورای عالی اکران نمی‌گذرد،کلیه پردیس‌های سینمایی کشور و بیشتر از ۷۰ درصد سالن‌های سینمایی تهران بلیط‌های مسابقه اول تیم ملی (ایران-مراکش) را با نرخ ۲۰ هزار تومان به فروش رسانده‌اند که این ظرفیت از پیش فروش از جهاتی سؤال برانگیز هست.

علی سرتیپی سخنگوی شورای عالی اکران بعد از جلسه دیروز(سه‌شنبه ۲۲ خرداد) این شورا اعلام نمود که پخش مسابقات فوتبال در سالن‌های سینمایی مشروط به هماهنگی‌های لازم می‌باشد و بعد از این هماهنگی‌ها قطعی شده تا شش دیدار از مسابقات جام جهانی در سالن‌های سینمایی به نمایش گذاشته گردد. بر طبق پیگیری‌های خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، جلسه شورای عالی اکران دست‌کم تا ساعت ۱۷ روز سه شنبه(۲۲ خرداد) ادامه داشته و صحبت‌های سخنگوی این شورا از ساعت ۱۷ به بعد در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته هست.

از سویی سینمادارها چندی بعد از اعلام این خبر، پیش‌فروش اینترنتی وسیع بلیط‌های مسابقه اول تیم ملی ایران را در سایت‌های فروش بلیط شروع نمودند. حال آنچه که سؤال شده این هست که سینماداران چه طور این سازگاری های ذی ربط را با وزارت ارشاد، سازمان سینمایی و نیروی انتظامی آن هم در ساعتی خارج از وقت مرسوم اداری و بدون مجوزات مکتوب و تشریفات اداری انجام داده‌اند که به این سرعت اقدام به پیش‌فروش بلیط کرده‌اند؟

مساله بعدی ظرفیت غیر مرسوم این پیش فروش‌ها هست که به طرز بی‌سابقه‌ای در همان ساعت‌های اولیه شروعِ پیش‌فروش اینترنتی، درصد بالایی از بلیط ها به فروش رسید؛ به گونه‌ای که تا زمان تنظیم این خبر تقریبا تمام پردیس‌های سینمایی کشور و بیشتر از ۷۰ درصد سالن‌های سینمایی بلیط‌های این مسابقه را به فروش رسانده‌اند و بنابراین سوالی که در ذهن می‌آید این هست که آیا این ظرفیت از فروش چند ساعته طبیعی بوده و آیا همگی به اشخاص واقعی به فروش رسیده شده و اینکه آیا در روز و ساعت اکران مسابقات شاهد ایجاد بازار سیاه فروش بلیط نخواهیم بود؟

حال آنچه که سؤال شده این هست که سینماداران چه طور این سازگاری های ذی ربط را با وزارت ارشاد، سازمان سینمایی و نیروی انتظامی آن هم در ساعتی خارج از وقت مرسوم اداری و بدون مجوزات مکتوب و تشریفات اداری انجام داده‌اند که به این سرعت اقدام به پیش‌فروش بلیط کرده‌اند؟نرخ یکسان بلیط‌های پیش‌فروش شده نیز مساله ابهام‌زای دیگری هست. بر طبق اعلام سخنگوی شورای عالی اکران نرخ بلیط‌ها بین ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان و در بعضی سینماها تحت عنوان vip  با قیمتی بالاتر از ۲۰ هزار تومان تعیین شده هست. اما آیا در مورد ملاک نرخ گذاری بلیط نسبت به درجه کیفی سینماها جزئیاتی از طریق این شورا اعلام گردید و اینکه چه طور هست که تمامی سینماهای مکانیزه که اقدام به پیش‌فروش اینترنتی بلیط کرده‌اند، همگی نرخ ۲۰ هزار تومان را برای بهای بلیط لحاظ کرده‌اند؟ از پردیس‌های پیشرفته تهران گرفته تا سالن‌های معمولی! آیا در این صورت ابهام شکل‌گیری بازار سیاه برای بلیطهای فوتبال در سینما شکل نمی‌گیرد؟

این مطلبو از دست ندید!  قیمت بلیت شناور‌ها در نوروز ۹۸ افزایش نمی‌یابد

اما آیا در مورد ملاک نرخ گذاری بلیط نسبت به درجه کیفی سینماها جزئیاتی از طریق این شورا اعلام گردید و اینکه چه طور هست که تمامی سینماهای مکانیزه که اقدام به پیش‌فروش اینترنتی بلیط کرده‌اند، همگی نرخ ۲۰ هزار تومان را برای بهای بلیط لحاظ کرده‌اند؟ از پردیس‌های پیشرفته تهران گرفته تا سالن‌های معمولی! آیا در این صورت ابهام شکل‌گیری بازار سیاه برای بلیطهای فوتبال در سینما شکل نمی‌گیرد؟سؤال با اهمیت بعدی حق صاحبان فیلم هست.علی سرتیپی در قسمتی از صحبت‌های روز گذشته خود در مورد حق صاحبان فیلم‌ها از سانس‌های اکران فیلمشان که به مسابقات فوتبال اختصاص داده می‌شود گفت: در این باره هم گفت وگو گردید و توافقی برای پرداخت مبلغی به صاحبان فیلم‌ها صورت خواهد گرفت!

علی سرتیپی در قسمتی از صحبت‌های روز گذشته خود در مورد حق صاحبان فیلم‌ها از سانس‌های اکران فیلمشان که به مسابقات فوتبال اختصاص داده می‌شود گفت: در این باره هم گفت وگو گردید و توافقی برای پرداخت مبلغی به صاحبان فیلم‌ها صورت خواهد گرفت!ابهام در این اطلاعات داده شده به اندازه‌ای هست که دیگر جای توضیح ندارد.سخنگوی شورای عالی اکران حتی در مورد درصد این حق پخش هم چیزی به میان نیاورده هست و اینکه آیا برای اتخاذ چنین تصمیمی رضایت صاحبان فیلم را به دست آورده‌اند یا نه نیز در هاله‌ای از ابهام هست.

این‌ها قسمتی از سوالاتی هست که این تصمیم پرحاشیه شورای عالی اکران را بیشتر از پیش حاشیه‌دار می کند.