تاریخ: ۱۱:۲۰ :: ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
سفر به «پامنار»: بهشت مخفی دزفولی ها

وب سایت روزیاتو: : روستای پامنار استان خوزستان، یکی از مقصدهای تماشایی روستا گردی در دزفول است.دزفول، شهر مقاومت و ایثار یکی از محور های بمباران های هوایی و موشکی در جنگ تحمیلی بود که امروزه اگر چه ترکش های آن دوران حماسه را مثل خرمشهر و آبادان خوزستان بر پیکر خود دارد، اما یکی […]

وب سایت روزیاتو: : روستای پامنار استان خوزستان، یکی از مقصدهای تماشایی روستا گردی در دزفول است.دزفول، شهر مقاومت و ایثار یکی از محور های بمباران های هوایی و موشکی در جنگ تحمیلی بود که امروزه اگر چه ترکش های آن دوران حماسه را مثل خرمشهر و آبادان خوزستان بر پیکر خود دارد، اما یکی از مقصدهای مهیج گردشگری در منطقه های دیدنی جنوب کشور است.

روستای پامنار دزفول، منطقه ای زیبا و کمتر معروف برای ایرانگردان داخلی و بین المللی بوده کهدر این مطلب شما را با پتانسیل های این دیار تماشایی آشنا می کنیم.

سفر به «پامنار»: بهشت مخفی دزفولی ها

روستای پامنار جزء بخش شهیون از توابع سردشت در فاصله هوایی بیست و شش کیلومتری و فاصله جاده‌ای چهل کیلومتری شهر دزفول و به پهنه شصت هكتار در ميان دامنه‌های رشته كوه‌های زاگرس و مشرف به درياچه سد دز در شمال اين شهرستان واقع شده است.

روستای پامنار در سال‌های موخر با توجه به پتانسیل‌های بالای گردشگری به عنوان یکی از روستاهای نمونه گردشگری استان خوزستان برگزیده شده و جدیدا اقداماتی مثل تسطیح تپه‌ها برای احداث رستوران، کمپ و پارکینگ و تعریض جاده دسترسی در این منطقه انجام شده است.

یکی از خوب ترین مجال های قایق سواری را می توان در اطراف روستا پامنار تجربه نمود

هم‌چنین عده بسیاری از ساکنان روستاهای پاقلعه و پامنار به شغل صیادی در دریاچه سد دز مشغولند .

سفر به «پامنار»: بهشت مخفی دزفولی ها

داستان پامنار: بهشت کوچک خوزستانی ها

خوزستان از استان های دیدنی ایران به ویژه در نیمه دوم سال و ایام نوروز است. اگر قصد طبیعت گردی، بوم گردی، نخل گردی، روستاگردی و کوله پشتی گردی دارید، شهرها و روستاهای کمتر دیده شده استان خوزستان گزینه خوبی برای گردشگران خودمانی می باشد که می خواهند با قسمتی از تاریخ و فرهنگ سبک زندگی اقوام ایرانی در جنوب کشور آشنا گردند.

یکی از منطقه های دیدنی گردشگری خوزستان، مطمئنا روستا پامنار است که به وسیله چشم اندازهای متنوع طبیعی و حجم های فرهنگی که ریشه در سبک زندگی و تاریخ این خطه از کشور دارد، میزبان خوبی برای مهمان های سد دز است. تماشای دیدنی های روستا از قلعه طبیعی شاداب، درخت‌های سدر تا دره‌ها و چشمه‌ها دارای طبیعتی جذاب و خاص، همه قسمتی از استعداد های گردشگری بهشت مخفی خوزستان در دزفول ایران است.

روستای پامنار یکی از مقصدهای جذاب روستاگردی در استان خوزستان است

در اطراف این روستای دیدنی، مجال های تفریحی و سرگرمی بسیاری منتظر مهمان های پامنار است که از آن جمله می توان به ورزش های آبی مهیجی من جمله: قایق‌رانی در دریاچه دز، اسکی روی آب در کنار شنا اشاره نمود که برای گذران وقت ها فراقت در جزایر دریاچه و سواحل آن مد نظر گردشگران است. استفاده از هوای مطبوع، رویت حیات‌وحش منطقه بویژه پازن و تیهو، ماهی‌گیری ورزشی در دریاچه، رویت و آشنایی با زندگی عشایری مردم بومی و فضای زیبای معماری سنتی منطقه، آشنایی و رویت صنعت های کوهنوردی و رویت دره‌های عمیق کول‌ خرسان و دره رودخانه دز من جمله دیگر تفریحاتی است که در این منطقه می توان در اختیار داشت.

این مطلبو از دست ندید!  رهاسازی یک قطعه کبک و یک قطعه توکای باغی در دهگلان

اگر به گشتی در روستای پامنار دزفول بپردازید، بوی خانه های کاه گلی آن در کنار معماری منظر دیدنی، شما را غافل گیر میکند.

سفر به «پامنار»: بهشت مخفی دزفولی ها

از دیگر جاذبه‌های این منطقه می‌توان از هنر کپوبافی یاد نمود که از صنعت های دستی رایج بومیان منطقه است.

ك روستا پامنار در گذشته در کنار سرچشمه‌های رود دز قرار داشته و با داشتن نخلستان‌های زياد مركز مهمی براي تهيه مواد اوليه آن به شمار میرفته است اما با آب‌گيری سد دز در سال ‪۱۳۴۲ نخلستان‌های اين منطقه به زير آب رفت و خود روستا نیز به محل فعلی آن یعنی کنار دریاچه انتقال یافت.

چه طور به پامنار برویم؟

سفر به «پامنار»: بهشت مخفی دزفولی ها

برای دیدن این طبیعت زیبا و استفاده از پتانسیل های گردشگری نمونه این روستا در استان خوزستان، بایستی از هر جای ایران راهی خوزستان شده و از آنجا به دزفول بروید. البته راه هوایی و ریلی و اتوبوسی هم در اختیار مسافران دزفول است.

فاصله بین دزفول و اندیمشک مثل خرمشهر و آبادان است و خیلی دور نیستند. اما مقصد بعدی که از دزفول باید انتخاب کنید روستای پامنار در ۵۰ کیلومتری شمال شرقی دزفول است و روزانه از مرکز این شهر به سمت نواحی اطراف به ویژه پامنار، اتوبوس و تاکسی در دسترس گردشگران و مسافران قرار دارد.

کجا بمانیم ؟

همان گونه که در تصویر ها رویت کردید، این روستا کنار دریاچه قرار دارد و گزینه های اقامتی متنوعی پیش روی گردشگران است. یکی از آنان اقامت گاه بوم گردی یا خانه های روستایی است که گاها در سایت های گردشگری اقامت گاهی میتوانید اطلاعات صاحبان خانه های روستایی را پیدا کنید و نسبت به رزرو محل اقامت اقدام نمایید.

سفر به «پامنار»: بهشت مخفی دزفولی ها