گروه: اخبار
تاریخ: ۱۵:۱۱ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
غبار بی مهری بر پیکره یار مهربان/ تعطیلی ۲ کتابخانه در خاش نتیجه بی دقتی مسئولین

هر چند شاید تلاش های ی که در راستای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در کشور انجام می گردد آن طور که ضروری هست و شاید حساب شده نباشد و عملاً در طرح‌هایی مانند «کتاب اتوبوس» و «کتاب مترو» با باخت رو به رو گردد.     اما وضع بد کتابخوانی در شهرستان خاش عاملی جدی […]

هر چند شاید تلاش های ی که در راستای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در کشور انجام می گردد آن طور که ضروری هست و شاید حساب شده نباشد و عملاً در طرح‌هایی مانند «کتاب اتوبوس» و «کتاب مترو» با باخت رو به رو گردد.

 

 

اما وضع بد کتابخوانی در شهرستان خاش عاملی جدی در حقیقت شدن جهالتها و ناهنجاری های اجتماعی شمرده می گردد و سرانه خرید کتاب و مطالعه در این شهرستان مرزی زیاد پایین و دور از توقع هست.

در سبد خرید هر روز خانوارها و شهروندان خاشی کتاب قسمت زیاد ناچیزی دارد و عامل عمده آن نیز به روز نبودن کتاب ها و عدم برگزاری نمایشگاه های کتاب در سطح این شهرستان هست.

 

 

یکی دیگر از مسائل بد در شهرستان خاش نداشتن کتاب در کتابخانه سیار بیمارستان امام خمینی(ره) این شهرستان هست که قفسه کتاب سیار در آن جا مانند ماکت و بدون کتاب مانده هست.

با دقت به اینکه دولت سالانه دو میلیارد ریال  جهت خرید کتاب و ترویج نهضت مطالعه مفید خرج می کند، ولی وضع مطالعه در شهرستان خاش خوب و رضایت قسمت نیست.

 

 

 

کتابخانه قسمت ایرندگان خاش غیرفعال شده و رو به تعطیلی نهاده و مردم فرهنگ دوست و دانش کانون منطقه را با سرگردانی رو به رو ساخته هست.

 

 

 

به گفته ریاست شورای اسلامی قسمت ایرندگان نبود امکانات و ابزارها شایسته برای مطالعه کتاب مبحثی دردآور بوده که مردم ما را رنج می دهد و برای قسمت بزرگ ایرندگان وجود دست کم یک کتابخانه فعال و مجهز ضروری هست.

دادکانی گفته هست که کوشش برای فعال کردن تنها واحد کتابخانه ای قسمت ایرندگان کمترین توقع مردم ما از مدیران هست که امیدواریم به آن دقت گردد.

 

 

 

با این حال ساکنان این جبهه تاکنون در صدد آزمودن طرح‌های فرهنگی خود می باشند و در برابر قسمت ایرندگان در دهستان سنگان از توابع قسمت مرکزی شهرستان خاش سیری شروع شده هست و اولین کتابخانه روستایی را در این استان مسیر اندازی کرد.

نواب کرد در سال هزار و ۳۸۰ قطعه زمینی شخصی داشت و در آن کتابخانه ای روستایی کوچکی در دهاتی سنگان از توابع شهرستان خاش ساخت و از هر مسیری که می توانست یکسری کتب آموزنده را در آن جمع آوری کرد و در فعلی این شخص رییس کتابخانه های عمومی این شهرستان شده هست.
 

 

 

 

  نواب کرد ریاست کتابخانه عمومی شهرستان خاش  معتقد هست من هر روز کتابها را جمع می کردم و بر روی زین موتور خود می گذاشتم و به روستاهای حوالی می رفتم و هر فردی که شوق کتابخوانی داشت را به عضویت کتابخانه در می آوردم.

وی گفته هست:  از اشخاصی که به کتابخانه سنگان مراجعه می کردند، پرسش می کردم چه کتابهایی و با چه مباحثی را زیادتر دوست دارید و دو روز بعد که می رسیدم آن کتاب های خواسته شده را با خودم برای آنها می آوردم و به امانت تحویل آنها می دادم ، این کار را هر دو روز در روستاهای حوالی انجام می دادم و کتاب تحویل می گرفتم و مجدداً کتاب خواسته شده را سری بعد با خودم می آوردم .

 

 

 

به گفته این کتابدار یک روز در فرمانداری خاش نشست ای برگزار شد  و من شنیدم که در آن نشست مدیرکل بنیادمسکن به سر می برد، تصمیم گرفتم که به این نشست بروم.

 

 

 

کرد معتقد هست که روز بعد شماری از مدیران به همراه مدیرکل بنیاد خانه رسیدند و یک قطعه زمین را مشخص کردند و برای ایجاد کتابخانه اهدا کردند و  من از فردای همان روز دنبال امور ساخت آن بودم و نامه ای برای مقام معظم رهبری مبنی برکمک به ساختن این کتابخانه ارسال کردم طی مدت ۲ ماه بعد جواب نامه از طرف رهبر آمد که ضروری هست برای ساخت این کتابخانه به سپاه مراجعه می کردم و از بسیج مهندسین مساعدت می گرفتم که من نیز به بسیج مهندسین رفتم و یک مهندس جهت ساخت این کتابخانه به من ارائه گردید .

وی با اظهار اینکه از یک هفته بعد ساخت این کتابخانه شروع گردید، گفته هست که طی مدت ۶ ماه کار ساخت این کتابخانه به انتهاء رسید، حال منحصرا مجهز کردن این کتابخانه اعم از کتاب، قفسه و میز باقی مانده بود، من در آن وقت در اداره ارشاد اسلامی خاش نیز فعالیت می کردم و از این مسیر توانستم این کتابخانه را مجهز کردن کنم .

 

 

 

کرد معتقد هست که ضروری هست محیط کتابخانه ضروری هست محیط آرامش قسمت و جذب کننده باشد و به همین سبب تصمیم گرفتم که در این کتابخانه از فرآورده ها و میوه های کشاورزی دهاتی سنگان نیز بکارگیری کنم و با وجود اینکه کشاورزی حرفه پدرم بود و من نیز به کشاورزی علاقه داشتم نهال های میوه های متفاوت را در این کتابخانه کاشتم و از آن پس اسم این کتابخانه را ” کتابخانه میوه ای و با این شعار که کتاب بخوانید و میوه بخورید ” گذاشتم، که وقتی که اشخاص برای خواندن کتاب به این کتابخانه می آیند محیط دلنشین و سرسبز باشد و این کار را برای فرهنگ سازی و نیز جذب اشخاص به طرف کتابخانه و کتابخوانی انجام دادم.

   به گفته وی این کتابخانه اصل فعالیت خود را از ابتدای سال ۱۳۸۳ شروع کرد و هر روز ده ها نفر از روستاییان که زیادتر آنها کودک ها و نیز گاهی وقت ها حتی کشاورزان بودند برای دریافت کتاب مراجعه می کردند .

وی گفته هست که من تا سال ۱۳۹۱ مسئول این کتابخانه روستایی بودم که در همین سال کتابدار مثال گردیدم و به طرف مسئول کتابخانه شهر منصوب گردیدم .

علی ای حال ضروری هست بکوشیم با برنامه‌های ابتکاری و فرهنگ‌سازی نوجوانان و جوانان استان را به طرف کتاب و کتابخوانی سوق داده و با اعمال فعالیت‌های فرهنگی کتابخوانی را در بین اقشار متفاوت مردم اشاعه دهیم.

کتابخوانی برای پر کردن وقت ها فراغت جوانان زیاد شایسته و ضروری هست و کتابخانه‌ها به عنوان یکی از پایگاه‌های کلیدی فرهنگی، محل شایستهی برای پرکردن وقت ها فراغت نوجوانان و جوانان هست.