تاریخ: ۱۱:۰۶ :: ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
سفر تابستانی به «چهار محال و بختیاری»

برترین ها – ساناز مطلبی: اگر قصد سفر به نیمه غربی ایران را دارید چهارمحال بختیاری از استان هایی است که در این فصل با آب و هوایی خنک توان دارد روح و جسم شما را در این هوای گرم تازه کند. این استان به سبب بلندای فراوان بام ایران لقب دارد. شهرکرد مرکز این […]

برترین ها – ساناز مطلبی: اگر قصد سفر به نیمه غربی ایران را دارید چهارمحال بختیاری از استان هایی است که در این فصل با آب و هوایی خنک توان دارد روح و جسم شما را در این هوای گرم تازه کند. این استان به سبب بلندای فراوان بام ایران لقب دارد.

شهرکرد مرکز این استان کوهستانی است و از شمال و شرق با استان اصفهان، از غرب با استان خوزستان، از جنوب با استان کهگلویه و بویراحمد و از شمال غربی با لرستان همسایه است. آب و های خوش و طبیعت بکر این استان را جزء منطقه های زیبا برای گردشگری و سفر در تعطیلات کرده است. در این مطلب از سایت برترین ها شما مخاطب های عزیز را با جاذبه های چهارمحال و بختیاری زیادتر آشنا می کنیم تا اگر قصد عزیمت و ایرانگردی داشتید این استان را هم در فهرست سفرتان قرار دهید و سر مجال از جاذبه هایش دیدن کنید.

تـالاب چـغاخـور

منطقه چغاخور با طبیعتی دل‌انگیز، آب و هوایی دلپذیر، پوشش گیاهی و بیشه‌زارهای رنگارنگ، مزارع و باغات مصفا، چشمه‌ سارهای زلال و چشم‌انداز سحرانگیز ، دوستداران طبیعت را به خود فرا می‌خواند.

برای رفتن به این تالاب دل انگیز جاده شهر کرد – ایذه را پیش بگیرید و پس از اینکه حدود ۶۰ کیلومتر از شهرکرد دور شدید خودتان را آماده کنید تا یکی از زیباترین تالاب های ایران را نگاه کنید.

عواملی مثل قرارگیری در مسیر دو جاده کلیدی، برخورداری از تنوع بالای زیستگاهی، گیاهی و جانوری، مجاورت با سه تالاب سولقان، علی‌آباد و گندمان ارزش تالاب چغاخور را به لحاظ گردشگری دوچندان ساخته و تالاب را در زمره یکی از کانون‌های گردشگری استان قرار داده است.

چهار محال و بختیاری، بام ایران را زیادتر بشناسید
دره عشق نمایش قلم موی آفرینش در خلق زیبایی

در گوشه ای از استان چهار محال و بختیاری ، اثری چشم نواز از طبیعت دیده می گردد که اسمش را دره عشق گذاشته اند. در هر گوشه از این دره، میتوان زیبایی جدیدی را به تماشا نشست. وجود رودخانه ها، آبشار، روستاها و …

ارتفاع کم کناره های رودخانه و تغییر بسیار فراوان بلندای در فواصل بسیار کم، موجب شده تا آب و هوایی خاص در این منطقه ایجاد گردد و از آب و هوای گرم تا تا آب و هوای سرد را فاصله حدود دو تا سه هزار متری بتوان لمس نمود. این تنوع آب و هوایی در جنس سنگ ها، شیب دامنه ها، شکل دامنه ها من جمله پرتگاه ها، دیواره ها، صخره ها، دره های کوچک و.. و پوشش گیاهی تماما تاثیر گذار بوده و اشکال گوناگونی را در گوشه و کنار این دره شکل داده اند که هر کدامشان توان دارند آدم را عاشق این طبیعت کنند و شاید به همین علت است که اسمش را دره عشق گذاشته اند.

افسانه های محلی نیز بیان می کنند که در زمان‌های بسیار دور دو نفر در دو سوی این دره به هم دل می بازند اما چون هنوز پلی وجود نداشته و راهی نیز برای رابطه نبوده است به اضطرار هر دو خود را به داخل آب دره انداختند تا بهم برسند اما این دنیا را ترک کردند.

چهار محال و بختیاری، بام ایران را زیادتر بشناسید

در مسیر دره عشق…

برای رسیدن به دره عشق باید وارد جاده شهرکرد به ایذه شویم که یکی از زیباترین و در عین حال ترین پرپیچ و خم ترین و پرخطر ترین جاده های ایران است. با ورود به این جاده و ادامه ی مسیر، درختان بلوط در دامنه های زاگرس مرکزی نمایان می گردند و زیبایی هایشان را به رخ رهگذران می کشند. با پشت سر گذاشتن این درختان، راه های فرعی ما را به دامنه های کوه هزار دره و یکی از انشعابات کارون می رسانند و پس از گذر از یک پل، روستای جوزستان و پس از آن روستای پوراز خودشان را می نمایانند.

این مطلبو از دست ندید!  بثینه شعبان: اردوغان موفق به ایجاد منطقه امن در شمال سوریه نمی‌شود

پس از ان باید به سوی روستای دروک برویم که با باغ های انارش به استقبالمان می آید و روحمان را تازه می کند. این در حالی است که هیچ روستایی در این اطراف انار ندارد و این امر نشان دهنده ی تفاوت دما و اقلیم در سراسر مسیر است. به هر جای این روستا که بنگری تنها درختان انار را می بینی و به همین سبب است که به آن دورک اناری بیان می کنند. پس از دل کندن از دورک و ادامه ی مسیر عاقبت به مقصد پر رنگ و لعابمان می رسیم.

رفتینگ در کارون

چهار محال و بختیاری، بام ایران را زیادتر بشناسید
گمان کنید بر روی یک قایق کوچک بر روی جریان آب رودخانه سوار می شوید و با فراز و نشیب هایش پیش می روید. به خاطر شیب مناسب کارون و آبدهی بالای آن، توان دارید این هیجان را در دره عشق و در آبهای خروشان رود آن نیز تجربه کنید و خاطره ای خوش را در ذهنتان حک نمایید.

غار سراب بکرترین غار آهکی ایران

چهار محال و بختیاری، بام ایران را زیادتر بشناسید
زمان زیادی از کشف غار سراب شهرکرد نمی گذرد اما در همین مدت غارنوردانی که از این غار دیدن کرده اند این غار را یکی از بکرترین و زیباترین غارهای آهکی کشور دانسته اند. غاری تقریبا عمیق که برای هر سطحی از توانمندی های غارنوردی جذاب است. از غارنوردان آماتور گرفته تا حرفه ای های کار کشته!

از غارنوردان آماتور گرفته تا حرفه ای های کار کشته!در مسیرغار سراب…

چهار محال و بختیاری، بام ایران را زیادتر بشناسید

غار سراب در ۵۶ کیلومتری جنوب غربی شهرکرد قرار دارد و برای رسیدن به آن باید راه آسفالته دره ای زیبا را پیش بگیرید.در انتهای این مسیر از ماشین پیاده می شوید و تا رسیدن به غار حدود ۱۵ دققیه پیاده روی می کنید. این غار دارای دو دهانه است و جاری بودن آبی خروشان از یکی از دهانه ها آن را جذاب و تماشایی کرده است. غار موانع طبیعی زیادی دارد برای همین منحصرا توان دارید به حدود ۶۰۰ متر از آن دسترسی دارا باشید. در جای جای دالان طول و دراز غار که در برخی از قسمت ها ارتفاعش ۱۵ متر است قندیل های زیبایی خواهید دید.

آبشار آتشگاه طولانی ترین آبشار ایران

چهار محال و بختیاری، بام ایران را زیادتر بشناسید
در استان زیبای چهارمحال و بختیاری و در ۲۰ کیلومتری روستای سردشت شهر لردگان در روستا و دره ای زیبا به اسم آتشگاه، آبشار هایی وجود دارند که به آبشار های آتشگاه معروف‌اند. این مجموعه آبشارهای زیبا در طی مسیری ۳ کیلومتری بر روی زمین در حرکت اند و از این حیث عنوان طولانی ترین آبشار ایران را از آن خود کرده اند. پستی و بلندی های دره ای که آتشگاه در آن قرار دارد علت شده تا مجموعه آبشارهای پلکانی به وجود بیاید که شما را در مسیر رسیدن به آبشار کلیدی معیت می کنند و از سویی موجب زیباتر شدن منطقه شده اند. تعدادی تعداد این آبشارها را ۷ و تعدادی دیگر عدد ۱۰ را برای آن بیان می کنند که این اختلاف با تغییر ظرفیت آب در فصول متفاوت قابل توجیح است.

عناصر زیبای طبیعی مثل دره، سبزه‌زار، اقلیم مناسب و سنگ‌های آهکی و گچی، زیبایی این منطقه را چند برابر می کند تا جایی که همه ساله گردشگران زیادی روانه این آبشار می گردند تا برای ساعت هایی از خنکای آن به ویژه در فصل تابستان و زیبایی های منطقه استفاده نمایند. این آبشار خروشان و خارق العاده زیبا که به آبشار مینیاتوری هم مشهور است یکی از بی‌نظیرترین جاذبه‌های طبیعی و گردشگری استان چهار محال و بختیاری به شمار می‌رود.