غار شیر آباد، مخفیگاه دیوسپید شاهنامه

0
اشتراک

غار شیر آباد، مخفیگاه دیوسپید شاهنامه

غار شیر آباد، مخفیگاه دیوسپید شاهنامه

شیرآباد، غار آبی و رودخانه ای و پر راز و رمزی است که به گفته اهالی شرق گلستان، محل زندگی «دیو سپید شاهنامه» بوده است. اگرچه غارنوردان آن را به دلیل محل قرارگیری اش با نام شیرآباد می شناسند اما هنوز هم بین اهالی گلستان با نام «دیو سفید» شناخته می شود.

غار و آبشارهای شیرآباد در ۵۵ کیلومتری شرق گرگان، در حد فاصل شهرهای علی آباد کتول و آزادشهر قرار دارند.  نزدیکترین شهر به غار شیرآباد، شهر «خان ببین» است و نزدیک ترین روستا به آن، روستای شیر آباد است. این غار و آبشارهای معروف آن، ۲۰ کیلومتر از روستای شیرآباد فاصله دارند.

شیرآباد

شیرآباد

برای رسیدن به آنها کافیست از مسیر «خان ببین» به روستای شیرآباد پنج کیلومتر را به سمت جنوب بروید. بعد از عبور از روستای شیرآباد، سه کیلومتر جاده آسفالته را ادامه داده سپس راه مالرویی را پیش بگیرید که در این منطقه خودنمایی می کند. این راه، به سمت آبشارها پیش می رود و غار بعد از آبشار دوم و نرسیده به آبشار سوم واقع شده است و دهانه بزرگ این غار در سمت راست به خوبی مشخص است.

غار شیر آباد، مخفیگاه دیوسپید شاهنامه

غار شیر آباد، مخفیگاه دیوسپید شاهنامه

غار شیرآباد (دیو سپید) از نظر درجه سختی برای غارنوردان، غار ساده ای است که دسترسی به آن ساده بوده و غارنوردی در آن نیاز به ابزارهای حرفه ای ندارد. این امر به معنای آن نیست که می توانید بی گدار و تنها به آب بزنید یا با یک گروه نابلد راهی این غار شوید و گروه بلد و آشنا به غارنوردی نیاز است. غار دیو سپید هم مثل هر غار دیگری خطرات خودش را دارد و برای بازدید از آن باید با یک تیم باتجربه همراه شد،

غار شیر آباد، مخفیگاه دیوسپید شاهنامه

غار شیر آباد، مخفیگاه دیوسپید شاهنامه

با ورود به غار، تاریکی مطلق و انعکاس صدای حرکت آب در غار، افسانه قدیمی دیو سفید در شاهنامه را دامن می زند. غار شیرآباد یک غار طبیعی است که بشر در ساخت آن نقشی نداشته است، یک غار آبی و رودخانه ای که طول آن به حدود ۲۳۵متر می رسد و قطر دهانه آن ۹ تا ۱۵ متر اندازه گیری شده است. در کف غار دیو سپید آب سردی جاری است که حدود ۱۰ تا ۱۱ درجه سانتیگراد دما دارد و آب این غار به رودخانه شیرآباد در دامنه پائین غار می ریزد و در ادامه مسیر خود، به هفت آبشار جنگلی می پیوندند.

رطوبت و دمای مناسب این غار، آن را تبدیل به زیستگاه مناسبی برای بعضی از گونه ها مثل سمندر کور غارزی گرگانی کرده که فقط در این غار و غارهای اطراف زندگی می کند.

بیشترین بخش غار تاریک است و در انتهای آن چشمه ای دیده می شود که ظاهرا منشأ ایجاد غار در طول قرن های گذشته بوده است.

2016-08-30-12-20-55

برخی بر این باورند که این غار همان غاری است که حکیم ابوالقاسم فردوسی در شاهنامه خود آورده است و بین آبشار سوم و چهارم مسیر فرعی است که به این غار ختم می شود و اهالی معتقدند تا به حال کسی به انتهای این غار نرسیده است. اگرچه طول این غار از دهانه تا محل چشمه انتهایی حدود ۲۴۰ متر اندازه گیری شده است ولی هنوز انتهای غار به درستی مشخص نشده است

2016-08-30-12-25-40

هرچه در غار به جلو می روید، عمق آب بیشتر می شود، نفس کشیدن در غار به دلیل پخش شدن گاز گوگرد کمی مشکل است، کمی که جلوتر می روید سمندرهای غارزی گرگانی را در این غار مشاهده می کنید که بزرگترین سمندر های آبی جهان هستند. سمندر غارزی گرگانی در فهرست قرمز اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) قرار دارد و از نظر زیستی در وضعیت بحرانی یا «CR» فهرست بندی شده است.

2016-08-30-12-22-12

حدود ۲۰۰ متر که به جلو می روید به دلیل زیاد شدن آب دیگر قادر به جلوتر رفتن نیستید و برای پیشروی احتیاج به وسایل غواصی دارید. در قسمت اعظم غار تاریکی مطلق حکمفرماست و در انتهای غار نیز چشمه ای وجود دارد که منشأ ایجاد غار در طول قرن های گذشته است و به دلیل ویژگی های ساختمانی و جنس زمین، حرکت آب موجب تشکیل استخر، سنگ های استالاگتیت و بستر گلی شده است. انعکاس صدای حرکت آب درمسیر تبدیل به زمزمه و صداهایی درغار شده که این مسئله شایعات مختلفی را درباره غار بین اهالی رواج داده است. به هر حال این استان با جاذبه های متعددش و وجود چنین جاذبه های ناب و منحصر به فردی پذیرای گردشگران نوروزی است و چنانچه به این استان سفر کردید بازدید از این جاذبه های خدادادی که هر یک تاکیدی بر قدرت خداوند متعال است را فراموش نکنید.

2016-08-30-12-22-55

یکی از ابشارهای شیر اباد

یکی از ابشارهای شیر اباد

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.