تاریخ: ۱۷:۴۰ :: ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
عکس ها منحصر به فرد پلنگ ایرانی در سمنان ثبت گردید

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، عباسعلی دامنگیرمدیرکل مراقبت محیط زیست استان سمنان روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: پلنگ ایرانی در لیست سرخ و به عنوان گونه در خطر انقراض قرار دارد که زیست آن در منطقه های مراقبت شده استان سمنان ثابت شده بود. وی افزود: یکی […]

رویت ۳ پلنگ ایرانی در منطقه های مراقبت شده سمنانبه گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، عباسعلی دامنگیرمدیرکل مراقبت محیط زیست استان سمنان روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: پلنگ ایرانی در لیست سرخ و به عنوان گونه در خطر انقراض قرار دارد که زیست آن در منطقه های مراقبت شده استان سمنان ثابت شده بود.

وی افزود: یکی از علاقه مندان و عکاسان محیط زیست بهمراه محیط بانان منطقه مراقبت شده پرور در حال گشت زنی در منطقه بود که موفق به رویت سه قلاده پلنگ ایرانی گردید.

مدیرکل مراقبت محیط زیست استان سمنان افزود: با کوشش این دوست دار محیط زیست، بی نظیرترین عکس ها از این چنین با ارزش جانوری در استان سمنان ثبت و ضبط گردید.

مدیرکل مراقبت محیط زیست استان سمنان دنبال کرد: نکته دیگر این عکس ها آرامش قابل ملاحظه پلنگ ایرانی هست که در رو به رو با محیط بانان و عکاس طبیعت بسیار آرامش دارد.

وی افزود: در عکس ها پلنگ های ایرانی بدون هیچ گونه بیم و اضطرابی به نظاره محیط بانان و عکاس نشسته اند و این مسئله نیز نشان دهنده امنیت بالای منطقه هست که باعث محافظت آرامش حیواناتی مثل پلنگ ایرانی شده هست.

این مطلبو از دست ندید!  بازگشت سه قطعه پرنده شکاری در فسا به دامن طبیعت

مدیرکل مراقبت محیط زیست استان سمنان یادآور گردید: فیلمبرداری از پلنگ در طبیعت به علت تراکم پایین و مشی پنهان کارانه این جانور بسیار دشوار هست و مطابق آخرین بررسی اتحادیه جهانی مراقبت از طبیعت (IUCN) در سال ۲۰۰۸، پلنگ در لیست سرخ و به عنوان گونه در خطر انقراض قرار دارد.

یوزپلنگ آسیایی، پلنگ ایرانی و گورخر آسیایی، من جمله حیات وحش در خطر انقراض می باشند که چرخه زیستی شایسته ای در منطقه های مراقبت شده استان سمنان دارند.

۱۶ ۱۶ درصد از منطقه های مراقبت شده کشور در استان سمنان قرار دارد و این استان میزبان ۳۰ درصد از تنوع گیاهی و جانوری شناسایی شده در کشور هست.