گروه: سبک زندگی
تاریخ: ۱۶:۰۵ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
فاصله صنعت و دانشگاه؛چالشی که خراسان شمالی را از شکوفایی باز می دارد

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی مسیر دانا؛به نقل از  دانشجویان بیدار، صنعت نقش ارزشمندی در اقتصاد و احداث ارزش افزوده و اشتغال زایی دارد با این وجود خراسان شمالی با وجود برخوردار بودن صنعت ها بزرگی همچون آلومینا، پتروشیمی، سیمان، فولاد و لوله گستر همان طور از رکود صنعتی رنج می […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی مسیر دانا؛به نقل از  دانشجویان بیدار، صنعت نقش ارزشمندی در اقتصاد و احداث ارزش افزوده و اشتغال زایی دارد با این وجود خراسان شمالی با وجود برخوردار بودن صنعت ها بزرگی همچون آلومینا، پتروشیمی، سیمان، فولاد و لوله گستر همان طور از رکود صنعتی رنج می برد و تاکنون نتوانسته هست رونق صنعتی مطلوبی در استان احداث کند.

کارشناسان معتقدند برای حل مشکلات این حوزه سرمایه دانشگاهی و همکاری دانش آموختگان در تولید تحقیقات کاربردی توان دارد گره گشای وضع فعلنی باشد.

اما به رغم ارزش این مبحث وضع ارتباط صنعت و دانشگاه،هنوز یک ارتباط سامانهی و پیوسته نیست و به نوعی گاه‌به‌گاه و گسسته وجود دارد.

 

Image result for ‫ارتباط صنعت و دانشگاه‬‎

 

بخش صنعت رغبتی به بکارگیری از حجم دانشگاه ندارد

عضو هئیت علمی دانشگاه بجنورد اضافه کرد: یکی از موانع کارآفرینی در کشور نبود ارتباط مطلوب بین صنعت و دانشگاه است.

این مدرس که نخواست نامش در گزارش بیاید،ادامه داد: در صورتی که این ارتباط برقرار گردد می‌توان کارآفرینی را پیشرفت داد و بی‌شک ضروری هست به منظور تحقق این ارزشمند مدیران کارهایی را ترتیب دهند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه بجنورد با اهتمام به اینکه خود صنعت رغبتی به بکارگیری از حجم دانشگاه ندارد،بیان کرد: در صورتی که یک درصد بودجه پژوهشی از نفع کارخانه‌ها به این قسمت تعلق یابد، بی‌شک این آرمان پژوهشگر خواهد شد.

 

Image result for ‫علی اصغر پیله ور پارک علم و فناوری خراسان شمالی‬‎

 

ریشه ی کلیدی مشکل بی اعتمادی بین صنعت و دانشگاه است

علی اصغر پیله ور رئیس پارک علم وفناوری خراسان شمالی در ارتباط با این مبحث عنوان کرد:ارتباط صنعت و دانشگاه متاسفانه از سال های طولانی به عنوان یک مشکل بنیادی در کشور مطرح بوده است.

وی اضافه کرد:صنعت به علت انحصاری بودنش در دولت همواره نیازهایش را از خارج تعمین کرده و به طرف دانشگاه ها نمی آید،البته دانشگاه های ما نیز به عدد نظر صنعتگران در حوزه پژوهش به آن شکل که ضروری هست توان ندارند مشکلات صنعت را نیز حل کنند.

رئیس پارک علم وفناوری خراسان شمالی اضافه کرد:در یکی دو دهه ی موخر با احداث پارک های علم و فناوری و مرکز های رشد تا حدی اهتمام شده که حلقه ی بین صنعت و داشگاه احداث گردد و امروز تا حدودی شرکت های دانش بنیان توانسته اند به این مشکل مساعدت کنند.

پیله ور در انتهاء عنوان کرد:ریشه ی کلیدی مشکل طبق یک نوع بی اعتمادی هست که بین صنعت و دانشگاه وجود دارد.

Image result for ‫سیاوش وحدت مدیرعامل شهرک های صنعتی خراسان شمالی‬‎

 

ارتباط بین صنعت و دانشگاه احتیاج به فرهنگسازی و وقت دارد

سیاوش وحدت مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان شمالی با اشاره به ارتباط صنعت با دانشگاه در استان عنوان کرد:در محیط استان به حمدالله ارتباط مطلوبی را با دانشگاه های آزاد و دولتی بجنورد شکل دادیم و در حال افزایش ارتباطات با دانشگاه ها هستیم.

وی دنبال کرد:اما در مجموع در سطح کشور ارتباط بین صنعت و دانشگاه تاکنون وضع مطلوبی را ندارد که برای حل این مشکل به نظر احتیاج به فرهنگسازی است.

 

Image result for ‫محمد ضمیریان معاون پژوهشی دانشگاه آزاد بجنورد‬‎

 

اگر صنعت مادر برخوردار باشیم خود به خود ارتباط بین دانشگاه و صنعت احداث می شود

اما به رغم ارزش این مبحث وضع ارتباط صنعت و دانشگاه،هنوز یک ارتباط سامانهی و پیوسته نیست و به نوعی گاه‌به‌گاه و گسسته وجود دارد.

برای ارزیابی این مبحث هم کلام گردیدیم با چند تن از مدیران دانشگاهی و البته صنعت استان خراسان شمالی تا به صورت مهارتی تر مشکلات ارتباط با صنعت را در دانشگاه ها ارزیابی کنیم.

عضو هئیت علمی دانشگاه بجنورد اضافه کرد: یکی از موانع کارآفرینی در کشور نبود ارتباط مطلوب بین صنعت و دانشگاه هست.

 

Image result for ‫پتروشیمی خراسان شمالی‬‎

 

در همین زمینه برای رشد متوازن صنعت، ارتباط بین صنعت و دانشگاه ضروری هست با احداث دگرگونی نگرش در بین مدیران زیادتر از سابق قوی کردن شود.

وجود نیروهای متخصص ضروری در صنعت زیاد تأثیرگذار می باشد و می توان عنوان کرد هرچه روی نیروهای متخصص در قسمت صنعتی سرمایه‌گذاری کنیم به تناسب آن شاهد بهره وری زیادتری خواهیم بود.

بی شک واحدهای صنعتی در هر منطقه ای، کانون پیشرفت اقتصادی‌ می باشند و سیاست‌های کلان ضروری هست برای رویش، پیشرفت و پیوستهی واحدهای صنعتی عدد بخورد.

علی اصغر پیله ور رئیس پارک علم وفناوری خراسان شمالی در ارتباط با این مبحث عنوان کرد:ارتباط صنعت و دانشگاه متاسفانه از سال های طولانی به عنوان یک مشکل بنیادی در کشور مطرح بوده هست.

 

انتهای خبر//