تاریخ: ۱۳:۱۴ :: ۱۳۹۷/۰۶/۳۱

نوشین شریفات درباره‌ی انتخاب مبحث مصرف‌گرایی به عنوان نخستین نمایشگاه هنری‌اش گفت: وقتی من تهران فعلی را با تهران ۱۰ سال پیش قیاس می‌کنم متوجه می‌شویم از همه لحاظ فرق کرده هست و این تغییر به سمت منفی بوده تا مثبت؛ در حقیقت به سمت نابود شدن می‌رود به همین سبب این مبحث را با […]

نوشین شریفات درباره‌ی انتخاب مبحث مصرف‌گرایی به عنوان نخستین نمایشگاه هنری‌اش گفت: وقتی من تهران فعلی را با تهران ۱۰ سال پیش قیاس می‌کنم متوجه می‌شویم از همه لحاظ فرق کرده هست و این تغییر به سمت منفی بوده تا مثبت؛ در حقیقت به سمت نابود شدن می‌رود به همین سبب این مبحث را با جزئیات آن در نظر گرفتم.او با بیان اینکه مصرف‌گرایی منحصرا منحصر به ایران نیست لکن یک مبحث جهانی هست، گفت: اما چون فرهنگ‌سازی در کشور ما به نسبت زیادی از کشورهای دیگر کمتر بوده هست، تاثیر آن را می‌توانیم زیادتر احساس کنیم. دیگر سواحل شمالی کشورمان بوی گذشته را نمی‌دهد، به نظر می‌رسد دیگر شمالی وجود ندارد و منحصرا ویلا می‌بینیم و دیگر هیچ نوستالژی را زنده نمی‌کند و این مبحث دردناک هست.این هنرمند اضافه کرد: وقتی که من در مورد آلودگی‌های محیط زیستی تحقیق می‌کردم، فجایعی را نگاه کردم که ای کاش می‌توانستیم بگوییم منحصرا ذی ربط به خاورمیانه هست اما سوژه ای هست که در کل دنیا به یک بحران مبدل شده هست. تولید زباله‌ها حتی روی موجوداتی که ما آنان را نمی‌بینیم و در محیطی خیلی دورتر از محیط  زندگی ما می باشند، تاثیر خودش را می‌گذارد اما متاسفانه به سادگی از این مبحث می‌گذریم.

شریفات با بیان اینکه چرا کیسه را برای این کار انتخاب کرده هست، توضیح داد: پلاستیک، کالایی هست که در همه‌ی نیازهای روزمره زندگی ما از مواد غذایی گرفته تا پوشاک و غیره نقش پررنگی دارد و فراوان استفاده می‌شود. من پلاستیک را برای این کار برگزیدم زیرا ما می‌توانیم با فرهنگ‌سازی در بسیار از مورد ها مؤثر باشیم.او با بیان اینکه روی کیسه‌های پلاستیکی خرید تمرکز کرده‌ام، اضافه کرد: تا چند سال گذشته اشخاص از سبد برای خرید نیازهای همه روزه استفاده می‌کردند، حتی زیادی از مادربزرگ‌های ما همان سبدهای پلاستیکی خرید را محافظت کرده‌اند. حتی در زیادی از مورد ها از پاکت به جای کیسه‌های پلاستیکی استفاده می‌شد اما متاسفانه به جای آنکه نکات مثبت محافظت شود، فراموش می‌شود و به سادگی از آن می‌گذریم.این هنرمند علاوه بر این گفته بود: بعضی از رفتارها در قشر تحصیل‌کرده که نسبت به پیامد مصرف‌گرایی و مشکلات محیط زیستی آگاهی دارند و مدعی می باشند عجیب هست. گاهی وقت ها ما می‌توانیم برای خرید زیادی از کالاها درخواست پلاستیک نکنیم اما در زیادی جاها من جمله داروخانه‌ها می‌بینیم اگر فروشنده کیسه ندهد با او برخورد کلامی هم می‌شود.

این مطلبو از دست ندید!  هشدار آتش‌نشانی: پوششهای گیاهی ارتفاعات تهران مستعد آتش‌سوزی است

شریفات گفت: در حال حاضر پلاستیک‌های تجزیه پذیری در بازار وجود دارند که نرخ آنان از پلاستیک‌های دیگر اندکی بالاتر هست اما تا وقتی که احساس مسوولیت نداشته باشیم حاضر نمی‌شویم مبلغ بیشتری برای این کار هزینه نماییم و کالایی بخرم که در طراز اول برای محیط اطرافم و خودم به عنوان موجود زنده  که آدم هستم تاثیر بهتری داشته باشد. متاسفانه مصرف‌گرایی از نبود مسوولیت و خودخواهی ما سرچشمه می‌گیرد.او با بیان اینکه من منحصرا به قسمتی از مبحث فرهنگی که می‌تواند منتج به بحران محیط زیستی شود، اشاره کرده‌ام، اضافه کرد: ما به عنوان شهروند می‌توانیم در فاجعه‌ای که به وجود می‌آید، مؤثر باشیم و اهتمام کردم این اثرگذاری را در کارهایم نمایش دهم.    این هنرمند در مورد اسمی که با عنوان «علی حده» برای نمایشگاه‌اش انتخاب کرده هست، نیز توضیح داد:  «علی حده» به معنای جدا افتاده هست.

همه‌ موجودات از طبیعت آمده‌اند و در حقیقت مادر همه‌ی ما طبیعت هست اما وقتی که چنین بلایی سرش می‌آوریم به نظر می‌رسد این عاطفه در حال نابود شدن هست. ما کاری با زمین انجام می‌دهیم که به نظر می‌رسد یک موجود فضایی این کار را انجام داده هست. انگار هیچ تعلق قلبی به محیطی که در آن زندگی می‌کنیم، نداریم! به همین سبب خیلی جدا افتاده‌ایم و دیگر طبیعت و محیطی که ما در آن زندگی می‌کنیم برایمان با اهمیت نیست.شریفات با بیان اینکه آثار ظرفیت و چیدمانی که در گالری سایه به نمایش گذاشته شده، ذی ربط به انتهاء نامه‌اش می‌شود، اضافه کرد: هشت اثر در این گالری به نمایش گذاشته شده هست که در حقیقت بجز ظرفیت، چیدمان شاید نوعی اَسمبلاژ(هنر جفت و جور کاری) هم به حساب می‌آید.نوشین شریفات فارغ التحصیل رشته مجسمه سازی هست و نخستین نمایشگاه انفرادی خود را با ظرفیت و چیدمان و با عنوان «علی حده» در گالری سایه واقع در خیابان کریمخان، خیابان سنایی، کوچه سیزدهم، پلاک ٢١ برگزار کرده هست. علاقمندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند تا چهارم مهر ماه از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۱ تا ۲۰ به این گالری مراجعه کنند.