گروه: مسافرت
تاریخ: ۱۶:۴۹ :: ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
سفر به استان ایلام در ایام نوروز

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، ، استان ایلام، یکی از منطقه های زیبای ایران با جاذبه‌های طبیعی مثل کوه چمن‌گیر، غار کناتاریکه، کوه اهوران، تفرجگاه تجریان و جاذبه‌های گردشگری تاریخی باشکوهی مثل طاق شیرین و فرهاد، شهر تاریخی ماداکتو، قلعه والی، کاخ فلاحتی و زیادی دیگر […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، ، استان ایلام، یکی از منطقه های زیبای ایران با جاذبه‌های طبیعی مثل کوه چمن‌گیر، غار کناتاریکه، کوه اهوران، تفرجگاه تجریان و جاذبه‌های گردشگری تاریخی باشکوهی مثل طاق شیرین و فرهاد، شهر تاریخی ماداکتو، قلعه والی، کاخ فلاحتی و زیادی دیگر از آثار باستانی کهن است که می‌تواند به عنوان مقصدی برای گردش مدنظر داشته گردد.

سفر به استان ایلام در ایام نوروز

سفر به استان ایلام در ایام نوروز

تنگ ارغوان ایلام

در قسمت ورودی مسیر شمالی جاده‌ی کرمانشاه به ایلام، منطقه‌ای طبیعی و بسیار زیبا وجود دارد که از آن به تنگ ارغوان یاد می‌شود. این جاذبه‌ی گردشگری در ۳ کیلومتری شمال شرقی شهر ایلام و در مسیر رودخانه‌ای که مملو از گل‌ها و درختانی به رنگ ارغوان است، قرار گرفته و شاید به همین سبب آن را تنگ ارغوان می‌نامند.

سفری به استان ایلام در ایام نوروز

آبشار گچان ایلام

در ۱۵ کیلومتری شهر ایلام و در اوائل مسیر ایلام به سرابله، آبشاری زیبا با طبیعتی چشم‌نواز رویت می‌شود که در بین مردم به آبشار گچان آوازه یافته است. منطقه‌ای که به گچان شناخته می‌شود، در جوار دره‌ی گچان و در نزدیکی کوه‌های مانشت و قلاجه قرار دارد. حضور درختان بلوط، منطقه‌ی گچان را بسیار زیبا و دوست‌داشتنی ساخته است.

تفرجگاه جنگلی ششدار ایلام

یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین تفریحگاه‌های شهر ایلام، تفرجگاه جنگلی ششدار است که در ۵ کیلومتری این شهر قرار گرفته و به سبب زیبایی‌های طبیعت در فصول بهار و پاییز و نیز نزدیکی به منجل از دیگر تفرجگاه‌های ایلام، به یکی از پربازدیدترین منطقه های گردشگری مبدل شده است.

سفری به استان ایلام در ایام نوروز

جالب است بدانید که کوه قلاقیران که از آن به عنوان نماد ایلام یاد می‌شود، در این منطقه از کشور قرار گرفته است.

روستای سراب کلان ایلام

روستای سراب کلان، روستایی کوهستانی و بهره مند از چشم‌اندازهای طبیعی و بکر مثل رودخانه، جنگل و آب‌وهوایی مطبوع و دلپسند، در ۵۵ کیلومتری استان ایلام قرار گرفته است که می‌توان آن را یکی از جاذبه‌های گردشگری این منطقه از کشور معرفی کرد.

سفری به استان ایلام در ایام نوروز

علاوه بر این رودخانه‌ی زیبای سراب کلان در کنار جنگل‌های پوشیده از درختان بلوط، از دیگر ویژگی‌های این روستا است.

دره‌ ییلاقی هفت‌ آب (میشخاص هفتآو)

از دیگر جاذبه‌های طبیعی استان ایلام، دره‌ای است ییلاقی و بسیار زیبا و بهره‌مند از طبیعی بکر که از آن به نام دره‌ی ییلاقی هفت آب یاد می‌‌شود.

سفری به استان ایلام در ایام نوروز

این طبیعت زیبا و چشم‌نواز در بین ساکنین محلی به هفتاو نیز آوازه یافته است. این دره‌ از روستای جعفرآباد که در ۳۰ کیلومتری ایلام قرار دارد آغاز شده و تا بلندای طولاب ادامه دارد.

تنگه رازیانه ایلام

در نزدیکی روستای چنارباشی و در ۴۵ کیلومتری شهر ایلام، تنگه‌ای عمیق، باریک، بهره مند از منطقه های بکر و حیرت‌انگیز و مملو از نواحی سرسبز و طبیعتی فو‌ق‌العاده قرار دارد که به تنگه‌ی رازیانه آوازه یافته است.

سفری به استان ایلام در ایام نوروز

این منطقه از ایلام من جمله منطقه های گردشگری طبیعی و پرطرفدار در این استان زیبا است که میزبان گردشگران و طبعیت‌دوستان زیادی از سراسر ایران ایران است.

کوه چمن‌ گیر ایلام

قطعا یکی از جاذبه‌های گردشگری در استان ایلام، کوه چمن‌گیر است که می‌توان آن را یکی از گزینه‌های مناسب برای کوهنوردی و طبیعت‌گردی در نظر گرفت.

سفری به استان ایلام در ایام نوروز

این جاذبه‌ی طبیعی در ۲۲ کیلومتری جنوب شرقی ایلام قرار گرفته و از ارتفاعی نزدیک به ۲۶۰۰ متر بهره مند است.

کوه اهوران ایلام

در فاصله‌ی ۸۳ کیلومتری از ایلام، کوهی بسیار دیدنی با طبیعتی دوست‌داشتنی، مطلوب و ارتفاعی بالغ بر ۲۱۲۰ متر است که به کوه اهوران شناخته می‌شود. این پدیده‌ی طبیعی از دیگر جاذبه‌های گردشگری ایلام است که هواداران خاص خود را دارد.

غار کناتاریکه ایلام

در بلندای سیوان کوه در استان ایلام، در ۳۵ کیلومتری جاده‌ی ایلام به دره‌شهر و در نزدیکی روستای پاکل از توابع استان ایلام، غاری گسترده قرار گرفته است که به غار کناتاریکه آوازه یافته است.

سفری به استان ایلام در ایام نوروز

این پدیده‌ی طیبعی زیبا و شگفت‌انگیز، از دیگر جاذبه‌های گردشگری طبیعی در ایلام است که از ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن، می‌توان به عدم حضور حتی یک موجود زنده به سبب برودت بسیار هوا اشاره نمود.

تفرجگاه تجریان ایلام

یکی از منطقه های خوش‌آب‌وهوا و مطبوع استان ایلام، تفرجگاه تجریان است که در ۲۰ کیلومتری جاده‌ی چوار و در منطقه‌ای به نام «مورت و بولی» قرار گرفته و به سبب حضور درختانی زیبا و انبوه به این نام آوازه یافته است.

سفری به استان ایلام در ایام نوروز

این ناحیه از کشور در زیادتر ایام سال میزبان گردشگران زیادی از سراسر ایران است.

منطقه‌ مراقبت شده کبیر کوه ایلام

آبشار وه‌ریز، پدیده‌ی طبیعی دیگری در استان ایلام است که در مجاورت روستای چشمه‌کبود قرار گرفته و از ارتفاعی بالغ بر ۱۰ متر بهره مند است. این آبشار زیبا از روی صخره‌ای به نحو هلال به پایین ریخته می‌شود و سرچشمه‌ی آن، بلندای کبیرکوه است.

سفری به استان ایلام در ایام نوروز

طاق شیرین و فرهاد ایلام

طاق شیرین و فرهاد که در بین اهالی قدیمی ایلام به طاق شیرین نیز مشهور است، با قدمتی مربوط به حکومت ساسانیان، از دیگر جاذبه‌های گردشگری در این استان است که بر طبق روایت مردم محلی، توسط فرهاد، جهت استراحت شبانه‌ی شیرین بنا شده است.

سفری به استان ایلام در ایام نوروز

طاقی سنگی که در دامنه‌ی کوه، شهرستان ایروان، بخش رزنه و روستای چهل زرعی قرار گرفته و تشکیل شده از سنگ‌هایی تراش‌خورده است که به طور ردیفی و بر طبق اصلاحات معماری به نحو خشکه چین روی یکدیگر ساخته شده است.

نقش معروف گل گل ملکشاهی ایلام

در ۸ کیلومتری شهر ارکواز، بر نمای دیوار شرقی تنگه‌ی کوچکی رویت می‌شود که در دهانه‌ی آن، روستای گل گل قرار دارد و از آن به نقش برجسته‌ی گل گل ملکشاهی یاد می‌شود.

سفری به استان ایلام در ایام نوروز

این نقش‌ معروف، کتیبه‌ای است به زبان آشوری و خط میخی که بر صخره‌ای در نزدیکی روستا بنا شده است. روی این اثر تاریخی با ارزش، عکس شاه آشوری را کنده‌کاری کرده‌اند.

سم دل‌ دل‌ ایلام

سم دل‌ دل‌، اثری است تاریخی و تشکیل شده از قلوه سنگ‌هایی مکرر که به نحو نعل اسب و به طور خشکه‌چین روی یکدیگر قرار گرفته است در نزدیکی شهر ایلام و در تنگ گراب وجود دارد. می‌توان بر تخته سنگی که در کف بخش داخلی آن و بر زمین قرار دارد، آثاری مربوط به سم اسب را ندید که بر طبق باور بومیان، جای سم اسب یکی از امامان شیعه است.

گورستان چنار ایلام

از دیگر جاذبه‌های گردشگری تاریخی در ایلام، گورستانی است به نام چنار که منطقه‌ی چنارباش این شهر قرار گرفته و گفته می‌شود که قدمت آن به هزار سال قبل از میلاد مسیح (ع) باز می‌گردد.

قلعه هزارانی ایلام

قلعه‌ای مربوط به دوران حکومت ساسانیان، در جاده‌ی آبدانان به مورموری، در روستای هزارانی و روی تپه‌ای طبیعی رویت می‌شود که از آن به قلعه‌ی هزارانی یاد می‌شود. این اثر کهن، با مصالحی مثل سنگ و گچ ساخته شده و امروزه بخش اعظمی از آن خراب کردن شده است.

سفری به استان ایلام در ایام نوروز

قلعه سام ایلام

قلعه‌ سام نیز یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری تاریخی در ایلام است که می‌توان آن را در شهرستان شیروان چرداول و در نزدیکی روستایی به نام چم بور ندید.

سفری به استان ایلام در ایام نوروز

مجموعه‌ای کهن که از سه بخش مربوط و البته فاصله‌دار از یکدیگر تشکیل شده و به نظر می‌رسد که قدمت آن به اواخر دوران پارت‌ها و اوایل دوران ساسانیان بازمی‌گردد.

آتشکده موشکان ایلام

آتشکده‌ی موشکان، اثری است قدیمی و باستانی که قدمت آن بر طبق نظر باستان‌شناسان به زمان حکومت ساسانیان بازمی‌گردد. این اثر با ارزش از ملات ساروج و سنگ ساخته شده و در ۳ کیلومتری شهر سرابله از توابع استان ایلام قرار دارد.

سفری به استان ایلام در ایام نوروز

چهار طاقی ایلام

چهار طاقی را می‌توان یکی دیگر از آثار تاریخی و باستانی استان ایلام معرفی کرد که به طاق نیز مشهور است. این بنای کهن مربوط به دوران ساسانیان است و در حقیقت آتشکده‌ای است که امروزه تنها چهار طاق از آن باقی مانده و سازندگان، آن را تنها با قلوه‌سنگ و گچ ساخته‌اند. برای بازدید از این بنای تاریخی، کافی است به شهرستان دره شهر استان ایلام سفر کرد.

سفری به استان ایلام در ایام نوروز

از دیگر جاذبه‌های گردشگری ایلام می‌توان از منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی مانشت و قلارنگ، امامزاده پیرمحمد آبهر پایین، غار زینه گان، آتشگده‌ی قجر، منطقه شکار ممنوع زله زرد، قلعه اسماعیل خان و پشت قلعه‌ی آبدانان نام برد.

سوغات ایلام چیست؟ شیرینی‌های سنتی استان ایلام

کاک، نان پپگ ، بژی برساق, کله کنجی، گمکه، شل کین، نان ساجی، سقز، نان پنجه کش، سمون، نان تنوری، حلوای بگل، نان ذرت (کزگه) و نان فتیر، شیرینی‌های خوشمزه و لذیذ استان سرسبز و دیدنی ایلام است. در ادامه به معرفی عده ای از این شیرینی‌ها می‌پردازیم.

حلوای بگل

یکی از شیرینی‌های سنتی استان ایلام حلوای بگل است. از آنجا که این شیرینی ارزش غذایی بالایی دارد، علاقه مندان زیادی به آن روی می‌آورند. بانوان باسلیقه و هنرمند ایلامی با ترکیب موادی چون کنجد سفید، کشک پودر شده (بگل)، خرمای مرغوب و روغن محلی (دان) این حلوای بی‌نظیر را طبخ می‌کنند.

سفری به استان ایلام در ایام نوروز

حلوای بگل سوغات بسیار خوبی برای گردشگران می‌تواند باشد.نان ساجی (نان محلی)

نان ساجی (نان محلی)نان ساجی از شیرینی‌های سنتی استان ایلام است که بانوان این شهر با دستان ظریف و هنرمندشان آن را طبخ می‌کنند. این نان محلی رنگ و عطر زیبایی به سفره‌های مردم استان ایلام می‌دهد و بر طبق گفته‌ی کارشناسان تغذیه، سرشار از مواد مغذی است.

نان ساجی ایلام

نان محلی در استان ایلام مثل دیگر شهرهای کشور عزیز ایران، علاقه‌مندان زیادی را به خود جلب کرده است و افرادی که به این شهر سفر می‌کنند، عاشق عطر و طعم دلچسب این خوراکی خوشمزه می‌شوند.

سفری به استان ایلام در ایام نوروز

کدبانوهای هنرمند ایلامی نمک، مایه خمیر، آرد و آب را با هم مخلوط می‌کنند و خمیری به‌دست می‌آید. پس از آن این خمیر را داخل ساج که نوعی تنور است، قرار می‌دهند و نان سنتی لذیذی طبخ می‌کنند.

بژی برساق

با فرا رسیدن عید نوروز، بانوان کدبانوی ایلامی شیرینی‌های سنتی مختلفی را طبخ می‌کنند. نام یکی از این شیرینی‌های خوشمزه، بژی برساق است که آوازه قدیمی دارد. گردشگرانی که این شیرینی را میل می‌کنند، عاشق طعم و عطر آن می‌شوند و به عنوان سوغات برای اقوام و دوستان خود خریداری می‌کنند.

سفری به استان ایلام در ایام نوروز

شیرینی سنتی بژی برساق از شکر، رازیانه، روغن محلی (دان)، زردچوبه تخم‌مرغ، شیر، زیره و آرد تهیه می‌شود. اگر به استان ایلام سفر کردید قطعا از این شیرینی نوش جان کنید.

نان پپگ

یکی دیگر از شیرین‌ های سنتی و قدیمی استان زیبای ایلام، نان پپگ نام دارد که ویژه این شهر است. بانوان خوش‌ذوق ایلامی با ترکیب نمک، آرد، پیاز و آب خمیری تقریبا پهن و بزرگی درست کرده و آن را زیر خاکستر ذغال قرار می‌دهند.

سفری به استان ایلام در ایام نوروز

پس از چند دقیقه نان پپگ تهیه می‌شود. گردشگران این نان خوشمزه را با عشق و علاقه میل می‌کنند و به عنوان سوغات خریداری می‌کنند.

نان گرده

ساج و خاکستر، وسایل خیلی ضروری و مهمی است که در طبخ زیادتر شیرینی‌های سنتی استان ایلام به‌کار برده می‌شود و طعم و عطر بی‌نظیری را به شیرینی‌ها هدیه می‌دهد.

نان گرده یکی دیگر از نان‌های بومی و سنتی استان ایلام است که اکثرا در شب‌های یلدا مهمان خانه‌های مردم این منطقه از کشور عزیز ایران است.

سفری به استان ایلام در ایام نوروز

بانوان استان ایلام موادی چون آب، شیر، شکر و زردچوبه را با یکدیگر ترکیب کرده و خمیری را درست می‌کنند. هنگامی که نان گرده طبخ می‌شود، عطر خوشبویی تمام اون منطقه را فرا می‌گیرد که گویی همگان را مست و بیهوش می‌کند. نان گرده سوغاتی بسیار شایسته ای برای گردشگران به حساب می‌آید.

(شله کینه) لکینه

شله کینه یکی دیگر از شیرینی‌های سنتی و اصیل استان ایلام است که به مثل نان‌های دیگر این شهر، روی ساج پخته می‌شود. این شیرینی ارزش غذایی بالایی دارد و پرانرژی و مقوی است.

بانوان استان ایلام آب جوش، رازیانه، آرد، نمک، زیره، اندکی روغن محلی و زعفران را با هم مخلوط می‌کنند و خمیری به‌دست می‌آید که آن را داخل تنور گذاشته و نان لذیذ لکینه را طبخ می‌کنند.

سفری به استان ایلام در ایام نوروز

به گفته کارشناسان نان شله کینه خیلی مقوی است و برای کودکان و نوجوانان در وعده‌های غذایی سفارش می‌شود. اگر به این استان سفر کردید خوردن این نان خوشمزه را از دست ندهید.

صنعت های دستی استان ایلام چیست؟

صنعت های دستی استان ایلام به این شهر رنگ و شکل خاصی اعطاء کرده است که هنرمندان خوش سلیقه‌ی ایلامی با دستان لطیفشان به تهیه‌ی آنان می‌پردازند.

گلیم بافی، گیوه بافی، نمد مالی، احرامی بافی، بافت سیاه چادر، جاجیم بافی، سفالگری عبا بافی، زیورآلات خیز بافی و قالی بافی صنعت های دستی معروف استان زیبای ایلام می باشند که به معرفی بعضی از این صنعت های می‌پردازیم.

گلیم معروف ایلام

از صنعت های دستی استان ایلام می‌توان به گلیم معروف اشاره نمود که شهرتی کهن دارد و سوغاتی بی‌نظیری برای گردشگران به حساب می‌آید. این صنعت از ترکیب گلیم و قالی بدست می‌آید و رنگ‌ها و نقوش زیبای را روی آن حکاکی می‌کنند.

گلیم برجسته‌ی استان ایلام وزن سنگینی ندارد و به سادگی قابل جابه‌جایی است.

چیغ بافی ایلام

چیغ بافی جزء صنعت های دستی استان سرسبز ایلام به حساب می‌آید که از نی تهیه می‌شود.

مردم عشایر استان ایلام برای استراحت خود چادر می‌زنند و سقف آن را از پشم بز درست می‌کنند و دیوار‌های چادر از حصیری به نام چیغ ساخته می‌شود. امروزه در بعضی خانه‌ها از این صنعت در پارتیشن بندی استفاده می‌کنند.

گیوه ایلام

صنعت گیوه بافی در استان ایلام هواداران زیادی دارد و استادان ماهر این شهر گیوه‌های نرم و سبکی می‌سازند و در اختیار مردم قرار می‌دهند. به علت اینکه رطوبت باران و آب وارد گیوه نمی‌شود، این کفش در مکان‌های سرد مورد استفاده‌ی بیشتری قرار می‌گیرد.

سفری به استان ایلام در ایام نوروز

افرادی که به استان ایلام سفر می‌کنند از گیوه برای خود و اقوامشان سوغات می‌برند.

در این گزارش اهتمام ما برآن بود که اطلاعات جامعی از جاذبه های گردشگری و سوغات استان ایلام در اختیار شما قرار دهیم.