تاریخ: ۱۳:۵۳ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
غرامت تخریب جنگل های ایران را منحصرا مردم می دهند+فیلم

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار فرهنگی ، به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار فرهنگی ، مستند «جنگل، نفس‌های آخر» جدید‌ترین مستند یاسر طالبی هست که به مبحث جنگل‌خواری در شمال ایران می‌پردازد. این مستند هم‌چنین نیم نگاهی نیز به تخریب جنگل‌های شمال ایران به بهانه‌های متفاوت از طریق […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار فرهنگی ، به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار فرهنگی ، مستند «جنگل، نفس‌های آخر» جدید‌ترین مستند یاسر طالبی هست که به مبحث جنگل‌خواری در شمال ایران می‌پردازد. این مستند هم‌چنین نیم نگاهی نیز به تخریب جنگل‌های شمال ایران به بهانه‌های متفاوت از طریق دستگاه‌های دولتی دارد. 

بیشتر بخوانید: فاشی جنگل‌خواری دولتی در مستند «جنگل، نفس‌های آخر»

 یاسر طالبی، کارگردان این مستند ۴۲ دقیقه‌ای در صحبتی قبلی که با داشت به مساله جنگل‌خواری از طریق دستگاه‌های دولتی اشاره کرد و عنوان کرد: کسانی می باشند که به راحتی مراجع ملی را تصاحب می‌کنند و به نام مردم و البته به کام خودشان این جنگل‌ها را دگرگونی کاربری می‌دهند.

 

این غرامت زیاد دور نیست، همین جا بیخ گوشمان پرسه میزند؛ اگر جنگل‌های شمال از دست بروند غرامت مضاعف پشت سرش پیدا میشود. شمال با آن جنگل‌های کهنسال و زیبایش البته امروز خودش فاجعه هست. جنگلی با لشکر تبر به دستان، درختان ملج خشکیده، جنگل‌های جلگه ای از میان رفته، آشغال های نهفته در آن، زبانه‌های آتش در کمین نشسته، شرکت‌ها بهره‌برداران چشم‌دوخته به چوب‌های درختان جنگل و گرد و غبارهایی که بیابان‌های طغیان کرده همسایه پس می‌دهد و روزی به حلقوم درخت‌ها هم می‌رود. چندتای‌ما به جنگل تفکر می‌کنیم؟ جنگل‌های شمال که از ۴۰ سال پیش به این سمت مساحتش نصف شده و صحبتش هست که روزی دیگر وجود نخواهد داشت! مخاطره نابود شدن جنگل برای شمال و ما ایرانی ها چقدر جدی است؟ پاسخی که من به آن دست یافته ام این هست. جنگل ها به این زودی ها جدی نخواهد گردید چون فردی به تفکر جنگل ها نیست.

این مطلبو از دست ندید!  فیلم/ حرکت جالب مردمی به نام"نذر طبیعت"

وی اضافه کرد: در تشریح کلی جنگل‌های شمال کشور که به جنگل‌های هیرکانی معروفند، به گونه‌ای فسیل زنده درختان کهن در دنیا شمرده می‌شود. ارزش این جنگلها در این هست که اگر کسی بخواهد به طور نمونه در کشورهای اروپایی، نیا و جد جنگل‌های به فرض آلمان، انگلیس، سوئیس یا اتریش را بررسی کند، ضروری هست به اینجا بیاید؛ چون که جنگل‌های آنها دست خورده‌ و دست کاشته هست، لذا این جنگل‌ها ارزش بین المللی و بین‌المللی دارد. مدت‌هاست که گروه‌های متفاوت به دنبال بحث‌های زیاد مرتبط به جنگل های شمال، در صدد یافتن مسیری برای جلوگیری از تخریب و فجایع متاثر از آن می باشند.

کارگردان «جنگل، نفس‌های آخر» دنبال کرد: البته به نظرم اول خارج شدنی این مطالعات و فیلم ها را ضروری هست خودشان نگاه کنند و اقدام کنند. مردمان آن کشورها پلاکارد دست می‌گیرند و راهپیمایی می‌کنند چون نگران تخریب جنگل‌های آمازون می باشند یا گازهای گلخانه‌ای امریکا و چین. آ آنان برای جنگل‌های آلمان و سوئد تحصن نمی‌کنند. چون سامانه جنگلداری آنان درست هست.  جنگل‌ها با مجوز در حال تخریب شدن می باشند. جنگلبانان در مراقبت از جنگل‌ها تنها می باشند. چقدر ما از این حوادث آگاهیم؟  

    البته حالا ارگان جنگل‌ها پیشتاز قطع بهره‌برداری از جنگل‌هاست و اموری شایستهی انجام داده هست ولی این ارگان همواره در مراقبت از مراجع ملی تنهاست. نهادهای بالادستی با فشار از بالا جنگل را از دست ارگان جنگل‌ها بیرون می‌کنند و به دستاویز ساخت جایگاه ها تعلیمی، پادگان و …

..