علل آزادسازی سریع تلعفر

0
اشتراک

علل آزادسازی سریع تلعفر

تلعفرسیدهادی افقهی در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان درباره علل آزاد سازی سریع تلعفر بیان کرد: عوامل متعددی باعث شد تا پیروزی خیره کننده تلعفر از لوث وجود داعشی‌های تکفیری صورت بگیرد. در این راستا اراده و تجربه حشدالشعبی و ارتش عراق بعد از آزادسازی موصول هم بی تاثیر نبود.
وی درباره عوامل نظامی موثر در آزادسازی سریع تلعفر عنوان کرد: تلعفر یک شهر استراتژیک است که از حدود ۹ ماه پیش توسط حشدالشعبی که همردیف ارتش عراق است، محاصره شده بود و هر آن که فرماندهی کل قوای عراق اراده می‌کرد، می‌توانست به حشدالشعبی دستور دهد تا آن شهر را آزاد کنند.
کارشناس مسائل خاورمیانه تصریح کرد: بعد از محاصره ۹ ماهه این شهر از سوی حشدالشعبی، ارتباط خطوط نظامی و امداد رسانی لجستیکی و نیرو‌ رسانی به تروریست‌ها از ۳ محور مهم قطع شد که شامل «موصل به تلفعر» و «تلعفر با داخل خاک سوریه» و همچنین «تلعفر با جنوب و استان الانبار» می شود. هنوز هم گروهک تروریستی تکفیری داعش آنجاست با نرسیدن نیرو‌های کمکی و غذا و دارو به این تروریست‌ها، در عرض ۹ ماه، کم کم بنیه نظامی و رزم آوریشان ضعیف شد.
سیدافقهی با اشاره به اهمیت مسائل روحی روانی تروریست‌ها در این نبرد افزود: آزادسازی شهر موصل که مرکز نینوا است و همچنین خبر شکست داعش در محور‌های سوریه و لبنان دلیلی بر فروپاشی تشکیلاتی تروریستها و ناامیدشدن شان در ادامه دادن جنگ شد.
وی با بیان اینکه تلعفر یکی ازمناطق تمرکز تروریست‌های داعشی غیر عراقی و غیر عرب بود، گفت: برخی تخمین می‌زنند حدود ۳۰-۴۰ درصد نیرو‌های داعش در تلعفر غیر عراقی و غیر بومی بودند ولیکن خود داعشی‌های عراقی و عربی از اوضاع کشور و منطقه‌شان آگاه ترند و می‌دانستند راهی جزکشته شدن ندارند و فرماندهانشان هم این افراد را از اسارت به شدت پرهیز می‌دادند.
کارشناس مسائل خاورمیانه خاطر نشان کرد: اختلافات بین فرماندهان بومی و فرماندهانی که از چچن، داغستان و مخصوصاً داعشی‌هایی که ازترکیه آمده بودند و همچنین عدم همکاری مردم تلعفر با داعشی‌ها در شکست آنها در منطقه تلعفر موثر بود.
سید افقهی اضافه کرد: جغرافیا و بافت شهری تلعفر اختلافات زیادی با موصل داشت به این معنا که موصل قدیم  کوچه‌های تنگ و قدیمی داشت که تانک و زره پوش داخل آن نمی‌شد، ولی درتلعفر نیرو‌های امنیتی راحت وارد محله ها می‌شدند و می توانستند عملیات رزمی انجام دهند.
وی گفت: احساس می‌کنم یک نوع تبانی بین فرماندهان داعش، ترکیه وذآمریکا در این نبرد انجام شده بود تا معابری باز شود ونیروهایشان به داخل کردستان عراق و ترکیه فرار کنند برای اینکه بعد از اتمام جنگ  مثل موصل جسد‌های زیادی از آن‌ها روی زمین باقی نمانده بود.  

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.