عید فطر، 4 اعمال عید فطر(1400)

عید فطر مبارک
+3
اشتراک

عید فطر، 4 اعمال عید فطر(1400)

عید فطر یکی از باشکوه ترین اعیاد مذهبی که در پایان ماه مبارک رمضان و آغاز ماه شوال توسط مردم مسلمان جهان برگزار می شود.این عید را عید روزه گشا هم می نامند و پاداش یک ماه روزه داری می دانند. دو روزی که گرفتن روزه حرام می باشد عید فطر و عید قربان هستند. از جمله مراسم های این روز نماز عید فطر و زکات فطریه می باشد. 

  1. تاریخچه

عید فطر توسط حضرت محمد (ص) آغازشده است. طبق روایات،  پس از مهاجرت حضرت محمد (ص) از مکه در مدینه آغاز شد. انس، یکی از صحابه معروف پیامبر، نقل کرد، هنگامی‌که پیامبر به مدینه رسید، افرادی را دید که دو روز خاص را جشن می‌گیرند و در آن روزها آن‌ها خود را با تفریح و سرگرمی مشغول می‌کنند. در این هنگام، پیامبر متذکر شد که حق‌تعالی به‌جای این‌ها برای شما دو روز جشن را بهتر از این‌ها قرار داده‌است: یکی عید فطر و دیگری عید قربان.

 

تعیین روز عید سعید فطر

 شرط اعلام ماه شوال با رؤیت هلال ماه به وقوع می‌پیوندد، همواره در کشورهای مسلمان، برحسب موقعیت مکانی آن کشور، رؤیت هلال ماه اول ماه شوال و روز عید متغیر است به‌طور مثال در عربستان سعودی روز چهارشنبه روز عید اعلام شود اما در ایران روز پنجشنبه روز عید سعید فطر اعلام شود.

 

عید فطرعید سعید فطرعید در ایران چه روزی است؟

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که چون هلال به لحاظ نجومی نزدیک حد نجومی رؤیت پذیری و رؤیت ناپذیری قرار دارد، احتمال اینکه با توجه به نامساعد بودن شرایط جوی، هلال دیده نشود وجود دارد.

به‌هرحال گروه‌های استهلال حداکثر توان را به کار می‌برند تا ماه را مشاهده کنند؛ اما اگر گزارش‌های ارسالی اطمینان‌بخش نباشد و رؤیت هلال در شامگاه چهارشنبه دیده نشود احتمال اینکه عید سعید فطر روز جمعه (۲۴ اردیبهشت) شود وجود دارد.

البته این احتمال هم وجود دارد که هلال ماه چهارشنبه دیده شود و در این صورت طبق تقویم، پنج‌شنبه (۲۳ اردیبهشت) عید  خواهد بود.

عید در عربستان چه روزی اعلام‌شده؟

العربیِ اعلام کرد که عید فطر در عربستان روز پنجشنبه خواهد بود.

منابع سعودی شامگاه سه‌شنبه اعلام کردند که ماه در عربستان سعودی رؤیت نشده ازاین‌رو روز اول شوال سال ۱۴۴۲ هجری قمری (عید فطر) روز پنجشنبه خواهد بود.

دایره رصد هلال در دیوان عالی سعودی اعلام کرد که هلال ماه شوال ۱۴۴۲ هجری قمری هنوز مشاهده نشده و عید در عربستان روز پنجشنبه ۱۳ مه ۲۰۲۱ (۲۳ اردیبهشت) خواهد بود.

عید فطر چه روزی است؟

تعیین عید فطر در ایران

گفتنی است در ایران به‌طور عمده تعیین عید فطر بر عهده حاکم شرع است و پیروی از آن طبق نظر بعضی مراجع تقلید و علمای شیعه، بر تمام شیعیان حتی مراجعی که نسبت به آن علم ندارند لازم است.

مراجع تقلید هم که نظرشان متفاوت است که اخبار لازم و فوری را به اطلاع مقلدان خود می‌رسانند. هرچند اگر فردی مطمئن شود که آن روز آخر ماه رمضان یا دوم ماه شوال است از دیدگاه شرعی نمی‌توان او را از عمل به علم خود بازداشت.

 

در فقه سنی

در کشور عربستان سعودی به‌عنوان مهم‌ترین کشور سنی مذهب، این وظیفه را شورای عالی قضایی عربستان سعودی که مهم‌ترین مرجع اسلامی و تصمیم‌گیری است بر عهده دارد.

معمولاً سایر کشورهای عربی و اسلامی منطقه نیز با پیروی از روز خاصی که توسط شورای عالی قضایی عربستان سعودی تعیین‌شده، آن روز را به‌عنوان روز عید فطر اعلام می‌کنند.

در تمامی کشورهای اسلامی گذشته از نوع حکومت مشخص کردن عید بر مبنای شروع ماه شوال و از همه مهم‌تر رؤیت هلال شوال معین می‌شود.

 

آداب و سنن عید سعید فطر

تکبیر

از سنت‌های مسلمانان در روز عید سعید فطر، تکبیر است. تکبیر در روز عید، برگرفته از آیه‌ای از قرآن است و پیش از نماز عید فطر و شروع خطبه، در خانه‌ها و کوچه و بازار خوانده می‌شود.

الله‌اکبر الله‌اکبر الله‌اکبر

لا اله آلا الله

الله‌اکبر الله‌اکبر

ولله الحمد

الله أکبر کبیراً

والحمد لله کثیراً

الله بزرگ‌ترین است، الله بزرگ‌ترین است، الله بزرگ‌ترین است.

خداوندی نیست مگر الله

الله بزرگ‌ترین است. الله بزرگ‌ترین است.

و ستایش همه از آن الله است.

الله به‌راستی بزرگ‌ترین است.

و ستایش بسیار از آن الله است

غسل

 توصیه‌شده است که مسلمانان در روز عید سعید فطر، تن خود را در آب بشویند و غسل کنند. غسل عید، از سنت‌های مسلمانان در روز عید است و در آن فرقی بین مردان، زنان نیست.

غسل عید می‌تواند قبل از اذان صبح انجام گیرد. علاوه بر غسل، عطر زدن و مسواک کردن نیز از سنت‌های روز عید است.

eid al fitr

نماز

مهم‌ترین عمل در روز عید ، نماز عید فطر است. زمان برگزاری نماز بعد از طلوع آفتاب تا ظهر روز عید است.

این نماز باید به جماعت خوانده شود و به عقیده شیعه در زمان غیبت، خواندنش مستحب است.

کیفیت برگزاری نماز هم مانند نماز عید قربان به این صورت است که:

در رکعت اوّل:

بعد از خواندن حمد و سوره باید پنج تکبیر گفت و بعد از هر تکبیر یک قنوت خواند و بعد از قنوت پنجم تکبیر دیگری بگوید و به رکوع رود، بعد دو سجده به‌جا آورد و برخیزد.

 

در رکعت دوم:

بعد از خواندن حمد و سوره چهارتکبیر گفته می‌شود و بعد از هر تکبیر قنوت خوانده می‌شود و بعد از تکبیر پنجم به رکوع رفته و بعد از رکوع دو سجده به‌جا آورد و تشهّد و سلام گفته می‌شود.

فطریه امسال

آیت‌الله خامنه‌ای نظر خود را درباره مبلغ زکات فطره در ماه رمضان سال 1400 اعلام کردند.

گندم: 20 هزار تومان

برنج: بر اساس قیمت محل زندگی روزه‌دار

(لازم به توضیح است که مقدار زکات فطره برای هر فرد، سه کیلوگرم است.)

منبع

+3
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.