تاریخ: ۲:۲۳ :: ۱۳۹۷/۰۲/۲۱
سفر با کوله پشتی؛ همه لوازم مورد احتیاج من

چه قصد گذراندن یک هفته کامل در طبیعت را دارا باشید و چه بخواهید ۲ روز آخر هفته را در طبیعت‌های نزدیک شهرتان بگذرانید، سفر با کوله پشتی مزایای بسیار بسیاری دارد و در قیاس با اقامت در هتل به مراتب ارزان‌تر هست. سفر با کوله پشتی برای کسانی هست که از چالش‌های فیزیکی، زیبایی […]

سفر با کوله پشتی؛ همه لوازم مورد احتیاج من

چه قصد گذراندن یک هفته کامل در طبیعت را دارا باشید و چه بخواهید ۲ روز آخر هفته را در طبیعت‌های نزدیک شهرتان بگذرانید، سفر با کوله پشتی مزایای بسیار بسیاری دارد و در قیاس با اقامت در هتل به مراتب ارزان‌تر هست.

سفر با کوله پشتی برای کسانی هست که از چالش‌های فیزیکی، زیبایی طبیعت، ایجاد مجال آشنایی با اشخاص جدید و حس ماجراجویی، لذت می‌برند. شما برای سفر با کوله پشتی به یک سری لوازم احتیاج دارید که بعضی از آن‌ها ضروری می باشند و لزوم استفاده از بعضی دیگر به سلیقه شما بستگی دارد.

اگر جدیدا می‌خواهید سفر با کوله پشتی و کوله گردی در طبیعت را آغاز کنید، باید بدانید با وجود اینکه عزیمت با کوله پشتی بار‌ها ارزان‌تر از سفر‌های دیگر هست، اما لوازم سفر و کمپینگ خیلی ارزان نیستند، اما مطمئن باشید بعدا از اینکه اندکی زیادتر پول پرداخت نمودید پشیمان نخواهید گردید.

پیشنهاد می‌کنیم پیش از خرید لوازم سفر برای اکتساب تجربه زیادتر یک یا دو بار با طبیعت‌گردان حرفه‌ای و اصطلاحا “Backpacker” به سفر بروید و آشنایی اولیه با لوازم و راه و رسم این نوع عزیمت پیدا کنید، تا بدانید چه وسایلی زیادتر به کار شما می‌آیند.

نخستین نکته با اهمیت در سفر با کوله پشتی سبک بودن بار شما هست. بخش بسیاری از دشواری عزیمت به وزن کوله پشتی شما بستگی دارد. قطعا شما نمی‌توانید تمام وسایلی که فکر می‌کنید «ممکنه» احتیاج دارا باشید را با خودتان ببرید. کوله پشتی صندوق عقب ماشین شما نیست و باید به گرم به گرم لوازمی که در کوله می‌گذارید فکر کنید.

۴ نکته کلیدی برای خرید وسایل کمپینگ:

وقتی دو یا سه ابزار را باهم قیاس می‌کنید، سبک‌تر همیشه خوب تر هست.

لوازمی را بخرید که به سادگی جمع می‌شوند و از وسایلی که باید با بسته بندی حمل گردند یا جعبه نوک تیز دارند، صرف نظر کنید.

اگر از کمپینگ و سفر با کوله پشتی خوشتان می‌آید بعدا دو مرتبه هم لوازم جدید خواهید خرید، پس در همان ابتدا همه چیز را نخرید و اندکی صبور باشید.

به گوشه و کنار خانه خود نگاه بیاندازید و در پی وسایلی که می‌توانید به عنوان لوازم سفر از آن‌ها استفاده کنید بگردید، به جای اینکه تمام وسایل را بخرید.

لوازم مورد احتیاج برای سفر با کوله پشتی:

کوله پشتی: شما به یک کوله پشتی خوب احتیاج دارید. کوله سفری دارای یک فریم فلزی سبک هست که به ایستایی و جابه‌جا کردن کوله کمک می‌کنند. کوله‌پشتی‌هایی که فریم فلزی آن‌ها داخل کار شده‌است، در قیاس با کوله پشتی‌هایی که فریم آن‌ها در لایه بیرونی هست، خوب تر می باشند.

انواع کوله‌پشتی جدید دارای فریم داخلی می باشند که حس بهتری روی کمر دارند و انعطاف‌پذیری بیشتری دارند. کوله پشتی سفر شما قطعا باید دارای بند جلوی سینه برای محافظت تعادل بدن و بند دور لگن برای جابه جایی قسمتی از وزن بار از کمر به لگن باشد.

کیسه خواب: بسیار ضروری هست؛ حتا اگر فکر می‌کنید که آب و هوا آن‌قدر خوب باشد که نیازی به کیسه خواب نخواهید داشت، امکان دارد در طول شب هوا به طرز غیرمنتظره‌ای سرد گردد. همین گونه وقتی شما قرار هست شب را در کیلومتر‌ها دورتر از هر آبادی بگذرانید، خیلی با اهمیت هست که بدن خود را گرم نگه‌دارید تا بیمار نشوید.

چادر: به شما کمک می‌کند که موجودات متفاوت را از خود دور نگه‌دارید؛ عنکبوت، پشه، مار و موجودات بزرگتر، فرقی نمی‌کند. چادر بین شما و آن‌ها، نوعی حفاظ ایجاد می‌کند که در طبیعت لازم هست. شما احتیاج به یک چادر خیلی سبک دارید، مثل چادر ویژه کوله پشتی که سایز و وزن اندکی داشته باشد. فراموش نکنید گرم به گرم وزن وسایلی که می‌خرید را باید درنظر بگیرید.

زیرانداز چادر: به اندازه چادر با اهمیت هست. اهتمام کنید زیراندازی که می‌خرید ضدآب باشد تا رطوبت زمین به شما نرسد. زیرانداز چادر اذن نمی‌دهد که اجسام سخت و تیز مثل سنگ ها، در کف چادر شما را اذیت کند. دقت کنید که اندازه زیرانداز را نسبت به ابعاد کف چادرتان انتخاب کنید؛ زیرانداز چادر نباید به دیواره‌های چادر بچسبد، چون که در صورت بارش باران، رطوبت دیواره‌ها به زیرانداز جابه جا نشود.

این مطلبو از دست ندید!  طبیعت برفی خراسان شمالی

فیلتر آب: قرص‌های تصویه کننده آب را فراموش کنید. طبق تجربه، افرادی که از فیلتر تصویه آب استفاده کردند به مراتب کمتر بیمار گردیدند. زمانی که در طبیعت از فیلتر تصفیه آب استفاده می‌کنید مطمئن باشید که آب را از جایی که آب در حرکت هست برداشته‌اید. هیچ‌وقت از آب راکد استفاده نکنید.

بطری آب: شما به یک بطری یا قمقمه آب احتیاج دارید که منحصرا ویژه آب باشد.

لیوان: یک لیوان دسته دار ترجیحا دردار که بتواند نوشیدنی گرم را تا مدتی گرم نگه دارد و همین گونه حشره داخل آن نرود.

اگر شب را در طبیعت می‌گذرانید قطعا به یک هدلامپ احتیاج پیدا خواهید کرد.

چاقو سفری: در سفر بسیار کاربرد دارد و خیلی از کاربرد‌های آن برای شما ناگهانی هست. یک چاقوی سبک و کوچک تاشو خیلی از نیاز‌های شما را برآورده می‌کند.

آتش: وسایلی که برای راه انداختن آتش باید بهمراه دارا باشید، کبریت، فندک، آتشزنه و اندکی اطلاعات درباره راه انداختن آتش به روش سنتی. شما باید دست کم ۲ مورد از لوازم بالا را همراه خود دارا باشید تا بتوانید در طبیعت آشپزی کنید، گرم بمانید و در مواقع اضطراری یا علامت دادن، دود درست کنید.

سفر با کوله پشتی؛ همه لوازم مورد احتیاج من

بوت: کفش شاید برای سفر‌های خیلی کوتاه خوب باشد، اما وقتی شما یک کوله پشتی دست کم ۳۰ لیتری حمل می‌کنید، یا در مسیر‌های شیب‌دار، خیس یا صخره‌ای راه می‌روید، قطعا یک جفت بوت ضدآب خوب و راحت احتیاج دارید.

قطب نما: می‌توانید قطب نمای دیجیتال یا آهنربایی دارا باشید. اما پیشنهاد می‌کنیم که یک قطب نمای آهنربایی معمولی به جای قطب نمای دیجیتال انتخاب کنید. قطعا قطب نمای دیجیتال دقیق‌تر هست، اما امکان دارد از کار بیافتد و در شرایط جوی سخت شما را بشدت ناامید کند.

کمک‌های اولیه: در هر کوله پشتی ضروری هست لوازمی مثل کرم ضدآفتاب، ضدعفونی کننده، مسکن، بانداژ، نخ و سوزن، پماد ضد سوختگی و پماد نیش حشرات وجود داشته باشد.

لوازم تقریبا ضروری

بعضی از این وسایل، لوازمی می باشند که بعضی از اشخاص آن‌ها را ضروری می‌دانند و بعضی دیگر وجود آن‌ها در کوله‌پشتی را بار اضافه می‌دانند. این وسایل با توجه به شرایط آب و هوا، میزان تجربه شما در سفر، طول مدت عزیمت یا کوهنوردی انتخاب می‌شوند.

دستمال توالت: اهتمام کنید دستمال‌های قابل تجزیه انتخاب کنید تا مشکلی برای طبیعت ایجاد نکنید.

دستمال مرطوب: دستمال مرطوب به اندازه دستمال کاغذی با اهمیت هست و فکرش را نمی‌کنید که تا تا چه اندازه به کار شما خواهد آمد.

کپسول و اجاق سفری: خیلی از مواقع آتش کافی نیست، یا در منطقه‌ای کمپ می‌کنیم که چوب بسیاری برای هیزم در دسترس نیست. سرشعله و کپسول سفری خوب ترین راه تهیه غذا در این شرایط هست، چون کوچک می باشند و وزن بسیاری ندارد. تعداد کپسول‌هایی که شما احتیاج دارید به تعداد روز‌های سفرتان بستگی دارد. سرشعله ارزان نرخ را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم چراکه امکان دارد فندک سالمی نداشته باشند و علاوه بر این شعله را به خوبی پخش نکنند و موجب سوختن غذای شما بشود.

مایع صابون: اگر بتوانید در یک بطری کوچک با خودتان اندکی مایع صابون ببرید برای تمیز کردن دست‌ها و حتی شستن ظرف‌های غذا هم کارامد هست.

لوازم بهداشتی شخصی: مسواک، خمیرندان و…

هدبند: خیلی از مواقع هدبند به عنوان دستمال و حوله استفاده می‌شود، خیلی سبک‌تر از حوله می باشند و فوری هم خشک می‌شود.

شما می‌توانید انواع لوازم سفر و کمپینگ را در گروه امکانات عزیمت دیجی‌کالا رویت کنید:

فاز بعدی غذا و لباس هست. انتخاب لباس مناسب و غذای سفر، یک تنه اعتبار یک مقاله مجزا دارند که در راهنمای بعدی در اختیار شما قرار می‌دهیم.

مرجع: دیجی کالا