تاریخ: ۱۶:۳۷ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
عملکرد آبخیزداری هم برای سالهای پر آب و کم آب

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، خلیل آقایی دیشب در نشست با ریاست، نایب ریاست و اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبه های مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در سال‌های کم آب، هنر آبخیزداری این هست که ضمن هدایت آب به سمت سفره‌های زیرزمینی از هدر رفت آن جلوگیری […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، خلیل آقایی دیشب در نشست با ریاست، نایب ریاست و اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبه های مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در سال‌های کم آب، هنر آبخیزداری این هست که ضمن هدایت آب به سمت سفره‌های زیرزمینی از هدر رفت آن جلوگیری می‌کند و در سال‌های پر آب نیز از سیل پیشگیری و خراب کردن را به پایین‌ترین حد کاهش می‌دهد.

آقایی با بیان اینکه در آستانه تعیین بودجه سال ۹۸ با اجرای طرح‌های آبخیزداری شاهد یک انقلاب شگرف در عرصه مراجع طبیعی کشور هستیم، از رییس و اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خواست در دوران تعطیلی مجلس از کارهای آبخیزداری و میزان رضایتمندی مردم در حوزه استحفاظی خود بازدید کنند و نتیجه های حاصل از بازدید را به ما گزارش نمایند.
رییس سازمان جنگل‌ها اضافه کرد: منظور ما از کارهای آبخیزداری صرفاً به معنای کارهای سنگ و سیمان و ملات نیست لکن منظور ما مجموعه‌ای از فعالیت‌های به هم ملحق شده مثل آموزشی، ترویجی، حفاظتی، جنگل کاری، جایگزینی سوخت، اطفای حریق، کاداستر و …
رییس سازمان جنگل‌ها گفت: با استانداران استان‌ها تفاهم نامه همکاری امضا کرده ایم و به هر میزان از محل صندوق توسعه ملی برای استان‌ها ارزش اختصاص داده ایم، حدوداً به همان میزان استانداران برای اجرای طرح‌های ابخیزداری بودجه اختصاص داده اند.
وی با اشاره به اینکه اگر یک ریال در طرح‌های آبخیزداری سرمایه گذاری گردد ۸ ریال برگشتی خواهد داشت، بیان کرد: در سال ۹۷ با اجرای طرح‌های آبخیزداری ۷۵۴ میلیون متر مکعب آب ذخیره شده هست.
رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در بخش دیگری از اظهارات خود در جمع رییس و اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبه های مجلس شورای اسلامی از بیابان‌ها به عنوان چالشی بزرگ در ایران و جهان اسم برد و گفت: ایران از دیر باز در راستای تثبیت شن‌های روان، مالچ پاشی و بیابان زدایی ید طولایی داشته و کارهای آن در منطقه زبانزد بوده و زیادی از کشور‌های حاشیه خلیج فارس از تجربیات و دانش بیابان زدایی ایران استفاده می‌کردند.

این مطلبو از دست ندید!  صفر تا صد نحوه شکایت از طریق "سامانه ثبت‌ شکایت مردمی از مدارس"

در نشست رییس سازمان جنگل‌ها با رییس و اعضای کمیسیون برنامه و بودجه روی بر دو مبحث آبخیزداری و پس از آن مبارزه با پدیده گرد و غبار و بیابان زایی بسیار تاکید گردید و هوشنگ جزی مدیر کل دفتر آبخیزداری و مراقبت خاک و فرهاد سرداری مدیر کل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گزارش جامعی از میزان پیشرفت طرح‌های آخیزداری و بیابان زدایی در کشور عرضه کردند.
علاوه بر این مهرداد لاهوتی و غلامعلی جعفرزاده نماینده های مردم لنگرود و رشت در مجلس شورای اسلامی از همکاری مهندس آقایی با مجلس و مردم تقدیر کرده و مهرداد لاهوتی گفت: در سال‌های موخر گیلان شاهد سیل‌های مخرب زیادی بوده و تنها راه رهایی استان اجرای طرح‌های آبخیزداری هست.
در این نشست علاوه بر این غلامرضا تاج گردون رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبه های مجلس گفت: گزارشی که از آبخیزداری و بیابان زدایی عرضه گردید اجمالی، فنی، اجرایی و برنامه‌ای بود و اظهار امیدواری کرد که اعضای کمیسیون بتوانند در بودجه سال کنونی و سال آینده کمک کار سازمان جنگل‌ها باشند.
وی اضافه کرد: برای دسترسی به نتیجه خوبتر، آنچه از سازمان جنگل‌ها انتظار هست فعالیت‌های علمی، فنی و رسیدن به توسعه پایدار هست.

تاج گردون با بیان اینکه در کنار اعتبارات عادی و مصوب دولت، ارزش قابل ملاحظه ای از صندوق توسعه ملی به سازمان جنگل‌ها اختصاص یافت، دقت و نحوه هزینه کرد آن را با اهمیت دانست و گفت: امکان دارد بخش از استان‌ها توانمندی جذب اعتبارات نداشته باشند که باید در توزیع اعتبارات توجه لازم صورت پذیرد.
رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبه های مجلس در پایان یادآوری کرد: اختصاص اعتبارات از صندوق توسعه ملی نتیجه اعتقاد و تاکیدات شخص مقام معظم رهبری به مبحث آبخیزداری و آبخوانداری هست و باید این مجال را با ارزش شمرد.