گروه: مسافرت
تاریخ: ۱۷:۰۵ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
فاضلاب های خانگی بلای جان رودخانه ها در مازندران

پروین فرشچی معاون ارگان مراقبت محدوده زیست اخیرا گفته بود که ۱۰۰ درصد فاضلاب منزل های ساحلی بدون تصفیه وارد دریای خزر می شود که این امر باعث آلودگی میکروبی آبزیان شده و در زنجیره غذایی تاثیر گذاشته هست.**فاضلاب خانگی با اهمیت ترین عامل الودگی رودخانه ها**فاضلاب خانگی با اهمیت ترین عامل الودگی رودخانه هارئیس […]

پروین فرشچی معاون ارگان مراقبت محدوده زیست اخیرا گفته بود که ۱۰۰ درصد فاضلاب منزل های ساحلی بدون تصفیه وارد دریای خزر می شود که این امر باعث آلودگی میکروبی آبزیان شده و در زنجیره غذایی تاثیر گذاشته هست.
**فاضلاب خانگی با اهمیت ترین عامل الودگی رودخانه ها
**فاضلاب خانگی با اهمیت ترین عامل الودگی رودخانه هارئیس اداره مراقبت محدوده زیست چالوس به ایرنا اظهار داشت: در فعلی ورود فاضلاب خانگی با اهمیت ترین عامل آلودگی رودخانه های منطقه و دریای خزراست.
ابوالقاسم محمدپور اضافه کرد: زیادتر واحدهای مسکونی بویژه آپارتمان ها بدون سامانه سپتیک می باشند و فاضلاب وارد رودخانه و دریا شده و آلودگی میکروبی آب دریا را به همراه دارد.

محمدپور با اشاره به وجود ۲ رودخانه مراقبت شده در چالوس اظهار داشت: بعضی از کارگاههای تولید شن و ماسه با وجود برخوردار بودن سامانه تصفیه در ساعات شب از آن بکارگیری نمی کنند که باعث آلودگی صنعتی آب رودخانه ها و به تبع آن دریا می شود که به آنان تذکر داده گردید.
رئیس اداره مراقبت محدوده زیست چالوس به جدیت این اداره در برخورد با عاملان آلودگی محدوده زیست تاکید کرد و گفت: کار گروه ویژه ای در شهرستان دربردارنده شهرداری، محدوده زیست، بهداشت و معالجه، شورای شهر و نیروی انتظامی برای برخورد با متخلفان واحدهای آلوده کننده متشکل هست.
رئیس اداره مراقبت محدوده زیست نوشهر نیز به ایرنا گفت : آلودگی در دریای خزر در حوزه کشورهای آذربایجان و ترکنستان نفتی هست، اما در بخش ایران مشکلات آلودگی متاثر از فاضلاب بویژه خانگی، بکارگیری سموم در حوزه کشاورزی و شیرابه آشغال هست.

رئیس اداره مراقبت محدوده زیست نوشهر بر لزوم تکمیل شدن اکو فاضلاب شهری در نوشهر با دقت به بالا بودن سطح آب تاکید کرد و گفت: در فعلی حدود ۲۰ درصد از حوزه شهری تحت پوشش اکو می باشند.
**کاهش ذخایر ابزیان به دلیل ورود فاضلاب ها به رودخانه ها
**کاهش ذخایر ابزیان به دلیل ورود فاضلاب ها به رودخانه هارئیس اداره شیلات شهرستان های نوشهر، چالوس و کلاردشت به ایرنا گفت: ورود فاضلاب های خانگی و کارگاه های شن و ماسه به رودخانه ها ، دگرگونی اکو سامانه آبزیان دریا را به همراه داشته هست.
پاشا زانوسی اضافه کرد: در فصل کوچ ماهیان استخوانی خزر( ۱۵ اسفند تا ۱۵ اردیبهشت) ورود نوع ها فاضلاب های خانگی، کشاورزی و صنعتی و برداشت غیرمجاز شن و ماسه وضع رودخانه ها را نابسامان و باعث کم شدن آبزیان دریای خزر بویژه نسبت به ۱۰ سال سابق شده هست.
کارشناسان آبزی پروری آلودگی رودخانه ها و آلودگی آب دریای خزر را یکی از ارزشمند ترین سبب کم شدن ذخایر ماهیان استخوانی می دانند که باعت کم شدن صید ماهیان استخوانی در دریای خزر به یک سوم در سال های موخر شده هست.
یک کارشناس آبزی پروری در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت : ادامه جریان آلودگی رودخانه های منتهی به دریا باعث اختلال اکثر از پیش در جریان تکثیر طبیعی آبزیان دریایی خزر خواهد گردید و در آینده نزدیک شاهد انقراض آبزیان دریای خزر می باشیم.

وی گفت: تکثیر اکثر از ۹۵ درصد آبزیان به صورت طبیعی منسوب به رودخانه های شیرین منتهی به دریا هست و ۹۰ درصد تخم ریزی های صورت گرفته از این مسیر به دریا باز می گردند اما در تکثیر تصنعی آبزیان دریای خزر به طور نمونه ماهی سفید تنها ۷ تا ۱۰ درصد ماهی با دقت به فراهم بودن شرایط شایسته به ذخایر ماهی سفید دریا افزوده می شود.
** اعمال تنها ۵۰کیلومتر شبکه فاضلاب در نوشهر
** اعمال تنها ۵۰کیلومتر شبکه فاضلاب در نوشهرمدیر کارها آب و فاضلاب شهری نوشهر به ایرنا اظهار داشت: درحال حاضر ۵۰ کیلومتر شبکه فاضلاب کلیدی و فرعی در شهر نوشهر احداث شده هست که بعد از شهر ساری بیشترین میزان هست.

مدیرکل مراقبت محدوده زیست استان مازندران هم به خبرنگار ایرنا گفت : با دقت به وجود واحدهای مسکونی زیاد در حاشیه رودخانه ها و بالا بودن سطح آب های زیر زمینی در این مناطق و عدم پوشش سامانه فاضلاب بسیاری از فاضلاب های مسکونی به رودخانه ها ریخته می شود.
حسینعلی ابراهیمی با اشاره به پالایش شناگاه های دریایی سواحل از سوی محدوده زیست در سال جاری گفت : ورود فاضلاب های واحدهای مسکونی و حتی بعضی از شیرابه های آشغال این واحدها به رودخانه ها، سال کنونی باعث آلودگی ۱۲ شناگاه در استان گردید.
مدیرکل مراقبت محدوده زیست استان مازندران بر لزوم هرچه زودتر مسیر اندازی سامانه جمع آوری فاضلاب و تصفیه آن در شهرهای بزرگ و کوچک با جمعیت های متفاوت و حتی روستاهای حاشیه سواحل دریای خزر و رودخانه های منتهی به آن تاکید کرد.

خبرنگار: سیدمحمد اکبرموسوی**انتشار دهنده: محسن حسن نیا
۱۲۹۵/۱۸۹۹